Članak

IZAZOVI S LIKVIDNOŠĆU

Nedostatak gotovine pogađa siromašne zemlje

Kazneni talas nakon pandemije virusa Covid-19 konačno je dostigao vrhunac, s tim što su Gana, Šri Lanka i Zambija završile godine bolnog prepravljanja duga

(Patria) - Kazneni talas nakon pandemije virusa Covid-19 konačno je dostigao vrhunac, s tim što su Gana, Šri Lanka i Zambija završile godine bolnog prepravljanja duga, prenosi VOA.

Međutim, Međunarodni monetarni fond (MMF) i drugi zabrinuti su da bi opasan nedostatak likvidnosti mogao zauzeti svoje mjesto u mnogim ekonomijama u nastajanju - usporavajući razvoj, ublažavanje klimatskih promjena i podstičući nepovjerenje u vlade i zapadne institucije.

Pitanje i šta učiniti u vezi s tim kada zapadne zemlje sve više mrze da šalju novac u inostranstvo, ključna je tema na jesenjim sastancima Svjetske banke i MMF-a koji se ove sedmice održavaju u Washingtonu.

- To je izazov u smislu da je za mnoge servis duga narastao, zaduživanje je postalo skuplje, a vanjski izvori postali manje sigurni - kaže portfolio menadžer u RBC BlueBay-u Christian Libralato.

Najviši ekonomski diplomata američkog trezora pozvao je na nove načine pružanja kratkoročne podrške likvidnosti zemljama s niskim i srednjim dohotkom kako bi se spriječile dužničke krize.

Okrugli sto o globalnom državnom dugu - inicijativa koja okuplja predstavnike zemalja, privatnih zajmodavaca, Svjetske banke i G20 - također je pokušala da se pozabavi ovim pitanjem, a ono će biti na dnevnom redu kada se sastanu u Washingtonu u srijedu.

Ali s ograničenim budžetima i krizama iza svakog ugla, Vera Songwe - predsjednica Fonda za likvidnost i održivost - grupe koja ima za cilj sniziti troškove duga za Afriku - rekla je da trenutnim popravkama nedostaje potreban razmjer i brzina.

- Zemlje izbjegavaju... obrazovanje, zdravstvo i infrastrukturu da bi servisirale svoj dug. Čak i u razvijenim ekonomijama postoje stresovi u sistemu - rekla je Songwe.

Pitanje kapitala

Podaci neprofitne zagovaračke grupe ONE Campaign pokazuju da je 2022. godine 26 zemalja - uključujući Angolu, Brazil, Nigeriju i Pakistan - platilo više za servisiranje vanjskih dugova nego što su primile novim vanjskim finansiranjem.

Mnogi su prvi put dobili pristup zaduživanju u obveznicama otprilike prije jedne decenije, što znači da su velike otplate dospjele upravo kada su globalne kamatne stope rasle, stavljajući pristupačno refinansiranje van domašaja.

ONE procjenjuje da su ti tokovi postali neto negativni za zemlje u razvoju u cjelini 2023. godine, procjene koje podržavaju stručnjaci iz Laboratorije za finansije za razvoj.

- Globalna društvena mreža globalne finansijske sigurnosti koju vodi MMF jednostavno više nije dovoljno duboka - izjavio je za Reuters Ishak Diwan, direktor istraživanja u Laboratoriji za finansije za razvoj.

Diwan, koji je proveo dvije decenije u Svjetskoj banci, rekao je da, iako potpuni zvanični podaci još nisu dostupni, neto negativni transferi za 2023. i 2024. vjerovatno su gori.

Novo finansiranje od MMF-a, Svjetske banke i drugih multilaterala nije uspjelo da nadoknadi rastuće troškove, rekao je on.

Čini se da se zvaničnici Svjetske banke i MMF-a slažu. Svjetska banka ima za cilj da poveća kreditni kapacitet za 30 milijardi dolara tokom 10 godina.

MMF je smanjio dodatne naknade, snizivši troškove za najpreopterećenije zajmoprimce za 1,2 milijarde dolara godišnje.

Koristiti tržište

Bankari kažu da su mnoge zemlje sada u mogućnosti da ponovo koriste tržišta, ublažavajući brige o novčanim tokovima.

- Mislim da nema ograničenja u pristupu. Tržište je zaista širom otvoreno - rekao je Stefan Weiler, šef CEEMEA duga u JPMorganu.

Weiler očekuje da će izdavanje obveznica u Evropi, na Bliskom istoku i u Africi dostići rekordnih 275 do 300 milijardi dolara ove godine - s tim da će više zemalja, čak Nigerija i Angola, možda izdati obveznice sljedeće godine.

Ali cijena ostaje visoka. Kenija, koja se bori da otplati dospjele dolarske obveznice, pozajmila je iznad 10%, što je prag koji se smatra neodrživim.

Ministar finansija John Mbadi rekao je da Kenija ne može finansirati infrastrukturne investicije kroz budžet.

- Kenijci se stalno žale da nemaju novca u džepovima. To na neki način samo govori da imamo izazove sa likvidnošću u privredi - rekao je Mbadi na konferenciji za novinare.

Kinesko povlačenje u kreditiranju također je teško pogodilo zemlje u razvoju, pretvarajući ono što je postalo veliki izvor pristigle gotovine u neto negativan tok za one koji otplaćuju stare dugove.

Šta dalje?

Razvojne banke se već trude da rade zajedno kako bi maksimizirale kreditiranje. Međuamerička razvojna banka i Afrička razvojna banka su usred globalne kampanje da se zemlje navedu da doniraju svoja rezervna sredstva MMF-a, za koja kažu da bi svaki donirani dolar mogao pretvoriti u osam dolara zajma.

Ali Svjetska banka i drugi se još uvijek bore da ubijede zapadne zemlje da izdvoje više novca kako bi povećale svoje kreditiranje; dugovima opterećena Francuska planira smanjiti 1,3 milijarde eura strane pomoći, nakon rezova prethodne vlade u Velikoj Britaniji.

Jak dolar znači da bi ključni donator Japan morao značajno povećati svoje doprinose kako bi ostao na istom nivou. Mješavina je toksična za zemlje u razvoju.

- Vidimo proteste od Kenije do Nigerije i drugdje. To je vrlo opasna situacija. U ovoj fazi gubimo cijeli globalni jug - poručio je Diwan.

#Aktuelno #Ghana #SriLanka #Zambia #MMF #VOA #RBC #G20 #ONE #IMF #Brazil
', 'auto'); ga1('send', 'pageview'); console.log('analytics', '');