Članak

PIŠE MUAMER BANDIĆ

Ovo nije budžet KS, već infuzija za preživljavanje klijentelističke kamarile na vlasti!

Iz ovih sedam godina vladanja Trojke jasno je samo da je Kanton Sarajevo urušen, osiromašen, sa komunalnom privredom u katastrofalnom stanju, narušene javne sigurnosti i u konstantnom saobraćajnom kolapsu.

Piše: Muamer Bandić, zastupnik u Skupštini KS i član Predsjedništva Stranke za BiH

Političari, a posebno kada su na vlasti, pričaju svašta i obećavaju svašta, samo da bi ostali na vlasti. Tako da sve i da objektivno živite u septičkoj jami, onoga trenutka kada upalite televizor iz te magične kutije ćete čuti političare iz vlasti kako vam govore da je vaša jama zapravo dvorac, a da su fekalije, u kojima stojite uronjeni do grla, najplodnije tlo za vaš lični razvoj i boljitak.

Tako nam već godinama u Kantonu Sarajevo isti ljudi pričaju o EU standardima, kapitalnim ulaganjima, ubrzanom razvoju ekonomije, podršci mladima, efikasnoj javnoj upravi, boljim komunalnim uslugama, boljem životnom standardu itd. I slobodno nastavite niz ovih bajki kojih smo se naslušali od kada je Trojka 'uzjahala' na budžet Kantona Sarajevo.

Ako niste eutanazirani stalnim medijskim spinovima i krizama koje ovi prepametni i prepošteni vlastodršci svakodnevno proizvode, onda se možda i sjetite onih čuvenih euforično najavljivanih 300 mjera za Kanton Sarajevo koje više niko i ne spominje, niti je kome poznato da li su ikada implementirane ili kakve su rezultate polučile. Čak su i izvještaj o implementaciji te magle uklonili sa web stranice Vlade Kantona Sarajevo.

Iz ovih sedam godina vladanja Trojke jasno je samo da je Kanton Sarajevo urušen, osiromašen, sa komunalnom privredom u katastrofalnom stanju, narušene javne sigurnosti i u konstantnom saobraćajnom kolapsu. To je ta naša septička jama u koju su nas gurnuli, bez obzira što nam svakodnevno pričaju da nam nikada nije bilo bolje. Samo mi nije jasno kako će nas uvjeriti da je ovo stanje u kojem jesmo, plodno tlo za razvitak?

Već dugi niz godina Kanton Sarajevo bilježi budžetski deficit i u ozbiljnim je finansijskim problemima. Forto bi rekao da se ima para kada se ne krade, no to je ipak prepojednostavljena floskula koja ne uključuje druge ključne varijable, poput onih da vlast nema pojma šta radi ili da veoma loše upravlja većinom procesa jer je na ključna mjesta instalirala potpuno nesposobne-beskorisne ljude. A ove stvari se ne mogu ispraviti medijskim spinovima, te Facebook i Instagram postovima ma koliko se slikali, svakodnevno smješkali ili lagali narod.

Ali, kako vlast zaista provodi politike koje obećava i propagira narodu najbolje vidimo po alokacijama u budžetu. I tu dolazimo do ključne stvari, a ona je da kroz budžetske stavke jasno vidimo kakve politike vlast namjerava provoditi i koji su zapravo njeni prioriteti.



Nakon cjelodnevne diskusije, Skupština KS usvojila je rekordan Budžet za 2025. godinu od 1.888.830.829. KM u petak 28.03. u nekim sitnim satima. U toku sjednice o najvećem zabilježenom Budžetu u KS samo neki od ministara su bili prisutni, a nakon usvajanja u sitne sate jedan broj ministara, koji skoro pa nikada ne dolazi na sjednice Skupštine, došli su da zajedno sa kolegama iz skupštinske većine proslave taj historijski čin. Bilo je slikanja, selfija, raznih objava na društvenim mrežama. Ne znam da li se iko od njih sjetio smijenjenog ministra Bojana Bošnjaka. Ipak se radi o kolegi sa kojim su zajedno činili Vladu, realizovali političke i programske ciljeve trenutne većine. On je sad ispao iz igre/priče, ko zna ko će sutra, igra/priča se nastavlja. Bilo bi lijepo sjetiti ga se, poslati mu neku sliku iz skupštinskih klupa. Jer, Vlada funkcioniše kao taksimetar - neprestano “otkucava”, zahtjevi, obaveze, računi neprekidno pristižu.

Ključno pitanje je da li ministri tokom mandata rješavaju probleme ili ih gomilaju i guraju pod tepih?

Od tog odnosa kako su probleme rješavali zakonito ili nezakonito zavisit će i završna faktura na kraju mandata. Svaka vlada i svaki ministar imaju početak i kraj mandata, i najvažnije - odgovornost za ono što ostave iza sebe, jer njihove odluke imaju dugoročne efekte. Od onoga što ostave iza sebe zavisit će i njihova sudbina.

Prijedlog budžeta za 2025. godinu je u odnosu na Nacrt povećan za 410.819.915 KM, što je veoma optimistično. Bez obzira na povećanje budžeta, Vlada KS je planirala izdvojiti sredstva za potrebe mladih tek mizernih 500.000 KM. Odnos Vlade prema mladima je poražavajući, ništa bolji nego za vrijeme ministra Bošnjaka. Sve je isto samo njega nema!

Ova Vlada KS je već jednom obećala i prevarila mlade ljude i evo drugu godinu zaredom na ovoj poziciji planira ne nedovoljna, već mizerna i sramotna sredstva.

Nadam se da će naši prepametni i prepošteni Trojkaši imati barem malo obraza, te se barem zacrveniti od stida kada prvom prilikom uzmu mlade ljude u Sarajevu u svoja usta, jer mladi i u ovom budžetu ne bi dobili obećani iznos za 2023. godinu da nije bilo “zavrtanja ruku” i namirivanja najsposobnijih ili najsnalažljivijih zastupnika i zastupnica! Nije ovo prvo zavrtanje ruku u ovom mandatu, bilo je i ranije, princip je isti, nijanse su u zahtjevima.

Druga skupina koja je obezvrijeđena ovim “politikama” Trojke jesu uposlenici Kantona Sarajevo, čija je visina osnovice u vremenu stalnih poskupljenja i galopirajuće inflacije, podignuta za, vjerovali ili ne, cijelih 15 KM, te će iznositi 400 KM. Usporedbe radi, osnovica na nivou FBiH iznosi 480 KM, dok je na državnom nivou 600 KM. I ono što možemo očekivati je egzodus uposlenika KS u Federalne ili državne institucije, gubitak znanja, efikasnosti i jednu opću eroziju javnih usluga Kantona Sarajevo.

Treća skupina prevarena Trojkinim budžetom, odnosno šibicarskim blefom o brizi za budućnost naše zemlje, jesu porodilje čije će naknade u 2025. godini umjesto za prosječnu platu u FBiH biti vezane za minimalnu platu, što će u konačnici rezultirati stagnacijom ili najprije smanjenjem porodiljskih naknada.To je pronatalitetna politika koja nam je obećana. Mora da se neko od prepoštenih ministara u Vladi zapitao zašto da nekoj djeci dijelimo naše pare, pa nisu nam Miletovi kumovi?

Progresivan, enorman rast budžeta, najveći do sad u KS, a istovremeno se zaustavlja rast porodiljskih naknada, tu nešto ozbiljno ne štima. Gdje ide novac ako budžet raste, a ne ide u ključne socijalne mjere, u pronatalitetnu politiku? Možda je ovo pravo pitanje za premijera Fortu, on zna gdje se pare kradu.

Četvrta skupina koja će sigurno biti “oduševljena” Trojkinim budžetom Kantona Sarajevo za ovu godinu biće privrednici. Koliko je ova od stvarnosti otuđena i nesposobna Vlada zainteresovana za jačanje privrede i ekonomski razvoj Sarajeva pokazuje i to da su i na ovoj stavci značajno umanjili ulaganja. Dakle, Sarajevo će i dalje da radi dok se Banja Luka i Mostar grade!
A tek će “kulturnjaci” biti oduševljeni budžetom Kantona Sarajevo! Vjerovali ili ne, ali za najnagrađivaniju formu umjetnosti Sarajeva i Bosne i Hercegovine, onu filmsku, Vlada KS je planirala astronomskih 100 KM. Da, dobro ste pročitali, 100 KM!

Izgleda da Mile nema kuma ni scenariste, a ni režisera, tako da nam i u 2025. godini kao jedina forma i izričaj Trojkine umjetnosti ostaje već tradicionalno mahanje splovilima po ulicama Sarajeva ili kakva prigodna projekcija nekog pročetničkog uratka, poput klasika historijskog revizionizma “Heroja Halijarda”.

Što se tiče izgradnje saobraćajnica, još ćemo se gužvi navozati i nasrkletiti.

E jedino gdje nisu štedili su javna preduzeća. I tamo zaista nedostaje kvalitetnih ulaganja, no bojim se da će se ovaj novac najprije potrošiti na stranačka uhljebljavanja, omiljeni Trojkin sport uoči svakih izbora. Dakle, samo pratite gdje završavaju lica sa plakata i sa predizbornih skupova, kao i njihovi bliži srodnici.

Može nas zadesiti i teža sudbina, kao što je kreditno zaduženje od 25.000.000 eura za sveobuhvatnu rekonstrukciju vodovodne mreže, sa ciljem smanjenja gubitka vode koji je u trenutku zaduženja bio 70% od ukupno zahvaćene vode. Nakon realizacije kredita od strane KJKP Vodovod i kanalizacija, gubitak vode u mreži povećan je na 73%.

Kada su u pitanju izvršne sudske presude, KS nastavlja nezakonitu praksu ne izvršavanja pravosnažnih i izvršnih sudskih odluka koje se odnose na potraživanja vlastitih uposlenika, a sa druge strane se suočavamo sa povećanjem kamate zbog ne izvršenja istih. Prepametan potez sve nas je ostavio bez riječi.

Kada je u pitanju kreditno zaduženje u ovoj godini Vlada planira dodatni kredit u iznosu nesto većem od 90.000.000 KM. Realizacijom planiranog kredita Kanton Sarajevo će biti zadužen za cca 740.000.000 KM, i ovo je najveće zaduženje u hostoriji Kantona.

Trojkaši u Sarajevu stalno prigovaraju zbog smanjenja famoznog pondera. Interesantna je činjenica da su u Domu naroda Parlamenta F BiH inicijatori izmjena Zakona o pripadnosti javnih prihoda bili Jasmin Duvnjak (SDA), predsjednik Kluba Bošnjaka, Slađan Ilić (SDP) iz Kluba Srba i Ivo Tadić (HDZ) iz Kluba Hrvata.

U konačnici, Nermin Nikšić Njiva i Vlada FBiH može pokrenuti proceduru izmjene formule raspodjele PDV-a kako bi ponovo korigovala ponder u korist Kantona Sarajevo.

Da ne detaljišem, više o svim rupama ovog sklepanog budžeta koji nije ni institucionalni, ni socijalni, a ni razvojni, kratko ću samo reći da ovo uopće nije budžet Kantona Sarajevo već puka infuzija za preživljavanje klijentelističke kamarile na vlasti. I da, za takvo nešto niti sam glasao, niti ikada imam namjeru dići ruku!

#BiH #Trojka #MuamerBandić #BudžetKS #vlast #zaduženja