Članak

PROFESOR GEOPOLITIKE

Muhasilović za NAP: Narativ probosanskih snaga mora biti pobjednički, a diplomatija multivektorska

U prostorijama Rektorata Univerziteta u Sarajevu večeras je upriličen naučni skup pod nazivom "Instrumentalizacija i politizacija nacionalnih prava: Deklaracija 'svesrpskog sabora' kao kontinuitet velikodržavne politike".

(Patria) - U prostorijama Rektorata Univerziteta u Sarajevu večeras je upriličen naučni skup pod nazivom "Instrumentalizacija i politizacija nacionalnih prava: Deklaracija 'svesrpskog sabora' kao kontinuitet velikodržavne politike".

Skup je organizovao Institut za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu.

Jedan od govornika na ovom događaju bio je i profesor međunarodnih odnosa i geopolitike Jahja Muhasilović, koji je u razgovoru za Novinsku agenciju Patria kazao kako mu je zadovoljstvo, a primarno i obaveza govoriti o temama koje su prijetnja nezavisnosti, suverenitetu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine.

Muhasilović potcrtava da je jedan od naših osnovnih problema nedostatak strategije djelovanja prema entitetu Rs, koju ni nakon tri decenije nismo adekvatno razvili.

- Bez rješavanja pitanja Aneksa 7 i povratka, odnosno te demografske pobjede u entitetu Rs nama je otežana situacija, a svaka strategija i djelovanje je neadekvatno i manjkavo.

Ono što me plaši u entitetu Rs, a to pokazuje niz primjera i u drugim regijama, je da ukoliko postoji politički i administrativni okvir koji na svojoj strani ima demografsku prednost, što je slučaj sa Srbima u entitetu Rs, neminovno dolazi do utapanja brojčano manjih zajednica u taj identitet koji preovladava u tom političkom i administrativnom okviru.

Slabljenje probosanske politike svakako da je problematično za djelovanje u tom entitetu, i ušli smo u jedan proces "kuhanja žabe" u kojem Bošnjaci, nažalost, prolaze kroz period asimilacije i gdje se vidi jedan model u kojem oni sve više glasaju za Dodika i ostale srpske stranke - ističe Muhasilović.

Prema njegovim riječima, secesija jeste realan problem, iako se trenutno ne čini izvjesnom. Međutim, dugoročno može doći do nje.

- Glavno pitanje koje mi sebi trebamo postaviti je - šta je naš konkretan odgovor na secesiju i da li smo mi spremni adekvatno i institucionalno na to odgovoriti?

Naš primarni zadatak trebalo bi da bude institucionalno jačanje, jer bez jakih državnih institucija mi ne možemo ni odgovoriti na takve politike. Svakako da iz reakcije napokon trebamo preći u aktivno djelovanje - dodaje Muhasilović.

Kaže kako ne bi bježao ni od subverzivnog djelovanja u entitetu Rs, u smislu dijeljenja separatističkih politika i stranaka koje ih zagovaraju.

- Mislim da nije na odmet ni formiranje bosanske pravoslavne crkve, jer se dosta negativne politike prema Bosni i Hercegovini generiše upravo preko Srpske pravoslavne crkve (SPC) - govori Muhasilović.

Mobilizaciju dijaspore također ocjenjuje jako važnom, jer je veliki broj Bošnjaka koji su u dijasporu odselili iz entiteta Rs. A oni ne trebaju više biti samo puko glasačko tijelo, već razvijati mnogo kvalitetnije politike, jači ekonomski footprint, odnosno svoje prisustvo u entitetu Rs.

- Naša privredna zajednica se tu također aktivno treba uključiti, jer ona mora biti svjesna činjenice da je njeno ekonomsko jačanje i bogaćenje jedino moguće u političkom okviru u kojem vlast imamo mi, a ne secesionisti.

I kulturno djelovanje je veoma bitno. Dao sam prijedlog da se svi kulturni centri u gradovima u kojima makar imamo političku vlast i moć preimenuju u bosanske kulturne centre - to je vrlo lako izvodljivo, a na simboličkom je nivou vrlo bitno.

Neophodno je i stvaranje pritiska Srbiji tamo gdje možemo, recimo kroz regiju Sandžaka, jer mislim da je napad najbolja odbrana. I Srbija bi se vjerovatno ustručavala da radi mnoge stvari koje radi kada bismo mi imali jači upliv u njenu teritoriju.

Svakako da nam tu Bošnjaci koji žive u Srbiji i u regiji mogu biti od pomoći, jer ni njihova politička afirmacija nije moguća ukoliko je Sarajevo slabo, s obzirom da je to politički centar prema kojem oni gravitiraju - kaže Muhasilović.

Veoma važnom ocjenjuje i sinhronizaciju narativa, jer je ovdje u Sarajevu, kako kaže, prisutna jedna kakofonija narativa.

- Treba nam medijska sinhronizacija na terminološkom nivou - da se ne ponavljaju greške da naši mediji govore pojmove poput "političko Sarajevo", "zajedničke institucije", što se zna dešavati - potcrtava naš sagovornik.

I međunarodno lobiranje je itekako važno, govori Muhasilović, jer smo se doveli u situaciju da Srbija, koja je iz međunarodne zajednice bila izopštena zbog genocida koji je provela, trenutno na međunarodnom planu mnogo bolje stoji nego mi, što se ni u kojem slučaju nije smjelo desiti.

- Treba voditi multivektorsku vanjsku politiku, a ne isključivo raditi samo sa Zapadom. Promijeniti narativ žrtve u narativ pobjednika. Recimo, Armija RBiH je zapravo pobijedila u ovom ratu, mi smo se izborili za nezavisnost, vrlo krvavo, ali smo se izborili. I stoga treba graditi taj pobjednički narativ - zaključio je Muhasilović u razgovoru za Patriju.

(D. Kovač)

#BosnaiHercegovina #DelvinKovač #genocid #JahjaMuhasilović #narativ #BiH #Izdvojeno