(Patria) - Premijer FBiH Nermin Nikšić i ministri finansija i razvoja i obrta Toni Kraljević i Vojin Mijatović danas su se obratili medijima povodom Odluke o minimalnoj plaći od 1.000 KM.
Nikšić je kazao kako Vlada može biti ponosna na svoje finansijsko stanje i da nakon ove odluke niko više i ne spominje priču o zaduženjima.
Malo koja odluka je izazvala toliko reakcija kao ova i kako je kazao s jedne strane se čuje glasni dio poslodavaca i njihovih ekspereta koji osporavaju ovu odluku, kao što imamo jedan dio poslodavaca koji podržavaju ovu odluku i jedan dio koji šute jer se odluka na odnosi na njih jer nemaju radnika koji imaju platu manju od 1000 KM.
"Imamo sindikate i radnike koji podržavaju odluke, ali imamo neke radnike koji se javljaju koji imaju pritiske poslodavca da organizuju proteste", kazao je.
On je kazao da glasni poslodavci iznose paušalne procjene o ugrožavanju 130.000 radnih mjesta i 860 miliona KM koje će se sliti u budžet FBiH.
"Na bazi podataka procjene PU FBiH po osnovu doprinosa PIO/MIO i zdravstva uplatit će se nešto manje od 470 miliona KM. Za Fond PIO će biti uplaćeno 256 miliona, za ZZO 183 miliona. Nekih 20 miliona je za fond solidarnosti, a ostalo je prihod kantonalnih zavoda zdravstvenih osiguranja. 22 miliona KM od osiguranja za nezaposlene koji ide fondu za zapošljavanje. Dodatni prihodi nižih nivoa vlasti je 76 miliona KM. Sredstva o kojima govorimo će doći u budžet Federacije ali se ne mogu ni za šta drugo iskoristiti osim za penzije.
Svi smo svjedoci kako smo prošlu godinu nastojali osigurati mogućnost podrške pomoći radnicima za poboljšanje njihovog životnog standarda. Veliki broj poslodavaca nije iskoristio mogućnost isplate neoporezive pomoći svakom svom radniku", kazao je.
Nikšić je kazao da za posljednjih 6 mjeseci od 1,5 milijarde KM koliko su mogli isplatititi pomoći, isplaćeno je 144 miliona KM.
"Smiješno je opravdanje zbog činjenice da je uredbom bila predviđena zabrana diskriminacije. Zakonom o radu koji je donesen po volji poslodavaca, radnici su pretvoreni u moderne robove i siguran sam da nema neradnika. Svi poslodavci su se zaštitili od inflacije povećavajući cijene i ostvarili ekstra profit, a jedini koji nisu dobili satisfakciju su radnici", kazao je.
Premijer je kazao da su razmišljali o varijanti uredbe o pomoći s tim da bi minimalna plaća bila 700 KM, varinanta B bila je 800 KM i to nije naišlo na razumijevanje poslodavaca.
"Svima nama je bilo porazno kad su predložili minimalna primanja 1000 KM, a minimalna plaća 650 KM da bude. Shvatili smo da imamo poslodavce koji kroz neoporezive isplate toplog obroka i regresa i prijevoza zloupotrebljavaju svoje radnike. Puno je veći broj onih koji su korektni poslodavci. Ova saznanja o zloupotrebama neoporezivih naknada su nas najviše motivisala da donesemo odluku o minimalnoj plaći i da stvorimo pretpostavke da se poveća na 1000 KM do stvaranja uslova za donošenje seta fiskalnih zakona (dohodak, porezi, minimalna plaća, fiskalizacija). Procjena o tome kako će ova odluka ugroziti 100.000 radnika je paušalna i nije utemeljena.
Vlada će značajan broj obrtnika, poslodavaca osigurati značajne poticaje zbog razlike doprinosa. Ali bit ćemo jako osjetljivi ako dođe do otkaza. Pojačanim inspekcijskim nadzorom ćemo biti rigorozni i spriječiti da se radnici pošalju na biro i nastaviti raditi nacrno. Pozivam sve radnike koji budu tome izloženi da nam se jave i garantujemo im zaštitu i anonimnost. Ne smijemo dopustiti bilo kakve ucjene i kalkulacije bilo koga. Već nam se radnici javljaju radi se svašta od duplih obračuna, vraćanja novca u kešu", kazao je Nikšić.
On je iznio i pokazatelje da minimalnu plaću od 619 KM i manje od toga prima 12.313 radnika. Od 620 do 699 KM prima 93.999 radnika. Od 700 do 799 KM 35.000, od 800 do 999 KM 45.653 radnika.
"Notorna je neistina kako se treba osigurati razlika kao da su svi na minimalcu. Vlada je svjesna da postoje poslodavci koji će imati problema da ovo ispoštuju. Odlučili smo se na mjere – za mikro i mala preduzeća subvencije nakon usvajanja budžeta koji bi se uskoro trebao uputiti u proceduru, zatim set zakona, zakon o fiskalizaciji je u javnoj raspravi i uputit ćemo ga u parlamentarnu proceduru. U prvom kvartalu planiramo izmjene zakona o doprinosima, dohotku i minimalnoj plaći. Jedna od mjera je i inspekcijski nadzor radi spriječavanja rada nacrno, porezne utaje i drugih zloupotreba. Vlada je spremna razmotriti pitanje da donesemo uredbu za poslodavce koji dokažu da su povećali plaće i osloboditi ih plaćanja doprinosa", kazao je Nikšić.
Nikšić je kazao da će doći do rasta dječijeg doplatka i naknada za njegovatelje.
Nikšić je kazao da su kritike dijela poslodavaca očekivane, ali strahovi od bankrota su neutemeljeni.
"Nećemo povući odluku. Nećemo biti talac, a pogotovo onih koji ne žele bolje za radnike. Naša misija uključuje smanjenje opterećenja i privlačenje investicija, ali i veća prava radnika", kazao je.
Nikšić je kazao da je idejni tvorac odluke Kolegij Vlade FBiH.
"Ministri su bili upoznati kada se rapravljalo na vladi. Nama je želja da zadržimo u krugu dok ne dođe na vladu, ali imate ljude koji vole da se plasiraju u medijima. Ali vole da uhvate muštuluk i da to dođe u medije prije nego na Vladu. Niko nije imao primjedbu da bi radio drugačije", kazao je Nikšić.