Članak

MINIMALNA PLATA

PIŠU PETICIJU Vlasnici malih biznisa spremni i na proteste: Smanjite nam doprinose

(Patria) - Vlasnici malih biznisa u Federaciji BiH mogli bi uputiti peticiju federalnim vlastima koja se tiče minimalne plate i doprinosa u ovoj godini, a ne isključuju ni mogućnost protesta ako njihovi zahtjevi ne budu ispoštovani.

Ovo se može zaključiti iz diskusije koja se vodi na najvećoj domaćoj Facebook grupi koja okuplja ovu vrstu privrednika – “Glas malih biznisa”, prenosi Slobodna Bosna.

Kako je navedeno u grupi u toku je prukupljanje potpisa (peticija) koja bi se, sa zahtjevima, trebala uputi prema Parlamentu FBiH i vladajućoj većini.

Njihov stav je da se slažu da uposleni moraju imati dostojanstven život i da minimalna plata od 1000KM ne predstavlja problem ako se umanje doprinosi i ublaži negativni utjecaj na već planirane troškove za 2025. godinu.

Pomoć obrtima

"U slučaju da minimalna plata ostane 1000KM, zahtijevamo donošenje odluke kojom se uređuju davanja na platu:

1. LIČNI ODBITAK - Povećanje ličnog odbitka u skladu sa minimalnom platom. Ova stavka se nije mijenjala od minimalca koji je iznosio 360KM pa tražimo da se lični odbitak poveća u skladu sa procentom povećanja minimalne plate sa 360KM na 1000KM, odnosno na minimalno 800KM.

2. PRVO ZAPOŠLJAVANJE, STAŽIRANJE I STUDENTSKI RAD - Za prvo zapošljavanje oslobađanje svih davanja na platu minimalno 3 godine. Isto se odnosi i na stažiranje te praktični rad studenata.

3. POTICAJ ZA ZAPOŠLJAVANJE MLADIH – osobe do 25 godina starosti se oslobađaju svih davanja na platu, a osobe od 26 do 30 godina, djelomično - (50% svih poreza i davanja)

4. POTICAJ ZA ZAPOŠLJAVANJE STARIJIH OSOBA – Sve osobe, preko 55 godina, koje su bez posla (prijavljene na biro) djelomično se oslobađaju svih davanja na platu (50% svih poreza i davanja)

5. ODBITAK ZA DJECU I IZDRŽAVANE ČLANOVE OBITELJI - za 1. dijete mjesečni odbitak biti 500KM, za 2. dijete 750 KM, za 3. dijete 1200KM KM, za 4. dijete 1500 KM itd. Za uzdržavane članove uže obitelji i bivšeg bračnog druga za kojeg se plaća alimentacija odbitak u iznosi 600KM, a osobni odbitak za invalidnost od 350KM do 1200KM, ovisno o stupnju invalidnosti.

6. NEOPOREZOVANA PRIMANJA: topli obrok 20KM/dan, prijevoz 100KM, nagrada za radne rezultate da bude neoporeziva do 2000KM, otpremnine za odlazak u penziju do 3000KM, stipendije za učenike i studente do 500KM/mjesečno te naknade za odvojeni život do 600KM. Pomoć uposlenim za 2025 da bude do 6000KM za firme koje mogu i žele da to isplate (mogućnost plaćanja na 12 rata po 500KM)

7. POMOĆ OBRTIMA, NOVIM I MALIM BIZNISIMA: Minimalna plata se može umanjiti za biznise koji u 2024 imaju gubitak u poslovanju, kojima je operativni profit manji od 10% i tek osnovanim biznisima", navedeno je u prvoj formi dogovra na ovoj grupi.

Kao razloge navoda da nije usvojen budžet na nivou FBiH, do njegovog usvajanja Vlada FBiH neće moći isplaćivati nikakve subvencije jer privremeno finansiranje to ne omogućava, takve informacije plasiraju se isključivo s namjerom da obmanu radnike i vlasnike firmi.

"S tim u vezi, potrebno je da se hitno donesu nove mjere kako bi se svi mogli pripremiti za isplatu januarskih plata", navedeno je u grupi.

Ključ u bravu

Neki članovi ove grupe su najavljivali otkaze, a pojedini su se raspitivali i o tome koje su procedure gašenje firmi.

"Poštovani prijatelji, bila sam vlasnica obrta kao starog tradicionalnog zanata sa jednim uposlenikom, ali nakon ovih odluka vlade, radi nerentabilnosti poslovanja, prinuđena sam podnijeti zahtjev za prestanak obrta u opštini...svi doprinosi za zaposlenika su izmireni zaključno sa 31.12.2024.", jedan je od statusa na ovoj grupi.

No, sada se pokušavaju organizovati kako bi od Vlade zatražili da ispuni njihove zahtjeve.

Podsjetimo da je vlada povećala minimalnu platu bez ikakvih poreskih rasterećenja. Najavljene su određene subvencije malim kompanijama, ali ni one neće odmah moći biti isplaćene jer nije usvojen budžet na nivou FBiH.

#Doprinosi #ekonomija #GlasMalih #MaliBiznis #Minimalac #Obrt #Peticija #Pomoć #Protest #Zaposlenje