(Patria) - Prema kriterijima Evropske okolišne agencije (EEA) kvalitet zraka u Sarajevu je dostigao najviši stepen opasnosti s indeksom kvalitete 6/6. Ovakav zrak je označen kao "opasan po ljudsko zdravlje". Moguća pojava pojačanih simptoma i intenziteta bolesti kod osoba s bolestima srca i disajnih organa, poput astme. Svi ostali bi mogli početi osjećati negativan utjecaj zagađenja na zdravlje.
Sljedeće grupe trebaju smanjiti bilo kakve vanjske fizičke aktivnosti: plućni i srčani bolesnici, trudnice, djeca i starije osobe. Produžena ili veća naprezanja tokom boravka vani trebali bi izbjegavati i svi ostali.
Meteorolog Nedim Sladić je pojasnio da se u narednih 24 do 48 sati ne očekuje bitnije poboljšanje kvalitete zraka dodajući da će ga dodatno onečistiti upotreba pirotehničkih sredstava.
“Na samom završetku 2024. godine, probleme nam neće predstavljati neočišćeni snijeg na koji smo se, do sada, svi navikli, kao ni temperature zraka koje, za razliku od proteklih godina, neće biti u pozitivnom predznaku. Izgledno je da će biti vrlo neugodno boraviti na otvorenom duže vremena, uzimajući u obzir da je trenutni indeks kvalitete zraka u glavnom gradu Bosne i Hercegovine, prema Europskom kriterijumu, dosegnuo svoj maksimum (tj. 6/6), i okarakterisan je kao opasan po ljudsko zdravlje”, naveo je Sladić.
Pojasnio je i na koji način je došlo do ovakve vrste onečišćenog zraka.
“Pod utjecajem anticiklonalnog polja nad centralnom Evropom, koje definiše meteorološku sliku i na području naše zemlje, atmosfera je stabilna, dok po visini iz oblasti Sredozemlja pristiže topliji zrak. Uslijed fizikalnih svojstava, hladniji zrak prisiljen je da tone i ‘popunjava’ kotlinska područja, stvarajući vještačka jezera hladnog zraka, dodatno modificirana trenutnim uslovima pri podlozi (npr. visina snijega, vlažnost zraka i sl) – poznatije još kao temperaturni obrat ili temperaturna inverzija, pri čemu temperature zraka rastu s visinom umjesto da opadaju. Strujanja zraka u anticiklonalnom polju su slaba ili češće neznatna, te se advekcija uglavnom odvija u višim slojevima atmosfere usljed uspostavljene temperaturne razlike na širim prostornim skalama, dok je u prizemlju atmosfera statična budući da je pritisna i temperaturna razlika gotovo ujednačena. U takvoj atmosferi brzo se nakupljaju zagađujuće čestice koje se neometano akumuliraju, budući da ne postoji mogućnost raspršenja/disperzije čestica uvis, kako kotlinski poklopac djeluje poput kompresora, što prisiljava da čestice ‘pritišću’ podlogu, odnosno čestice se ne mogu vertikalno miješati. Aeropolutanti se tada mogu isključivo širiti u horizontalnom smjeru. Situacija će se djelomično pogoršati tokom narednih 24 sata i uslijed upotrebe pirotehničkih sredstava, s kojim se, pored postojećih lebdećih čestica očekuje nakratko i porast koncentracija sumpor dioksida”, istakao je.
Zatim je dodao da se promjena vremena i značajnije poboljšanje može očekivati od 2. januara 2025. godine. Tada će dolazak hladnog fronta sa sjeverozapada prekinuti utjecaj anticiklone.
“Promjenu vremena nagovijestit će postepeno jačanje južnog i jugozapadnog vjetra te bi se s ovakvom postavkom postepeno potpomagalo vertikalno miješanje zraka te generisanje turbulentnih vrtloga s kojim će se onečišćeni zrak miješati sa okolnim čišćim, no trenutna situacija sugeriše da će taj proces ići sporije u nižim slojevima atmosfere, gdje će još veći dio dana biti zračni pritisak visok, a temperatura na visini tek blago opasti. Prolaskom hladne fronte sa sjeverozapada koja će sa sobom najprije donijeti padavine, najprije kišu, a potom i novi snijeg, kao i promjenom smjera vjetra s južnog na sjeverni i sjeverozapadni, prognozira se poništenje temperaturne inverzije usljed prodiranja hladne zračne mase, a time i podizanje kotlinskog poklopca. Posljedično, zagađujuće čestice iz nižih slojeva atmosfere moći će se raspršiti prema slobodnoj atmosferi, a to će omogućiti značajnije poboljšanje kvalitete zraka. U petak, 03.01.2025. očekuje se da će kvalitet zraka biti dobar (indeks: 2/6), nerijetko i odličan (indeks: 1/6), prema kriterijima Europske okolišne agencije (EEA)”, zaključio je Sladić.