Članak

NAKON SVRGAVANJA ASADOVOG REŽIMA

Sirijski vođa kaže da bi održavanje izbora moglo sačekati do četiri godine

(Patria) - Održavanje izbora u Siriji moglo bi sačekati do četiri godine, rekao je sirijski de facto lider Ahmed al-Sharaa u izjavi emitovanoj u nedjelju, što je prvi put da je govorio o mogućim izborima otkako je Bashar al-Assad svrgnut ovog mjeseca, javio je Reuters.

Izrada novog ustava mogla bi potrajati do tri godine, rekao je Sharaa u intervjuu za saudijsku državnu televiziju Al Arabiya. Također je rekao da će Sirijcima biti potrebno oko godinu dana da uoče drastične promjene.

Komentar Sharaae, koji predvodi grupu Hayat Tahrir al-Sham koja je zbacila Assada 8.
decembra, dolazi u trenutku kada nova vlada u Damasku nastoji uvjeriti svoje susjede da se udaljila od svojih korijena u islamističkoj militantnosti.

Dok su zapadne sile uglavnom pozdravile kraj vladavine porodice Assad u Siriji, ostaje nejasno da li će grupa nametnuti strogu islamsku vladavinu ili će pokazati fleksibilnost i krenuti ka demokratiji.

Sharaa je rekao da će HTS, ranije poznat kao Nusra front, biti raspušten na konferenciji o
nacionalnom dijalogu. Na pitanje o raspuštanju grupe, Sharaa je rekao: „Naravno. Zemljom ne može upravljati mentalitet grupa i milicija.“

Grupa je nekada bila povezana s Islamskom državom i Al-Kaidom, ali ih je odrekla i nastojala se repozicionirati kao umjerena grupa. HTS je više puta obećala da će zaštititi manjinske grupe, koje strahuju da bi novi vladari mogli nastojati da nametnu islamističku vladu i upozoravala je na pokušaje podsticanja sektaških sukoba.

Prema Sharaai, konferencija o nacionalnom dijalogu uključivala bi široko učešće sirijskog
društva uz glasanje o pitanjima kao što su raspuštanje parlamenta i ustava.

O situaciji u sjeveroistočnoj Siriji, Sharaa je rekao da se vode razgovori sa svim stranama za rješavanje preostalih sporova, uključujući i kurdske sirijske demokratske snage (SDF) koje su saveznici Sjedinjenih Američkih Država.

„Odbijamo da Sirija postane platforma za Radničku partiju Kurdistana (PKK) za pokretanje napada na Tursku“, rekao je.

Rekao je da oružje treba da bude samo pod kontrolom države, dodajući da bi ministarstvo odbrane pozdravilo one koji su sposobni da se priključe vojsci.

Odgovarajući na pitanje o zabrinutosti susjednih država zbog islamističkih grupa, rekao je:

„Nećemo raditi na izvozu revolucije. Želimo upravljati fazom mentalitetom države, a ne
revolucijom“, rekao je, ponovivši da žele da uspostave strateške odnose sa svim državama u regionu.

#Ahmedal-Sharaa #izbori #režim #Sirija #Damask #Ahmed #Sharaa #Assad #HTS #PKK #SDF #Nusra #Turska #Svijet