(Patria) - U Sudu Bosne i Hercegovine održano je ročište za trojicu osumnjičenih Nenada Nešića, Mladena Lučića i Milana Dakića po prijedlogu Tužilaštva BiH za određivanje jednomjesečnog pritvora. Nešić je aktuelni ministar sigurnosti BiH, Mladen Lučić je vlasnik firme Legend, a Dakić je direktor preduzeća Putevi RS, na čijem je čelu od 2016. do 2020. godine bio Nešić. S obzirom da je današnje ročište prolongirano zbog zdravstvenog stanja Nešića, sudija Biljana Ćuković pitala je Nešića može li pratiti ročište.
“Meni je jutros pozlilo, sad sam došao sa Kliničkog centra. Oni su rekli da ostanem imam visok pritisak, ali ja sam insistirao da dođem. Popio sam više tableta”, kazao je Nešić koji je nekoliko puta izlazio sa ročišta do toaleta.
Postupajuća tužiteljica Bojana Jolović je u prijedlogu za određivanje pritvora navela za koja krivična djela se sumnjiče Nešić, Lučić i Dakić te je navela kako je izvlačen novac iz Puteva Rs preko tendera za održavanje puteva i putarskih firmi koje su dobijale poslove odžavanja puteva, a koji je zatim uplaćivan na račune fizičkih osoba i za koji su izdavane fiktivne fakture pravnih lica. Taj novac završavao je kod tadašnjeg direktora Puteva Rs Nenada Nešića. Nešić se sumnjiči za krivično djelo udruživanje radi činjenja krivičnih djela član 249. KZ BiH, zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja (čl. 315. KZ-a RS) i primanje mita (čl. 319. KZ-a RS), kao i Lučić, dok se Dakić sumnjiči za zloupotrebu službenog položaja i primanje mita.
Ona je kazala da predmet potiče još iz 2019. godine kada je Finansijsko-istražni odjel SIPA-e prijavio sumnjive transakcije Romanijaputeva upućene na račune Esada Avdića.
“Tužilaštvo je utvrdilo da transakcije potiču iz fiktivnih pravnih lica koje su povezane sa Sanjinom Avdićem te da je došlo do prenosa sa računa Romanijaputeva prema Esadu Avdiću. Tužilaštvo je sumnjičilo Avdića za krivično djelo udruživanje radi činjenja krivičnih djela i pranje novca, a sve u vezi sa različitim krivičnim djelima iz KZ FBiH i KZ RS koja su počinjena na teritoriji i FBiH i Rs-a, te da je novac izvlačen za račun pravnih lica i vraćan tim licima i licima koje oni odrede. Izdata je naredba bankama i prikupljena je obimna dokumentacija, te je Tužilaštvo BiH proširilo istragu na više pravnih i fizičkih lica”, kazala je tužiteljica Jolović.
Među tim pravnim licima je i firma Romanijaputevi Rs. Sa računa Romanijaputeva je uplaćeno 300.000 KM Avdiću, a jedan dio od 87.000 KM još je blokiran.
Nakon otvaranja istrage Sanjin Avdić je saslušan te je priznao da je stupio u kontakt sa direktorom Romanijaputeva Mirkom Pandurevićem te kako mu je direktor rekao da je dobio tender od 2 miliona KM, ali da mu treba neko pravno lice za izvlačenje novca kako bi ga dao Nenadu Nešiću.
Tužilaštvo BiH je tokom novembra i decembra 2024. godine sa MUP-om Rs provelo posebne istražne radnje, nadzor telekomunikacija, nadzor prostora i tajno praćenje lica.
Tužiteljica Jolović istakla je da je po iskazu osumnjičenog Mirka Pandurevića godišnje Nešiću davano 250.000 KM, a za četiri godine to je iznos od milion KM.
Inače, kako je Tužilaštvo obrazložilo u prijedlogu za određivanje pritvora, novac je izvlačen iz javnog preduzeća Putevi Rs čiji je tada Nešić bio direktor, tako što je Pandurević, direktor Romanijaputeva, dobio posao za održavanje ceste.
Prema navodima Tužilaštva, Pandurević je, što je i priznao u iskazu, deset posto od dogovorenog posla od dva miliona KM, morao vratiti Nešiću. Takav dogovor je postignut 2016. godine kada je Nešić postao direktor Puteva RS, a Pandureviću je rekao da od naplaćenih troškova Puteva Rs vraća 10% i da su to “troškovi u takvom poslovnom odnosu”, a ako tako ne postupi kasnit će uplate prema Romanijaputevima od Puteva Rs.
Kada je riječ o Pandureviću tokom posebnih istražnih radnji utvrđeno je kako je Pandurević davao instrukcije uposlenicima Romanijaputeva kako će davati izjave u slučaju da budu pozvani u Tužilaštvo BiH.
Tužiteljica tvrdi, a što su pokazale i posebne istražne radnje praćenja telekomunikacija, da je Nešićev pomagač bio Mladen Lučić koji je, kako se tvrdi, primio mito u iznosu od 185.000 KM.
U jednom Pandurevićevom razgovoru koji je vodio u svojoj kancelariji kaže:
“Nešić je sve organizovao preko Lučiča Legenda. Moje je da platim, a oni se dalje refenaju”, pročitala je tužiteljica Jolović.
Upravo je Pandurević pozivao Lučića da vide šta će jer fakture izdaju pravna lica, a uplate se vrše na fizička lica Esada i Sanjina Avdića.
U prijedlogu Tužilaštva je navedeno da su Lučić i Pandurević razgovarali o istrazi Tužilaštva BiH.
“To sve govori da su se ova lica Pandurević, Nešić, Lučić pridružili grupi i počinili krivično djelo udruživanje radi činjenja krivičnih djela”, navela je tužiteljica.
Tužiteljica je istakla da je Lučić imao ulogu pomagača i da je preuzeo novac u novembru 2019. godine u hotelu Espana u Lukavici.
Novac koji je izvlačen ostavljan je u Nešićevoj kancelariji kao direktora Puteva Rs, kafanama, na Jahorini u ugostiteljskim objektima, otvorenim parkiranim automobilima na parking prostorima, što je kazao u svom iskazu Pandurević.
U odnosu na osumnjičenog Dakića, aktuelnog direktora Puteva Rs, također je utvrđeno da je i sam preko Pandurevića izvlačio novac iz ove javne kompanije, a što se potvrdilo u razgovoru obuhvaćenom posebnim istražnim radnjama koje su se provodile u novembru i decembru ove godine po naredbi Suda BiH. Tačnije, razgovor se dogodio 11. decembra, a iz sadržine razgovora je vidljivo da je nastavljeno izvlačenje novca ali na drugačiji način.
Dakić govori Pandureviću da će uvećati iznos sa 400 plus PDV na 500 plus PDV, a Tužilaštvo ističe da je došlo do neosnovanog povećanja fakture za 100.000 KM jer ljude treba počastiti. Tužilaštvo navodi da do isplate novca nije došlo, ali da je ostala obaveza firme Putevi Rs prema Romanijaputevima jer je zaprimljena faktura.
Dakić se također sumnjiči da je tokom 2023. i 2024. godine u svojstvu direktora Puteva Rs primio dar od Pandurevića u iznosu od 10.000, 15.000 i 20.000 KM da bi pustio fakture Romanijaputevima.
Tužilaštvo je istaklo da je mjera pritvora zatražena zbog opasnosti da bi osumnjičeni mogli sakriti dokaze, utjecati na svjedoke i saučesnike.
Tužiteljica Jolović tek je najavila saslušanje uposlenika Puteva Rs, drugih putarskih firmi iz Rs-a tvrdeći da su postupali isto kao Romanijaputevi da bi ostali na tržištu.
Tužiteljica je istakla da bi Nešić i sa pozicije ministra sigurnosti BiH mogao utjecati na ova lica kako bi smanjio spostvenu inkriminaciju.
Kada je riječ o Mladenu Lučiću, tužiteljica je istakla da su tokom 2019. godine putarska preduzeća u Rs dobila instrukciju Nešića da industrijsku so nabavljaju od firme Legend koja je u vlasništvu Lučića, te da bi Lučić mogao utjecati na putarske firme.
Govoreći o Milanu Dakiću, tužiteljica je istakla da je vršeno antidatiranje određenih akata koji su naprimjer iz 11. mjeseca, a stavljen je datum 15.08. što potvrđuje namjeru osumnjičenog da prikriva dokaze.
Tužiteljica je najavila saslušanje većeg broja lica koja su bila uključena u izvršavanje ovih djela, kao i provođenje finansijske istrage koja će pokazati tok novca u korist Nenada Nešića i njemu poznatih lica.
Advokatica Nenada Nešića, Senka Nožica, uputila je prigovor na nadležnost Suda BiH u ovom predmetu, te je kazala da se radi o krivičnim djelima iz Krivičnog zakona Rs.
Ona je pobijala kredibilitet iskaza Sanjina Avdića navodeći da je riječ o osobi koja je više puta hapšena, varalici i da je to jedna opskurna ličnost te da Sud ne može pokloniti vjeru takvom karakteru, a iz izjave nije vidljivo da on poznaje Nešića.
Kada je riječ o iskazu Pandurevića, Nožica je istakla da on svoje nezakonitosti pravda preko Lučića i Nešića, a da nije dao nijedno ime kome je dao novac koji je navodno nosio niti je Tužilaštvo koga saslušavalo na te okolnosti.
“Nema osnovane sumnje koja su to djela koja je izvršio naš branjenik i sve se zasniva na dva svjedoka koja su obojica osumnjičena. Sve te radnje su izvršene 2019. godine, a razgovori se obavljaju 2023. i 2024.. Konspiracija koju tužiteljica objašnjava ne može biti razlog za određivanje pritvora”, kazala je Nožica.
Nešić se složio sa izlaganjem svoje braniteljice te nije želio ništa dodati.
Odbrana Mladena Lučića, advokatica Dejana Šućur, također je osporavala nadležnost Suda BiH.
Ona je istakla da je njen branjenik nudio poligrafsko testiranje ali da je Tužilaštvo BiH to odbilo. Dodala je da on za istragu znao već godinu dana, jer je svjedok u jednom drugom postupku.
“I sada moj branjenik radi industrijsku so. Ima razrađen posao i Tužilaštvo je trebalo to da provjeri. Paušalna je ocjena da će utjecati na svjedoke i da li uopšte postoje ti svjedoci. Da je imao namjeru da bilo šta uradi imao je godinu dana da uradi šta je htio. Mom branjeniku je već dva puta provedena finansijska istraga i ta istraga nije pokazala ništa inkriminirajuće”, kazala je advokatica.
I odbrana trećeosumnjičenog Milana Dakića advokat Petko Budiša osporio je nadležnost Suda BiH u ovom slučaju, kao i iskaze dvojice osumnjičenih.
“Optuženi imaju pravo da se brane, da prebace krivicu pa i da lažu, ali bi Sud trebao da na to pazi i da ne pokloni vjeru”, kazao je Budiša.
Odbrane su zatražile da se eventualno odrede neke od mjera zabrane umjesto pritvora.
Sutkinja Ćuković zatražila je od tužiteljice Jolović da se odredi o navodima odbrana, a Jolović je istakla da nadležnost Suda BiH postoji jer se radi i o krivičnom djelu pranje novca, iako ni za jednog osumnjičenog danas nije navela to krivično djelo, ali da je Sud BiH 2023. godine izdao naredbu bankama jer se sumnjalo na pranje novca.
Ona je najavila da će u predmetu biti ispitano više od 20 svjedoka, kao i odgovorna lica u Putevima Rs gdje će biti obuhvaćen veliki broj lica.
Odbila je mogućnost da se predložena mjera pritvora zamijeni drugim mjerama zabrane.
“Niti bi to bilo opravdano niti bi se mogla izvršiti kontrola praćenja i ne može se postići cilj koji može mjera pritvora. Iskazi osumnjičenih su potkrijepljeni materijalnim dokazima, isplatama, računima, fakturama”, kazala je Jolović.
Advokatica Nožica još jednom se obratila Sudu BiH navodeći da nije htjela spominjati političku situaciju, ali da moli sud da svojom odlukom ne usložnjava situaciju te da je Rs nadležna za postupanje za svu trojicu.
“Ja mislim da je moj branjenik bio meta i ako nema nadležnosti, molim sud da sve optužene pustite i pošaljete nadležnom sudu u Banja Luku”, kazala je Nožica.
Sud BiH odluku će donijeti u zakonskom roku.