(Patria) - Husinska buna, koja se odigrala krajem 1920. godine, jedan je od najvažnijih događaja radničkog pokreta u Bosni i Hercegovini i šire.
Ova pobuna rudara iz Tuzlanskog bazena postala je simbol borbe za dostojanstvo i prava radnika u teškim poslijeratnim uslovima u Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca.
Pozadina događaja
Nakon Prvog svjetskog rata, rudnici uglja u Tuzlanskom bazenu, ključni za ekonomiju Kraljevine, bili su u lošem stanju. Radnici su radili u nehumanim uslovima, za niske plate koje nisu bile dovoljne ni za osnovne životne potrebe. Uprkos već teškoj situaciji, uprava rudnika odlučila je smanjiti plate rudarima i uvesti dodatne sate rada.
Ova odluka bila je kap koja je prelila čašu. Rudari, predvođeni sindikalistima i podržani od strane Komunističke partije, odlučili su stupiti u štrajk. Njihovi ključni zahtjevi bili su vraćanje plata na prethodni nivo, poboljšanje radnih uslova i priznavanje prava na organiziranje.
Tok pobune
Štrajk je započeo 21. decembra 1920. godine u Husinu, malom rudarskom naselju nedaleko od Tuzle, ali se ubrzo proširio na druge rudnike u okolini, uključujući Kreku, Lipnicu i Bukinje. Na hiljade rudara i članova njihovih porodica uključilo se u pobunu, zahtijevajući socijalnu pravdu i pravedniji tretman.
Reakcija vlasti bila je izuzetno represivna. Kraljevska vlada poslala je žandarmeriju i vojsku kako bi ugušila štrajk. Eskalacija je uslijedila 28. decembra, kada su žandarmi otvorili vatru na okupljene rudare u Husinu. U tom sukobu ubijeno je sedam rudara, dok su desetine ranjene ili uhapšene.
Progon rudara koji je uslijedio nakon krvavog gušenja Husinske bune bio je zločinački pohod na stotine radnika i članova njihovih porodica, dok su vođe pobune na kraju osuđene na zatvorske kazne.
Posljedice i značaj
Iako je buna brutalno ugušena, njen značaj je ostao trajan. Husinska buna postala je simbol radničkog otpora eksploataciji i nepravdi. Tragedija rudara Husina izazvala je talas solidarnosti širom zemlje i svijeta, skrećući pažnju na težak položaj radnika u Kraljevini SHS.
Vođe pobune, uključujući Aliju Alijagića i druge istaknute sindikaliste, kasnije su osuđene na višegodišnje zatvorske kazne. Njihova borba, međutim, nije bila uzaludna – Husinska buna inspirirala je buduće radničke pokrete i pridonijela jačanju svijesti o pravima radnika.
Husinska buna danas
Danas, Husinska buna ima posebno mjesto u kolektivnom sjećanju Bosne i Hercegovine. Svake godine, rudarske zajednice i sindikati obilježavaju ovaj događaj kao podsjetnik na hrabrost rudara i važnost borbe za socijalnu pravdu. Spomenici posvećeni žrtvama bune stoje kao trajni simboli njihove žrtve i borbe.
I danas kao i prije više od sto godina rudari su u teškom položaju i konstantnoj borbi sa vlastima za svoja prava.