Članak

POLITIKA ILI SIGURNOST?

Zagovornici slobode govora: Američki zakon protiv TikTok-a podsjeća na diktature

Oni tvrde da zakon ne samo da nezakonito prijeti ograničavanjem pristupa stranim medijima Amerikancima kršeći Prvi amandman Ustava SAD-a, već „podsjeća na praksu koja je dugo bila povezana s represivnim vladama“.

(Patria) - Američki zakon protiv TikToka u kineskom vlasništvu podsjeća na režime cenzure koje su uspostavili autoritarni neprijatelji Sjedinjenih Američkih Država, rekli su zagovornici slobode govora Vrhovnom sudu u petak, prenio je Reuters.

U podnesku amicusa, PEN America, Knight First Amendment Institute Univerziteta Columbia i Free Press pozvali su najviši sud u zemlji da poništi savezni zakon o TikToku kako bi ga zabranio ili prisilio na njegovu prodaju.

Oni tvrde da zakon ne samo da nezakonito prijeti ograničavanjem pristupa stranim medijima Amerikancima kršeći Prvi amandman Ustava SAD-a,
već „podsjeća na praksu koja je dugo bila povezana s represivnim vladama“.

U izvještaju se navodi da su Sovjetski Savez i kineski komunisti ometali zapadne radio emisije nakon Drugog svjetskog rata, dok moderna Rusija i Kina imaju niz ograničenja na web stranice i aplikacije, uključujući Facebook, X i YouTube.

TikTok i njegov vlasnik ByteDance bore se da zadrže popularnu aplikaciju na mreži u Sjedinjenim Državama nakon što je Kongres u aprilu izglasao da je zabrani osim ako je ByteDance ne proda do 19. januara.

Ministarstvo pravde je saopštilo da kao kineska kompanija TikTok predstavlja „prijetnju po nacionalnu sigurnost ogromne dubine i razmjera“ zbog pristupa ogromnoj količini podataka o američkim korisnicima. S

udije su prihvatile vladin argument da djeluje isključivo kako bi
zaštitio SAD od „stranog neprijatelja“ i ometao sposobnost Pekinga da prikupi podatke o Amerikancima.

U svom podnesku amicusa, zagovornici slobode govora rekli su da bi se svaka nastojanja za zaštitu podataka Amerikanaca najbolje ostvarila zakonima o privatnosti, umjesto zabranom popularnog načina izražavanja.

U podnesku je navedeno da će se, ako bude uspješan, SAD ironično pridružiti Pekingu u zabrani TikToka. Kineske vlasti dozvoljavaju samo domaću verziju aplikacije, pod nazivom Douyin, koja je podvrgnuta oštroj cenzuri.

#Amendment #ByteDance #China #Columbia #FreePress #Peking #PEN #Russia #SAD #TikTok #Svijet