(Patria) - Pravni stručnjak i političar Enver Išerić (NES), kao i predsjednik Ćuvara Bosne u novoj objavi na društvenim mrežama govorio je o pitanju alternativnog snabdijevanja Bosne i Hercegovine plinom.
Smatra da je taj slučaj razotkrio sve ciljeve i politike HDZ-a i to kako naše, tako i države Hrvatske.
-Tako je Dragan Čović, odgovarajući na kritike američkog ambasadora rekao da “nikako se ne smiju zanemariti interesi područja kroz koja prolazi taj plinovod odnosno Zapadnohercegovački, Hercegovačko-neretvanski i Kanton 10 te da se po tom pitanju mora naći sklad.” Pobroja Čović kantone za koje smatra da pripadaju samo Hrvatima. I eto, pošto prolazi plinovod kroz te kantone to je glavni argument da se osnuje posebno preduzeće za taj plinski projekat, kojim će upravljati Hrvati - navodi Išerić.
"Pametno da pametnije ne može biti", piše Išerić i dodaje da se Čović ponašao kao da je taj plinovod interes jednog sela, jedne općine, jednog kantona, a ne cijele i Federacije i cijele Bosne i Hercegovine.
-Upravljali su Hrvati Aluminijskim kombinatima pa šta je bilo? Propao kao što narod kaže “ k’o stari kauč”. Isto kao što su propale ili se sunovratile mnoge kompanije kojima su upravljali samo Bošnjaci. A sve te kompanije u vlasništvu su, ili u većinskom vlasništvu Federacije. Ništa bolja situacija nije i sa kompanijama koje vode, odnosno kojima upravljaju samo Srbi. Najbolji primjer za to su preduzeća koja sijeku i prodaju šumu. Možete li zamisliti da prodajete gotov, od prirode darovan proizvod i pravite gubitak. Isto je i sa rudnicima u Federaciji.
Istakao je da pitanje južne plinske interkonekcije kao važno za hrvatskog premijera Andreja Plenkovića.
- On je jučer iz Banja Luke poručio da “bez Republike Hrvatske nema ni ovog projekta te da u budućoj kompaniji, koja će upravljati ovim projektom, na adekvatan način moraju biti zastupljeni i Hrvati kao konstitutivan narod.” Vjerovatno je Plenković mislio na BH GAS. Kao da u tom preduzeću nema Hrvata. Slažem se ja sa Plenkovićem. Samo što ja mislim da u svim javnim institucijama, i organima uprave i javnim produžecima moraju biti adekvatno zastupljeni svi narodi i građani. I to po popisu iz 1991. godine. Tako ustavi nalažu. I kada bi bilo tako bilo bi manje korupcije. Jer dok bi se ti “konstitutivci” u upravi preduzeća i javnih ustanova dogovorili oko “talova” preduzeće bi se moglo razvijati ili bar normalno poslovati- piše Išerić.
Dodaje da im ovako ne daju ni da normalno dišu zbog čega oni na to ne žele da troše ni vrijeme, ni energiju.
- Nego podijeli preduzeća po principu: tebi jedna elektroprivreda, meni druga. Tebi jedan telecom, meni drugi… pa “uzmi ago koliko ti drago” - napisao je Išerić.