Piše: A. Čorbo-Zećo
Iako je na dnevnom redu Parlamenta FBiH bilo devet tačaka dnevnog reda, Vlada FBiH je odlučila da se sjednica ponovo odgađa. Kao razlog iz Vlade FBiH su naveli neusuglašenost oko fiskalnih zakona. Međutim, to je otvorilo opravdanu sumnju da je pravi razlog taj što vlast nema ruku za usvajanje dnevnog reda, zakona, jer su se jednostavno neusuglašeni zakoni mogli povući s dnevnog reda, a ostale tačke dnevnog reda razmotriti.
Ali, već smo naučili da Vladi FBiH na čelu sa Nerminom Nikšićem prolazi mnogo šta, što ni u snovima nije mogao zamisliti bivši premijer Fadil Novalić.
Tako ćemo podsjetiti na jedan Nacrt zakona koji je utvrdila Vlada FBiH na čelu sa Novalićem, isti zakon u formi prijedloga utvrdila je Vlada Nermina Nikšića u martu 2024. godine, ali percepcija javnosti je potpuno drugačija.
Riječ je o Prijedlogu zakona o građevinskom zemljištu u Federaciji BiH koji je, kako rekosmo, upućen u Parlament Federacije BiH u martu. Treba li napomenuti da od marta do danas nije razmatran ovaj prijedlog, a nije bilo ni reakcija.
A, Vlada FBiH 2021., odnosno federalni premijer Fadil Novalić morali su povući ovaj Zakon o građevinskom zemljištu sa sjednice Predstavničkog doma PFBiH koji je izazvao opravdane oštre reakcije jer se u zakonu oduzima šumsko zemljište od države i upisuje se kao vlasništvo općine ili grada na čijem se području nalazi.
Tada, nakon što je Zakon o šumama Rs Ustavni sud BiH proglasio neustavnim i naveo da su šume u državnom vlasništvu, kao hladan tuš je došao predloženi zakon u FBiH.
Podsjećamo da je Ustavni sud BiH jasno još 2013. kazao, a naknadno i više puta, da samo BiH ima pravo da regulira državnu imovinu.
A i današnji aktuelni prijedlog i dalje ima tu spornu odredbu, na koju do sada niko nije obratio pažnju.
Sporna odredba nalazi se u Članu 4 predloženog zakona kojim se utvrđuje da ‘građevinsko zemljište koje je u zemljišnoj knjizi evidentirano kao društveno, državno vlasništvo, općenarodna imovina ili erar bez upisanog prava korištenja drugog lica, ako po sili zakona nije postalo vlasništvo drugog lica, nakon stupanja na snagu ovog zakona upisat će se kao vlasništvo općine, u sastavu grada Sarajeva ili grada na čijem se području nalazi, shodno odredbama Zakona o stvarnim pravima ukoliko posebnim zakonom nije drugačije uređeno'.
Ovaj sporni član 4, stav 2, najbolje pokazuje težnju za upisivanje vlasništva nad državnom imovinom. Tada, a i sada. Ali, Nikšić može šta Novalić nije mogao, samo je sve evidentnije da nema potrebne većine, pa je sve stalo. Jednako kao i pobuna javnosti.
Jedan, od najglasnijih zastupnika u Parlamentu Federacije BiH 2001. godine koji je bio protiv ovog zakona je Irfan Čengić, aktuelni načelnik sarajevske Općine Stari Grad.
On je tada išao i na sastanak kod lidera SDA Bakira Izetbegovića, a sada se nije oglašavao, kao ni ostatak SDP-ovaca iz Parlamenta FBiH.
I uprkos miru koji imaju Trojka opet nema snage, a čini se ni sposobnosti da učini prohodnost i stabilnost vlasti.