(Patria) - Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović komentarisao je potez američkog ambasadora Michaela Murphya koji je ove sedmice održao sastanak sa federalnim zastupnicima, a na razgovor nije pozvan niko iz HDZ BiH, na kojem se govorilo o zakonu i projektu Južne plinske interkonekcije.
Čović je kazao kako predugo traje u politici da bi bilo šta od toga doživio lično.
“Mislim da smo više puta razmijenili razmišljanja, ja i gospodin Murphy, o političkim situacijama, o odnosima u Bosni I Hercegovini, energetskoj situacij, izazovima i plinske krize koja je bila u vrijeme agresije Rusije na Ukrajinu”, rekao je Čović dodavši da je više puta s Murphyjem razgovarao i o Južnoj interkonekciji te je taj projekt naznačio kao strateški za hrvatski narod i za BiH.
Čović je naglasio kako se ne nikako ne smiju zanemariti interesi područja kroz koja prolazi taj plinovod odnosno Zapadnohercegovački, Hercegovačko-neretvanski i Kanton 10 te da se po tom pitanju mora naći sklad.
O pitanju Južne plinske interkonekcije u Banjoj Luci je jučer govorio i hrvatski premijer Andrej Plenković. On je poručio da bez Republike Hrvatske nema ni ovog projekta te da u budućoj kompaniji, koja će upravljati ovim projektom, na adekvatan način moraju biti zastupljeni i Hrvati kao konstitutivan narod.
"Mislim da je američki veleposlanik poslao poruku svima. Mi smo svi međusobno razgovarali više puta u posljednjih godinu dana, i mi sa gospodinom Plenkovićem, tvrtkom koja se bavi time u Hrvatskoj i sada je došlo vrijeme da se nešto treba gurati. Ove se stvari ne “guraju”. Ove stvari treba dogovoriti i u jednom protočnom ambijentu većina koje se mogu napraviti. Ovo je strateški projekt za FBiH i za BiH. Dobivamo drugi pravac opskrbe ovim energentom koji je za Hercegovinu novina, ali ako sve ne dogovorimo onda ćemo imati problem jer je presložen projekat koji se radi između dvije države".
Predsjednik HDZ-a BiH podsjetio je da će se zbog toga morati potpisati i sporazum između BiH i Hrvatske te da se o ovom projektu ne može pitati samo jedan parlamentarni dom.
"Nije to samo jedna vlada i jedan dom koji može ovakvom prisilom nešto izglasati. Mi moramo ostati dostojanstveni i s vrlo jasnom odgovornošću prema svakom žitelju u BiH i ja prema svom hrvatskom narodu. Svakako ćemo naći rješenje za ovo pitanje, ali ćemo morati koristiti instrumente demokratske države, a nikako nekakav drugi pristup prisile", istaknuo je Čović.
Upitan bi li u slučaju da predstavnici Trojke preglasaju HDZ BiH po ovom pitanju to automatski značilo kraj partnerstva, Čović je kazao da oni do sada odnos nisu bazirali na tome da je netko nekoga preglasao ili nije preglasao.
“Mislim da smo mi to do sada iskusili u Vijeću ministara barem deset puta, u Parlamentu, u Domu naroda... U Federaciji smo se do sada trudili da pokušamo tu tanku većinu koja je vrlo simbolična, iskoristiti da sve odluke donosimo jednoglasno kroz Vladu FBiH. ja sam uvjeren da ćemo i ovu odluku kroz Vladu FBiH donijeti jednoglasno da bi ona išla u Zastupnički dom, a potom i u Dom naroda, bez obzira što ne neko pod pritiskom ili opčinjenošću nečim velikim možda drugačije razmišljati", kazao je.
Čović je poručio da se u ovom projektu treba izdignuti iznad nekih kratkoročnih interesa jer se radi o nečemu što se radi za sljedećih 50 godina, a da će sama realizacija trajati sedam ili osam godina.
On je ponovio stav da će imati u Mostaru kompaniju koja će se baviti ovim projektom.
"Još jednom kažem da ćemo naći načina kako zaštititi interese hrvatskog naroda; da imamo tvrtku u Mostaru koja će se baviti ovim projektom te da budu uključeni i svi drugi koji su zainteresirani u BiH", kazao je Čović.