Članak

IDE LI NA VRHOVNI SUD

TikTok bliže zabrani u Sjedinjenim Državama nakon što je izgubio sudsku žalbu

(Patria) - TikTok je bliže tome da bude zabranjen u Sjedinjenim Američkim Državama nakon što je u petak izgubio žalbu na zakon koji zahtijeva da se aplikacija za razmjenu videa odustane od svoje kineske matične kompanije do 19. januara, javio je AFP.

Potencijalna zabrana mogla bi zaoštriti odnose između Sjedinjenih Država i Kine baš u trenutku kada se novoizabrani predsjednik Donald Trump sprema da preuzme dužnost 20. januara.

TikTok je rekao da će se sada žaliti Vrhovnom sudu, koji bi mogao odlučiti da preuzme slučaj ili pusti odluku okružnog suda.

„Vrhovni sud ima utvrđenu historijsku evidenciju o zaštiti prava Amerikanaca na slobodu govora i očekujemo da će to učiniti u vezi sa ovim važnim ustavnim pitanjem“, saopštila je kompanija.

TikTok će to također tražiti Trumpa, koji se pojavio kao malo vjerovatan saveznik, tvrdeći da bi zabrana uglavnom koristila platformama Facebookove matične kompanije Meta, u vlasništvu Marka Zuckerberga.

Trumpov stav odražava širu konzervativnu kritiku Mete zbog navodnog suzbijanja desničarskog sadržaja, uključujući i bivšem predsjedniku kojem je zabranjen pristup Facebooku nakon pobune na Kapitolu 6. januara 2021. od strane njegovih pristalica.

Američka vlada navodi da TikTok dozvoljava Pekingu da prikuplja podatke i špijunira korisnike. Također se navodi da je TikTok kanal za širenje propagande, iako Kina i vlasnik aplikacije ByteDance snažno poriču ove tvrdnje.

Brige o 'nacionalnoj sigurnosti'

Zakon, koji je potpisao predsjednik Joe Biden u aprilu, blokirat će TikTok iz američkih trgovina aplikacija i usluga web hostinga osim ako ByteDance ne proda platformu do 19. januara.

Prepoznajući da „170 miliona Amerikanaca koristi TikTok za kreiranje i gledanje svih vrsta slobodnog izražavanja“, tročlano sudsko vijeće jednoglasno je podržalo zakonsku premisu da je njegovo oduzimanje od kontrole Kine „od suštinskog značaja za zaštitu naše nacionalne sigurnosti“.

Utvrdili su da zakon ne ometa slobodu govora jer je „lišen institucionalnog cilja da potisne određene poruke ili ideje“.

Sudije se nisu složile sa idejom da bi manje drastične alternative od prodaje od strane
ByteDancea riješile bezbjednosna pitanja.

Američki državni tužilac Merrick Garland pozdravio je odluku rekavši da je „Ministarstvo
pravde posvećeno odbrani osjetljivih podataka Amerikanaca od autoritarnih režima koji nastoje da iskoriste kompanije pod njihovom kontrolom“.

Trumpova podrška TikToku označava preokret u odnosu na njegov prvi mandat, kada je
republikanski lider pokušao zabraniti aplikaciju zbog sličnih sigurnosnih razloga. Taj napor je zapeo na sudovima kada je savezni sudija upitao kako će taj potez uticati na slobodu govora i blokirao inicijativu.

Među onima koji su pomogli Trumpu da dođe u Bijelu kuću na ovogodišnjim izborima bio je Jeff Yass, veliki republikanski donator s ByteDance investicijama.

Trump kao spas

„Donald Trump bi mogao biti spas za TikTok nakon što preuzme dužnost, ali zaustavljanje primjene zabrane lakše je reći nego učiniti“, rekla je voditeljica Emarketer analitičara Jasmine Enberg.

“A čak i ako uspije spasiti TikTok, već je preokrenuo svoj stav prema aplikaciji i nema garancije da neće krenuti za njom kasnije.”

Novoizabrani predsjednik je u junu pokrenuo vlastiti TikTok profil, stekavši 14,6 miliona
pratilaca, ali nije objavljivao postove od dana izbora.

Unatoč neizvjesnosti, TikTok-ovo prisustvo u Sjedinjenim Državama nastavlja rasti.
Platforma je prijavila prodaju od 100 miliona dolara za Crni petak za svoj novi poduhvat za kupovinu, a Emarketer predviđa da će prihod od oglasa u Sjedinjenim Državama dostići 15,5 milijardi dolara sljedeće godine, što čini 4,5 posto ukupne potrošnje na digitalne oglase u zemlji.

No, Enberg je upozorila da bi zabrana značajno poremetila okruženje društvenih medija, a bila od koristi za Meta, YouTube i Snap, dok bi štetila kreatorima sadržaja i malim preduzećima zavisnim od TikToka.

Gautam Hans, profesor na Pravnom fakultetu Cornell, rekao je da su se sudije odnosile prema vladinom argumentu o nacionalnoj sigurnosti „sa velikim poštovanjem... dok su potcijenile radikalne efekte koje će ova nesretna odluka imati na pojedinačne govornike i doktrinu Prvog amandmana“.

Ali s obzirom na jednoglasnu odluku i kratak vremenski okvir prije datuma stupanja zakona na snagu, „malo je vjerovatno da će Vrhovni sud uzeti slučaj, što će gotovo sigurno dovesti do smrti TikToka za samo nekoliko sedmica“, dodao je.

Nasuprot tome, Carl Tobias, sa Univerziteta u Richmondu, rekao je da će s obzirom na „kritične implikacije“ pitanja o kojima je riječ, nacionalne sigurnosti i slobode govora, sud najvjerovatnije uzeti slučaj.

#DonaldTrump #Kina #mreža #SAD #TikTok #zabrana #Svijet