Članak

POSTOJE I PROTIVLJENJA

EU i Mercosur na pragu potpisivanja važnog trgovinskog sporazuma

(Patria) - Očekuje se da će Evropska unija i južnoamerički blok Mercosur ove sedmice objaviti da su finalizovali sporazum o slobodnoj trgovini za koji je trebalo više od dvije decenije da se pregovara.

Ali sporazum se još uvijek suočava s ključnim testom u Evropskoj uniji, gdje se suočio s otporom Francuske i drugih članica, javio je Reuters.

Osnovni trgovinski sporazum mogao bi se ubrzati uz odobrenje proste većine zakonodavaca Evropske unije i kvalifikovane većine vlada članica, što znači petnaest zemalja koje predstavljaju najmanje 65% stanovništva Unije. Da bi se blokirao taj proces, najmanje četiri članice Evropske unije koje predstavljaju više od 35% stanovništva Unije trebale bi da mu se suprotstave.

Francuska će nastojati da okupi otpor i možda dobije podršku Austrije, Poljske i Nizozemske. Oni zajedno čine oko 30% stanovništva EU-a, tako da bi morali pronaći još država da blokiraju dogovor. Njemačka, Španija i devet drugih članica, zajedno sa oko 40% stanovništva Evropske unije, pozvale su pregovarače da postignu dogovor ove godine.

Implementacija šireg političkog sporazuma između trgovinskih blokova, uključujući nova pravila za prekogranična ulaganja, vjerovatno bi zahtijevala odobrenje nacionalnih parlamenata u 27zemalja članica, što je mnogo duži proces.

Četiri osnivača Mercosur-a (Argentina, Brazil, Paragvaj i Urugvaj) dale su znak podrške sporazumu, koji svaka može implementirati nakon što ga nacionalno zakonodavstvo odobri.

Lideri su taj sporazum opisali kao najveće svjetsko trgovinsko i investiciono partnerstvo, koje okuplja tržište od više od 700 miliona ljudi. Ekonomisti procjenjuju da bi sporazum mogao ukinuti tarife od četiri milijarde eura godišnje, postepeno tokom nekoliko godina.

Sporazum pomaže Evropi da izvozi više automobila i industrijskih proizvoda, istovremeno osiguravajući pristup mineralima koji su ključni za njenu energetsku tranziciju. Također snižava trgovinske barijere za južnoameričko meso i žitarice, zbog čega se evropski farmeri bune.

Pregovarači su se složili s verzijom trgovinskog sporazuma iz 2019. godine, koju su evropske nacije odbile ratifikovati, zbog zabrinutosti za okoliš nakon izbora bivšeg brazilskog predsjednika Jaira Bolsonara. EU je tražila uvjeravanja o politici zaštite okoliša u sporednom pismu, koje su zemlje Mercosur-a shvatile kao novi protekcionizam koji zahtijeva više ustupaka u novim rundama pregovora.

Čini se da su nedavni razgovori u Braziliji i Montevideu premostili jaz u zaštiti okoliša, vladinim kupovinama i drugim vrućim pitanjima, otvarajući put za potpisivanje novog sporazuma.

#Svijet #EU #Mercosur #sporazum #Trgovina