Članak

PREDSJEDNIŠTVO BiH

Zakon o državnoj imovini BiH upućen u parlamentarnu proceduru

(Patria) - Predsjedništvo BiH uputilo je u proceduru, tačnije u Parlamentarnu skupštinu BiH, Prijedlog zakona o državnoj imovini BiH, potvrđeno je za Patriju.

Prijedlog zakona je upućen nakon što je pribavljeno pozitivno mišljenje Agencije za zaštitu ličnih podataka BiH.

Podsjećamo, glasovima Denisa Bećirovića i Željka Komšića, Predsjedništvo BiH je usvojilo Prijedlog zakona o državnoj imovini u oktobru 2024. godine.

Prijedlog zakona definiše šta je državna imovina te pod kojim uslovima se može dati u zakup ili prodati. Predviđa i osnivanje Direkcije koja će upravljati imovinom, i jedinstvenog registra.

Na početku njegove primjene, ukoliko bude usvojen, za zakon će biti potrebno izdvojiti 3.000.000 maraka.

Državna imovina u BiH je pod zabranom raspolaganja od 2005., odlukom tadašnjeg visokog predstavnika Paddyja Ashdowna, i bit će sve dok Parlament BiH ne usvoji zakon o njoj.

Navodi se da zakon uređuje pitanje državne imovine koja je vlasništvo BiH - kako se njom raspolaže, upravlja, koristi, i pod kojim uslovima se ustupa drugima na korištenje.

"Entiteti i drugi nivoi vlasti u BiH mogu upravljati i koristiti ili imati u vlasništvu onu državnu imovinu koja im je potrebna za vršenje njihovih pojedinačnih nadležnosti, u onoj mjeri u kojoj su ovlašteni ovim zakonom", ističe se u dokumentu.

Zakon upozorava da je svako raspolaganje državnom imovinom ili promjena evidencija nakon 1. marta 1992. godine, kada je BiH proglasila nezavisnost, suprotno zakonu i nevažeće.

Dodaje se da će se "poštovati nadležnosti svih teritorijalno-administrativnih nivoa vlasti u BiH", te da će se uzimati u obzir njihovi interesi i potrebe u skladu sa Ustavom BiH.

Državnu imovinu moguće je prodati ili dati u zakup, a dobijeni novac se koristi, između ostalog, za reforme, otvaranje radnih mjesta i ulaganja u infrastrukturu.


#DenisBećirović #Direkcija #Imovina #Maraka #Paddy #Parlament #Reforme #Skupština #Ustav #Zakon #ŽeljkoKomšić #BiH