Članak

SVJEDOČIO PRED VELIKIM VIJEĆEM

Marko o slučaju Kovačević: OHR je bio usklađen sa stavovima Hrvatske i agentima BiH

(Patria) - Nekadašnji sudija Ustavnog suda iz Austrije, Joseph Marko bio je dio tima apelanta Slavena Kovačevića u slučaju 'Kovačević protiv Bosne i Hercegovine'

U izdanju 'Istrage sedmice' Joseph je govorio o njegovom utisku sa svjedočenja i moguću prognozu ishoda ovog predmeta:

'Najprije moram reći da je ovo bio jedno vrlo zanimljivo saslušanje za mene, ali je od toga bilo važnije da se čuje argumentacija koja je iznesena od strane OHR-a kao treće strane i od predstavnika bosanskohercegovačke vlade. Oni su kao što znate bili protiv presude koja je donesena u avgustu prošle godine u kojoj je rečeno da gospodin Kovačević jeste diskriminisan što se tiče njegovog aktivnog biračkog prava.

Moram pojasniti da je Veliko vijeće svojevrsna druga instanca i Vlada BiH je bila uspješna utoliko što je slučaj iznesen pred Velikim vijećem. Ukoliko ovo vijeće odluči da ukine prvostepenu odluku, onda će to značiti kraj ovog slučaja i onda više ne postoji slučaj po kojem bi se ovaj predmet vratio u nacionalni sud. Naravno, isto tako ostaje pitanje da li će Parlament BiH kao zakonodavac biti spreman da izmjeni Ustav BiH ukoliko Veliko vijeće dođe do zaključka da je gospodin Kovačević diskriminisan , to jeste ako potvrde prvostepenu odluku', pojašnjava efekte koji se mogu desiti u odnosu na odluke Velikog vijeća Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu nekadašnji sudije Ustavnog suda BiH Joseph Mark.

Govoreći o njegovim utiscima u odnosu na izlaganje predstavnika OHR-a i Vlade BiH , sudija Mark je istakao:

'Predstavnik OHR-a, advokat britanske firme, je u svojoj argumentaciji bio usklađen sa agentima bosanske vlade i on je tvrdio da je Bosna i Hercegovina u prelaznom periodu u poređenju sa slučajevima od prije deset godina tj 'Zornić protiv BiH'. Rekao je i da je politička situacija značajno pogoršana zbog secesionističkih nastojanja predsjednika RS ali i zbog medjunarodnog okruženja sa ruskom vojnom agresijom na Ukrajinu. Tako da je predstavnik OHR-a baš kao i predstavnik bh. Vlade iznio snažan argument da postoji velika opasnost za provedbu presude ukoliko bi Veliko vijeće presudilo u korist Kovačevića tj potvrdilo prvostepenu presudu.

Time se, što nije naravno moj stav, postavilo pitanje odnosa procjene sigurnosti kao primarno u odnosu na evropsku konvenciju o zaštiti ljudskih prava. To dakle jeste istaknuto ispred predstavnika OHR-a kao velika briga, ali ja se nadam da sudije to neće staviti iznad Evropske konvencije o ljudskim pravima. Ono što je bio jedan od argumenata i bosanske ali i hrvatske vlade je da apelant nije iscrpio sve pravne mogućnosti u BiH jer nije bio sa ovom apelacijom pred Ustavnim sudom BiH što nije tačno jer je Ustavni sud u deset predhodnih presuda odbacio ovakve aplecije što dokazuje da Kovačević ne bi imao priliku na saslušanje i apelaciju jer je Ustavni sud potvrdio da oni nisu nadležni da odlučuju o ustavnim pitanjima.

To znači da je Ustavni sud imao izričit stav da ne može odlučivati u ovakvim slučajevima, pa ta argumentacije ne stoji', objašnjava slabost argumentacije agenata Bosne i Hercegovine i OHR-a pred Velikim vijećem evropskog suda za ljudska prava sudija Joseph Marko. Na samom kraju bivši sudija Ustavnog suda BiH Joseph Marko je dao i svoju, optimističnu procjenu:

'U Velikom vijeću sjedi 17 sudija i ovaj slučaj će odlučiti prosta većina. Milsim da je većina suda nepristrasna i nadam se da će slijediti vlastitu sudsku prasku i pravila Evropskog suda za ljudska prava. Do sada je uvijek odlučivano o pasivnom biračkom pravu a razlika u odnosu na sve ostale slučajeve i slučaj Kovačević je što se sada odlučuje i o aktivnom biračkom pravu pa su se zbog toga u ovaj slučaj na takav način uključili li i predstavnici Republike Hrvatske i agenti Bosne i Hercegovine' ističe ključnu i važnu razliku u slučaju 'Kovačević' sudija Marko.

Nekadašnji sudija Ustavnog suda BiH Jospeh Marko iz Austrije, član pravnog tima apelanta Slavena Kovačevića objasnio je i posljedice ukidanja prvostepene presude.

'Moram pojasniti da je Veliko vijeće svojevrsna druga instanca i Vlada BiH je bila uspješna utoliko što je slučaj iznesen pred Velikim vijećem. Ukoliko ovo vijeće odluči da ukine prvostepenu odluku, onda će to značiti kraj ovog slučaja. Onda više ne postoji slučaj po kojem bi se ovaj predmet vratio u nacionalni sud. Ostaje naravno i pitanje da li će Parlament BiH kao zakonodavac biti spreman da izmjeni Ustav BiH ukoliko Veliko vijeće dođe do zaključka da je gospodin Kovačević diskriminisan , to jestako potvrde prvostepenu odluku', pojašnjava efekte koji se mogu desiti u odnosu na odluke Velikog vijeća Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu nekadašnji sudija Ustavnog suda BiH Joseph Mark.

'U Velikom vijeću sjedi 17 sudija i ovaj slučaj će odlučiti prosta večina. Milsim da je većina suda nepristrasna i nadam se da će slijediti vlastitu sudsku prasku i pravila Evropskog suda za ljudska prava. Do sada je uvijek odlučivano o pasivnom biračkom pravu a razlika u odnosu na sve ostale slučajeva i slučaj Kovačević je što se sada odlučuje i o aktivnom biračkom pravu. Zato su se u ovaj slučaj na takav način uključili i predstavnici Republike Hrvatske i agenti Bosne i Hercegovine' ističe ključnu i važnu razliku u slučaju 'Kovačević' u odnosu ne pet predhodnih presuda Evrospkog suda za ljudska prava Joseph Marko.

#Austrija #Joseph #Kovačević #Marko #OHR #RS #Strazbur #Vlada #Zornić #BiH