Članak

INTERVJU ZA NAP

Bišćević-Tokić: Nebriga za stanovništvom poplavljenih područja nametnutu vlast vodi u izborni potop 2026.

Vjerujem da ćemo potpuni potop ove vlasti vidjeti na Općim izborima 2026. godine, kada će je volja građana poput bujica odnijeti s političke scene.

Bišćević-Tokić: Vlada na čelu s Nikšićem nije ništa uradila što bi se moglo nazvati mjerom

Razgovarao: Delvin Kovač

Vjerujem da ćemo potpuni potop ove vlasti vidjeti na Općim izborima 2026. godine, kada će je volja građana poput bujica odnijeti s političke scene.

Izjavila je to u intervjuu za Novinsku agenciju Patria zastupnica Stranke demokratske akcije (SDA) u Parlamentu Federacije BiH Jasmina Bišćević-Tokić.

Između ostalog, Bišćević-Tokić govorila je o nedavnim poplavama koje su zadesile našu zemlju, izostanku adekvatne reakcije vlasti, (ne)radu Vlade Federacije BiH, ali i o dešavanjima sa posljednje sjednice Zastupničkog doma.

Jeste li zadovoljni mjerama koje je Federalna vlada poduzela nakon poplava koje su u oktobru zadesile pojedine krajeve Bosne i Hercegovine?

Bišćević-Tokić:
Na postavljeno pitanje moram dati negativan odgovor, prije svega zbog činjenice što Federalna vlada, na čelu s premijerom Nerminom Nikšićem, nije ništa uradila što bi se moglo nazvati mjerom. Ono što je Federalna vlada uradila je trenutna, nekakva refleksna reakcija na ovu prirodnu nesreću.

Mjere podrazumijevaju sistematične aktivnosti pružanja pomoći i podrške ugroženom stanovništvu, kako u vrijeme nesreće, tako i u periodu koji slijedi. Takvih aktivnosti u radu Federalne vlade do sada nije bilo, nema ih ni danas, a plašim se da ih neće biti ni u budućnosti.

Na čemu zasnivate pesimizam kada je riječ o radu Federalne vlade?

Bišćević-Tokić:
Prije svega, kazala bih da ovakav moj stav predstavlja realnu procjenu kapaciteta Federalne vlade, ali i voljnog momenta, prije svega, premijera Nikšića. Skoro dva mjeseca od poplava svjedočimo da Federalna vlada nije uradila ništa konkretno da pomogne građanima, a vanredna sjednica Zastupničkog doma je samo pokazala da u tom pravcu ne postoji niti jasno iskazana volja i želja. Posebno zabrinjava to što u situaciji u kojoj je potrebna organiziranost i sistematičnost u radu, Federalna vlada djeluje potpuno pogubljeno i dezorijentirano.

Vi tvrdite da Federalna vlada ustvari ignoriše građane poplavljenih područja?

Bišćević-Tokić:
O postupanju Federalne vlade građani su više puta već javno iskazali svoje nezadovoljstvo. Ukoliko građani nisu zadovoljni odnosom Vlade, onda je jasno da ona dobro ne radi. Vjerujem da glas građana, ipak, predstavlja nepogrešiv mehanizam za procjenu rada institucija sistema i izabranih zvaničnika.

Naravno da se može govoriti o tome da Federalna vlada pokazuje ignorantski odnos. Podsjetila bih da je Zastupnički dom u srijedu održao vanrednu sjednicu na kojoj je razmatrana preliminarna informacija o poduzetim aktivnostima na zaštiti i spašavanju ljudi i materijalnih dobara od poplava i klizišta, a da je na toj sjednici federalni premijer bio samo kratko prisutan, i to u njenom uvodnom dijelu. Takav odnos federalnog premijera apsolutno je neprihvatljiv i predstavlja dokaz ignorantskog odnosa vlasti prema građanima.

Logično je i potpuno opravdano postaviti pitanje - koji posao ili obaveza federalnog premijera može biti važnija od obaveze prisustva sjednici zakonodavnog organa na kojoj se raspravlja o dosad nezapamćenoj prirodnoj nesreći koja je odnijela veliki broj ljudskih života? Da je riječ o neodgovornom odnosu pokazuje i to što materijal koji je dostavljen zastupnicima nije izradila Federalna vlada, nego Federalna uprava civilne zaštite, kao i to što Vlada Zastupničkom domu nije predložila niti jednu mjeru koja bi bila u funkciji pomoći.

Može zvučati nestvarno, ali naša je sumorna stvarnost da se u 17 zaključaka koje je usvojio Zastupnički dom ne nalazi nijedan prijedlog Federalne vlade. A razlog za to, naravno, nije nespremnost Zastupničkog doma da podrži prijedloge Vlade, nego nespremnost i nesposobnost Vlade da predloži bilo kakav konkretan zaključak s prijedlogom mjera.

Zar takav poražavajući odnos prema ovom problemu nije jasan dokaz da se njegovo rješavanje uopšte ne tiče Vlade FBiH? Svojim ignorantskim odnosom Federalna vlada je dokazala da je u fokusu njenog interesa vlastita, a ne sudbina građana.

Prateći sjednicu Zastupničkog doma, moglo se primijetiti da zastupnici iz stranaka koje su na vlasti nisu bili aktivni.

Bišćević-Tokić:
Nažalost, upravo je tako. Ono što je specifično za sjednicu Zastupničkog doma jeste što zastupnici vladajućih stranaka, izuzev pojedinih zastupnika koji dolaze iz stranaka s hrvatskim predznakom, uopšte nisu uzeli učešća u raspravi. Jednostavno nisu progovorili nijednu riječ, što je zapanjujuće. Ponašali su se tako kao da ih tačka dnevnog reda uopšte ne zanima.

Zaista je nevjerovatno da zastupnici stranaka Trojke - SDP-a, NiP-a i NS uopšte nisu sudjelovali u raspravi. Bez obzira da li je ta sramna šutnja znak priznanja nesposobnosti aktuelne vlasti, prihvatanja odgovornosti ili nedostatka interesa za potrebe građana, smatram da je takav odnos sramotan i apsolutno neprihvatljiv. Meni to liči na ponašanje spasilaca koji mirno i nezainteresirano posmatraju utapanje iscrpljenog plivača u moru i koji, umjesto da pruže pomoć, svoj pasivizam pravdaju time da imaju važnija posla.

Građani se trebaju zapitati kakva je to vlast kada njen posao radi opozicija, kada građani i udruženja građana rade ono što je morala uraditi vlast. Jasno je da je aktuelna vlast svrha sama sebi i da služi zadovoljavanju isključivo vlastitih, kao i interesa onih koji su je nametnuli. Zato takvu vlast građani 2026. godine trebaju kazniti i trajno je poslati na deponiju historijskih sramota.

Na pomenutoj sjednici Zastupničkog doma, premijer Nikšić rekao je da određene aktivnosti ili nisu realizovane ili su značajno usporene zbog straha od odgovornosti zbog mogućeg kršenja Zakona o javnim nabavkama. Kako to komentarišete?

Bišćević-Tokić:
Da, premijer Nikšić je na sjednici izrazio strah od potencijalne odgovornosti zbog mogućeg kršenja zakona, ali nije iskazao nikakvu odgovornost ili strah od vršenja javne funkcije. Ako se premijer plašio odgovornosti zbog kršenja zakona, šta je onda razlog njegovog straha da prisustvuje sjednici Zastupničkog doma? Da li se plašio pitanja i opravdanih kritika zbog vlastitog nerada?

U konačnici, napustiti vanrednu sjednicu na kojoj se raspravlja o pitanjima od vitalnog značaja za građane, a koju su građani imali mogućnost pratiti uživo, potpuno je neodgovorno, to je potvrda potpunog odsustva brige za probleme građana. Sve ovo govori da, osim što je neustavno nametnuta, Federalna vlada nije ni "narodna vlast", jer ne iskazuje minimum brige za građane.

Svaki dan postaje jasnije da se radi o Vladi koja je otuđena od naroda i koja radi za tuđe interese. Vršenje javne funkcije podrazumijeva i obavezu da se donose odluke, vlast nije samo privilegija, to je prije svega odgovornost. Premijer Nikšić je samo potvrdio da mu je vlastita pozicija važnija od položaja u kojem se nalaze građani.

Ovom prilikom podsjetila bih građane na postupak španskog kralja kojeg su nakon nedavnih poplava u Španiji nezadovoljni građani čak i gađali blatom, ali koji uprkos takvom postupku nije bježao od njih, nego je, štaviše, nakon nekoliko dana ponovo posjetio poplavljena područja. Ova komparacija je dovoljna da pokaže kako se u blatu ne moramo uvijek "valjati", nego da blato može biti i prilika da se i lično i moralno i politički izdignemo iznad njega.

Međutim, za razliku od španskog kralja, koji se uspio izdići iznad blata, premijer Nikšić je svojim bježanjem sa sjednice Zastupničkog doma i bježanjem od odgovornosti potpuno potonuo u blato.

Upečatljiva scena na sjednici Zastupničkog doma bila je kada ste federalnog premijera doveli u vezi s Josipom Brozom Titom, što je izazvalo i žustru reakciju zastupnika SDP-a Damira Mašića. Možete li pojasniti šta ste time željeli poručiti?

Bišćević-Tokić:
Ja sam na jedan slikovit način željela ukazati na nerad premijera Nikšića i Federalne vlade i, naravno, nisam na bilo koji način dovodila u pitanje lik i djelo Josipa Broza Tita, kako je to kolega Damir Mašić pogrešno razumio. Upravo suprotno, praveći takvu vezu, ja sam željela javnosti pokazati da takva veza uopšte ne postoji, odnosno da se ne može napraviti.

Premijer Nikšić, kao neko ko nominalno baštini tekovine NOB-a, definitivno je iznevjerio stanovništvo poplavljenih područja, za razliku od Tita koji, bez obzira na cijenu, nije želio ostaviti ranjenike. Takvim svojim odnosom premijer Nikšić je potvrdio da je skrenuo s "Titovih staza revolucije".

Za razliku od Tita, koji je srušeni most na Neretvi uspio izgraditi za samo 18 sati, premijeru Nikšiću ni skoro dva mjeseca nakon poplava nisu bila dovoljna da obnovi 70 metara željezničke pruge. To je poražavajuće, posebno kada se zna kakav i koliki značaj željeznički saobraćaj ima za privredu Federacije BiH.

Očekujete li da se u narednom periodu ipak nešto konkretno uradi za građane poplavljenih područja?

Bišćević-Tokić:
Kada se analizira dosadašnji odnos Federalne vlade, nažalost, ne mogu biti optimista. Umjesto da Federalna vlada Zastupničkom domu predlaže kratkoročne, srednjoročne i dugoročne mjere pomoći stanovništvu, mi smo u situaciji da Zastupnički dom zadužuje Federalnu vladu da radi svoj posao.

Činjenica da ni vanredna sjednica Zastupničkog doma ne bi bila održana da to nije bio zahtjev federalnih zastupnika, sama po sebi dovoljno govori o neodgovornosti Federalne vlade. Danas je potpuno jasno da je Federalna vlada bježala od održavanja ovakve sjednice samo da bi prikrila svoj nerad i da bi u očima građana umanjila svoju dogovornost.

Istovremeno, usljed učestalih kreditnih zaduživanja, građani od ovakve Vlade mogu očekivati samo nove dugove koje će u budućnosti morati vraćati. Ova vlast bi trebala shvatiti da nije uspjela građane obmanuti i prevariti. Umjesto da ih učini slijepim za vlastitu neodgovornost i nerad, vlast je građanima definitivno uspjela širom otvoriti oči.

Zato i vjerujem da ćemo potpuni potop ove vlasti vidjeti 2026. godine na Općim izborima, kada će volja građana poput bujica ovu vlast odnijeti sa političke scene.

#DelvinKovač #JasminaBišćevićTokić #nametnutavlast #nerad #NerminNikšić #ParlamentFederacije #VladaFederacije #ZastupničkiDom #BiH