Za Patriju Enes Peštek, delegat Stranke za BiH u Domu naroda Parlamenta FBiH
Za 9. decembra zakazana je 15. sjednica Dona naroda Parlamenta Federacije BiH, gdje će se na dnevnom redu između ostalih tačaka naći i tačka Nacrt zakona o doživotnoj mjesečnoj naknadi zaslužnim sportistima u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Navedeni Zakon, iako je napokon ugledao svjetlo dana, pokazuje ozbiljne nedostatke i diskriminatorske aspekte koji ne mogu biti zanemareni.
Iako je Zakon pokrenut s ciljem priznanja i nagrađivanja zaslužnih sportista, ne možemo se oteti dojmu da je osnovna svrha ovog zakona izostavila važne aspekte, poput adekvatnog priznanja trenera i paraolimpijaca.
Prvo, Zakon uopšte ne uzima u obzir zasluge trenera, koji su ključni za uspjeh svakog sportiste. Bez trenera, nijedna medalja ne bi bila moguća. Jasno je da treneri imaju pravo na nagradu koja odgovara njihovom doprinosu, posebno jer postojeća "Uredba Vlade Federacije BiH o određivanju kriterija za dodijeljivanje nagrade sportistima, sportskim radnicima i sportskim udruženjima iz FBiH za ostvarene vrhunske sportske rezultate na međunarodnim takmičenjima", jasno definira da se trenerima odobrava 50 posto nagrade koju sportista dobije za osvojeno odličje.
No, u ovom zakonu, treneri zaslužnih sportista su potpuno zanemareni, čime se pokazuje krajnja nepravednost i diskriminacija prema sportskim radnicima koji su tokom godina uložili neizmjeran trud u oblikovanju i usmjeravanju sportista prema vrhunskim rezultatima.
Nadalje, diskriminacija prema paraolimpijcima je također neporeciva.
Iako je Bosna i Hercegovina potpisala Evropsku konvenciju o zaštiti ljudskih prava, koja zabranjuje bilo kakvu diskriminaciju na osnovu spola, rase, jezika ili drugih karakteristika, ovaj zakon čini upravo to.
Bh. paraolimpijci, koji osvajaju medalje na međunarodnim takmičenjima, vrednuju se prema nižem koeficijentu u odnosu na olimpijce, što je izravno kršenje njihovih prava prema Evropskoj konvenciji.
S obzirom na to da sve zemlje Evrope i našeg okruženja Hrvatska, Crna Gora, Srbija i Slovenija već od početka poštuju jednaku valorizaciju medalja za olimpijce i paraolimpijce, postavlja se pitanje zašto BiH zaostaje u tom pogledu.
Ovaj Zakon, umjesto da doprinosi izjednačavanju prava i priznanja zaslužnim sportistima, sportskim radnicima i paraolimpijcima, pokazuje ne samo nepoštivanje njihovog truda i zalaganja, nego i jasno kršenje osnovnih ljudskih prava, čime se Federacija Bosne i Hercegovine stavlja na marginu po pitanju ravnopravnosti i jednakih šansi u sportu.