(Patria) - Ministar transporta i komunikacija BiH Edin Forto danas je najavio da će Vijeće ministara BiH ponovo u zakonodavnu proceduru dostaviti Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi, uprkos činjenici da je Predstavnički dom identičan prijedlog zakona odbio 28. februara ove godine.
Džemal Smajić, delegat (SBiH) u Domu naroda Parlamenta BiH reagovao je na ove najave, kazavši da je Zakon odbijen jer Forto želi da se sadašnjem direktoru BHANSA-e Davorinu Primorcu, zetu Dragana Čovića, omogući da nakon što mu 2026. godine istekne drugi mandat i dalje rukovodi BHANS-om.
Primorac bi, dodaje Smajić, na taj način rukovodio 11 godina jednom od najvažnijih agencija u Bosni i Hercegovini.
“Da se BHANS-a smatra porodičnom firmom govori i činjenica da je direktorov brat Ivica rukovodilac finansija, čime tenderi i sve druge finansijske transakcije BHANSA-e, koja ima godišnji budžet od 80 miliona KM, ostaju pod kontrolom obitelji bliske HDZ-u. Također, Forto traži i da se se ista osoba može imenovati za člana Vijeća BHANSA-e na neograničen broj mandata, a trenutna predsjedavajuća tog Vijeća je Sanja Škuletić Malagić, šefica Kabineta ministra Forte, koja je direktno uticala na ovakvo rješenje u zakonu.
Ovo je samo još jedan dokaz da Trojka ispunjava sve želje Dragana Čovića, uprkos činjenici da pravni sistem BiH ne predviđa da u bilo kojoj instituciji rukovodilac institucije može biti imenovan više od dva mandata uzastopno”, naglašava Smajić.
Dodaje da, što se tiče Direkcije za civilno zrakoplovstvo Bosne i Hercegovine (BHDCA), Forto ističe da će se izmjenama Zakona o zrakoplovstvu riješiti problem podkapacitiranosti BHDCA.
“ Postavlja se pitanje da li se novim zapošljavanjem u BHDCA-u namjerava otkloniti debalans Bošnjaka u ovoj instituciji, jer umjesto 50% zaposlenih, Bošnjaka ima svega 14%, dok je Srba zaposleno 77%. Za Edina Fortu očigledno ovo nije sporno, jer iako je BHDCA upravna organizacija u okviru njegovog ministarstva, nikada nije tražio od direktora BHDCA da poštuje zakonsku obavezu o proporcionalnoj zastupljenosti konstitutivnih naroda i Ostalih. Predstavnici Trojke konstatno ističu da kompromis nema alternativu, ali u ovom slučaju je očigledno da je ovo kompromis isključivo na štetu Bošnjaka i države Bosne i Hercegovine!”, kazao je Smajić.