Članak

ALI NE UBRZO

Mercedes radi na novom kočionom sistemu koji bi diskove mogao poslati u prošlost

S dolaskom hibrida, a posebno električnih automobila, snaga regeneracije pogonskog sklopa je u posljednjih deset godina enormno porasla.

(Patria) - S dolaskom hibrida, a posebno električnih automobila, snaga regeneracije pogonskog sklopa je u posljednjih deset godina enormno porasla.

Sve snažniji električni motori također mogu usporavati automobile sve većom snagom. To je u načelu korisno jer tako možete generisati električnu energiju koju možete poslati natrag u bateriju, piše Autoklub.

Ali nuspojava ovog je da mnogi električni automobili mogu tako snažno kočiti s pomoću elektromotora da obične kočnice gotovo nikad nisu ni potrebne. Elektromotorom toliko snažno kočite da se kočnice aktiviraju samo za naglo zaustavljanje.

Ako uzmemo električni Mercedes EQS kao primjer, on može kočiti do 300 kW snage, zahvaljujući isključivo elektromotoru. To je snaga koju možete poslati natrag u bateriju uz djelovanje kočenja zahvaljujući električnim motorima.

To je dovoljno za većinu kočenja, no kočnice su ipak mnogo snažnije, na ovom autu otprilike ekvivalent kočenju električnim motorom od 2200 kW. Ogromna je to količina sile koja je potrebna da se teški automobil zaustavi što je brže moguće i zato su kočnice i dalje potrebne.

S regeneracijom možete usporiti za oko 0,3G, što je dovoljno u čak 98 posto slučajeva. Naravno, to će biti nešto drugačije za sportske vozače, a kamoli za vožnju na trkaćoj stazi.

Ali u praksi se čini da električna vozila sa značajnim kapacitetom regeneracije jedva koriste mehaničke kočnice, ali su one i dalje neophodne za snažno kočenje.

Na primjer, ako iznenada uđete u prometnu gužvu na autocesti ili se morate hitno zaustaviti radi pješaka koji prelazi cestu.

Zbog svega ovoga Mercedes sada radi na sistemu u kojem su kočnice integrisane u električni pogon. Umjesto diska, kočione pločice se okreću s osovinom, što omogućuje hlađenje diska vodom, tako da nije potreban zrak.

Pločice ovdje također mogu pokriti cijeli disk umjesto otprilike jedne trećine na klasičnim kočnicama. Ovo stvara veću površinu kočenja, pa je potreban manji pritisak. To zauzvrat rezultira manjim trošenjem, tako da kočnice traju koliko i životni vijek automobila, tvrde iz Mercedesa.

Tu su i neke dodatne prednosti. Uklanjanjem kočnica s točkova smanjuje se masa na ovjesu jer više nema 25 kilograma kočionih dijelova. To je vrlo dobro za vozne karakteristike automobila.

Nadalje, točak se može potpuno zatvoriti što je odlično za aerodinamiku. Također, prednji dio auta može biti aerodinamičniji jer proizvođač više ne mora voditi računa o hlađenju kočnica.

Osim toga, sistem je dobar i za okoliš. Sve čestice koje se inače oslobađaju zbog trošenja kočionog diska i kočionih pločica sada ostaju zarobljene u unutrašnjim kočnicama. Osim što štiti zdravlje, ovo također štiti točkove od prljanja.

Iako se čini da je riječ o genijalnom izumu koji bi mogao donijeti mnoge prednosti za električne i hibridne automobile, proći će neko vrijeme prije nego što ovaj sistem zaista vidimo na serijskom automobilu.

Sistem se ne može primijeniti na postojeći model. Cijeli tehnički dizajn automobila mora se od prvog trenutka prilagoditi novom obliku kočnice, a tehnologija još nije dovršena.

Kada tehnologija konačno bude spremna za seriju proći će još godine dok se ne razvije automobil koji bi je mogao koristiti i iskoristiti sve njene prednosti.

#Aerodinamika #Automobil #Električni #EQS #Hibrid #Kočnice #Mercedes #Pogonski #Regeneracija #Snaga #magazin1