Članak

A PARA NEMA

Nikšićeva Vlada nije ispunila obećanja za 2024.: Fiskalni zakoni na čekanju, nema rasta zaposlenih, sve više penzionera...

Piše: Amra Vrabac

Vlada Federacije BiH na čelu sa premijerom Nerminom Nikšićem 27. februara ove godine usvojila je Program rada Vlade FBiH za 2024. godinu. U tom planu su optimistično najavili da je primarno opredjeljenje Vlade Federacije BiH osigurati snažnu i pravednu ekonomiju koja će omogućiti održivi rast, poboljšati životni standard građana i smanjiti nejednakost. No, devet mjeseci kasnije je jasno da Vlada nije ispunila obećano.

Vlada FBiH se obavezala posebnu pažnju posvetiti vladavini prava, borbi protiv korupcije, stvaranju sigurnog okruženja i održavanju stanja sigurnosti na najvišem mogućem nivou.

Umjesto toga tek pod pritiskom američke administracije osigurane su prostorije za smještaj Posebnog odjela Federalnog tužilaštva za suzbijanje korupcije i organiziranog i međunakantonalnog kriminala i Posebnog odjela Vrhovnog suda FBiH. Primjer sa dodjelom poslova javnih firmi zaštitarskoj agenciji Condor u vlasništvu porodice ministra unutrašnjih poslova FBiH Rame Isaka otvorilo je pitanje sukoba interesa. Oštre kritike Vladi FBiH ponovo je uputila Ambasada SAD zbog nepostojanja tijela kojem se može prijaviti sukob interesa i koje bi trebalo sankcionisati zvaničnike koji osiguraju materijalnu i drugu korist dok su na javnoj funkciji.

S druge strane, i rukovodstvo Federalne uprave policije je pod istragom ali ministar Isak odlučio je zadržati ih na pozicijama što je također kritikovano i šalje lošu poruku.

Iako se Vlada obavezala na održivost javne potrošnje, te stvaranje povoljnog poslovnog okruženja, kroz podsticanje investicija, podržavanje poduzetništva i stvaranje novih vrijednosti na poslovnom tržištu i na tržištu rada čini se da od toga koriste vide samo pojedinci. Tako je Vlada posebnu pažnju posvetila javnoj potrošnji, pa su se premijer i ministri počastili sa 19 novih automobila u vrijednosti 1,6 miliona KM.

U isto vrijeme na mjesečnom nivou povećava se broj penzionera koji ne prati rast zaposlenih. Tako je samo u oktobru bilo 1.155 penzionera više, a 490 novozaposlenih osoba. Iz Vlade su potvrdili da daju novac Federalnom zavodu penzijskog i invalidskog osiguranja jer Zavod nema dovoljno novca za sve potrebe. Samo za isplatu penzija u mjesecu oktobru bilo je potrebno skoro 300 miliona KM. Ukoliko se nastavi ovakav trend za isplatu penzija bit će potrebni krediti i zaduženja. Razlika broja zaposlenih i broja penzionera u FBiH je 97.935 u korist zaposlenih.

Vlada je obećala štititi radnička prava, te raditi na smanjenju siromaštva i nejednakosti, osnaživanju žena, poboljšanju socijalne uključenosti, jačanju pronatalitetnih politika, kao i poboljšanju kvaliteta života građana. No, ni taj segment nije unaprijeđen.

Nijedan zakon iz oblasti fiskalne politike nije donesen, nisu smanjenje stope doprinosa, nisu omogućene veće plaće radnicima. Nije ispunjeno obećanje o 1000 KM minimalne plaće. Kada je riječ o pronatalitetnim politikama, osim 1000 KM jednokratne pomoći po novorođenom djetetu, programi biomedicinski potpomognute oplodnje doživjeli su fijasko. Brojne su zamjerke u implementaciji projekta, a bračni parovi ili vanbračni parovi koji se odluče za ovaj postupak moraju sami finansirati dio samog postupka, a sama procedura zbog kriterija koje je propisalo Federalno ministarstvo zdravstva je značajno otežana.

Evidentno je da su ove godine rasli troškovi života, a čime su najviše pogođeni penzioneri. No, iako je obećana jednokratna pomoć, za sada nema u najavi rebalansa budžeta. Penzioneri su trebali dobiti po 100, odnosno 200 KM ovisno o visini penzije koju primaju. Iako su pred Lokalne izbore održali sastanak u Vladi FBiH, a nakon kojih se ništa nije promijenilo, ova populacija spremna je i na proteste.

Kada je riječ o programima zapošljavanja ni Federalni zavod zapošljavanja nije se proslavio što pokazuju i podaci Porezne uprave FBiH. A umjesto zapošljavanja, Vlada FBiH odlučila se novac usmjeriti na obrte i samozapošljavanje što nije polučilo nikakav ili zanemariv efekat.

Osim što nije unaprijedila život građana Vlada FBiH nije uspjela okončati ni imenovanja direktora Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu i Porezne uprave FBiH. Smjene koje su izvršili u više navrata oborili su sudovi.

Posebna zamjerka na račun Vlade FBiH ide nakon razornih poplava koje su zahvatile Jablanicu, Fojnicu, Kiseljak, Kreševo. Putna infrastruktura koja je uništena, a posebno željeznička pruga od Jablanice prema Mostaru još uvijek nije sanirana niti postoji jasan plan sanacije.

Od poplava je prošlo više od mjeseca dana, a građani Donje Jablanice su još bez trajnog rješenja i ne znaju kada će dobiti nove domove, a bliži se zima.

I dok Nikšić bježi od građana, bježi i od parlamentaraca koji su predložili da se u salu Parlamenta postavi njegova slika u prirodnoj veličini da ne zaborave kako izgleda. Na sjednicama Parlamenta umjesto Nikšića obraća se Vojin Mijatović, dopremijer i ministar razvoja, poduzetništva i obrta.

#penzioneri #radnici #VladaFederacije #izdvojeno #BiH