Foto: BHRT
(Patria) - Dom naroda Parlamenta BiH prije dva dana odbio je zahtjev delegata iz Kluba srpskog naroda Želimira Neškovića da Prijedlog zakona o Ustavnom sudu BiH bude razmatran po hitnom postupku, pa će se tako on ipak naći u redovnoj parlamentarnoj proceduri.
Delegat Kluba bošnjačkog naroda Džemal Smajić (SBiH) u razgovoru za BHRT kaže da je veoma upitno kako će Ustavnopravna komisija glasati o ustavnosti tog zakonskog prijedloga.
Smajić podsjeća da je zajedno s delegatom Dženanom Đonlagićem napustio sjednicu jer ostali iz tog kluba nisu ispoštovali raniji dogovor.
- Na sjednici Kluba Bošnjaka prije sjednice Doma naroda, mi smo dogovorili, ukoliko ne usvoje naš zaključak da se skine ta tačka s dnevnog reda, da će predsjedavajući Kluba Šefik Džaferović zatražiti pauzu, jer on to jedini ima pravo, ali nije to uradio. Da je zatražena pauza, mislim da bismo dogovorili šta dalje, ali nismo htjeli ostati da doživljavamo poniženja - govori Smajić.
Prema njegovim riječima, o ustavnosti navedenog Prijedloga zakona odlučivat će Ustavnopravna komisija Doma naroda Parlamenta BiH, u kojoj većinu imaju članovi SNSD-a i HDZ-a.
- Članovi Ustavnopravne komisije dolaze iz SNSD-a i HDZ-a i imaju dva člana iz Kluba Bošnjaka i veoma je upitno kako će glasati o ustavnosti tog prijedloga zakona. Članovi te Komisije iz Kluba Bošnjaka ne mogu promijeniti stanje ukoliko SNSD i HDZ budu htjeli da taj zakon prođe i daju pozitivno mišljenje za njega - navodi Smajić.
Naglašava da se ni na narednoj sjednici Doma naroda neće naći zakoni koji su važni za evropski put BiH.
- Na toj sjednici nema nekih posebnih zakona koje od nas traži Evropska komisija, izuzev zakona koji sam ja pokrenuo o pomjeranju starosne dobi u Oružanim snagama BiH sa 40 na 45 godina, kako bi se na neki način olakšalo vojnicima u OS BiH, jer im se jako teško snaći na tržištu rada - objašnjava Smajić.
Zabrinjavajućim ocjenjuje to što Parlament BiH nije zakazao niti jednu tematsku sjednicu u vezi s poplavama koje su nedavno pogodile dijelove naše zemlje, ali ni o nedavnom terorističkom napadu u Bosanskoj Krupi.
Osvrnuo se i na revizorski izvještaj o upravljanju voznim parkom institucija BiH, koji je pokazao da se vozilima ne upravlja domaćinski, te da je rastrošnost ogromna.
- U institucijama države BiH imamo više od 4.000 vozila, ne poštuju se pravilnici o korištenju, iziskuju velike troškove. Većina se ne odnosi domaćinski prema državi BiH i jako je puno tu netransparentnih radnji i naravno da to treba čim prije riješiti - ističe Smajić.
Na pitanje da li bi podržao ili pokrenuo inicijativu za ograničenje cijene pri kupovini službenih automobila u Bosni i Hercegovini, odgovorio je potvrdno.
- Podnijet ću inicijativu da se vozila do deset godina starosti ne mogu mijenjati samo zato što im se ne sviđa i slično, a to koje koriste je još kao novo - dodao je Smajić.