(Patria) - Izraelski parlament odobrio je danas zakon kojim se Agenciji UN-a za palestinske izbjeglice (UNRWA) zabranjuje rad u Izraelu, uprkos prigovorima SAD-a, prenosi RSE.
UNRWA, čiji bi rad mogao da bude ugrožen stupanjem zakona na snagu, glavna je agencija UN-a koja pruža pomoć ljudima u Pojasu Gaze.
Ta agencija dugo je meta izraelskih kritika koje su se povećale od početka rata u Pojasu Gaze poslije smrtonosnih napada Hamasa 7. oktobra prošle godine.
Izrael optužuje UNRWA-u da ima bliske veze s pripadnicima Hamasa.
Poslanici su usvojili zakon sa 92 glasa za i 10 protiv, poslije žestoke debate između pristalica zakona i njegovih protivnika, uglavnom članova arapskih parlamentarnih partija.
Zakon, koji ne bi odmah stupio na snagu, rizikuje urušavanje ionako krhke distribucije pomoći, dok se humanitarna kriza u Pojasu Gaze pogoršava.
Izrael je također pod pojačanim američkim pritiskom da se poveća dostava pomoći u palestinsku priobalnu teritoriju.
UNRWA je oštro osudila usvajanje zakona u izraelskom parlamentu o zabrani njenih aktivnosti u Izraelu i okupiranom istočnom Jerusalemu.
The vote by the Israeli Parliament against @UNRWA is unprecedented. It opposes the @UN Charter and violates the State of Israel’s obligations under international law.
Failing to push back against these bills will weaken our common multilateral mechanism.
This should be a… https://t.co/kx5JJOVEGe— UNRWA (@UNRWA) October 28, 2024
- Nečuveno je šta jedna država članica UN-a radi na rasformiranju agencije UN-a koja također najviše učestvuje u humanitarnoj operaciji u Gazi - rekla je za AFP portparolka UNRWA-e Juliette Touma.
Ocijenila je da bi provođenje tog zakona bila "katastrofa", između ostalog i zbog uticaja koji će vjerovatno imati na humanitarne operacije u Pojasu Gaze i na nekoliko dijelova Zapadne obale.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu rekao je da radnici UNRWA-e moraju da odgovaraju za, kako je naveo, njihove "terorističke aktivnosti" protiv zemlje.
U objavi na platformi X, Netanyahu je poručio da trajna humanitarna pomoć mora i dalje biti dostupna u Gazi "sada i u budućnosti".
Danas je izglasan i drugi prijedlog zakona kojim se prekidaju diplomatski odnosi sa UNRWA-om.
Dok bi usvajanje zakona moglo da osakati priliv humanitarne pomoći u Pojas Gaze, gdje je više od 1,9 miliona Palestinaca raseljeno i gdje vlada nestašica hrane, vode i lijekova, Izrael tvrdi da su neki od hiljada članova osoblja UNRWA-e učestvovali u Hamasovom napadu koji je izazvao rat u Gazi.
Izrael također tvrdi da je pronašao vojnu imovinu Hamasa blizu ili ispod objekata UNRWA-e. Agencija poriče da svjesno pomaže oružanim grupama i kaže da djeluje kako bi uklonila iz svojih redova sve za koje se sumnja da su povezani s Hamasom.
- Zakoni će stupiti na snagu 60 do 90 dana nakon što Ministarstvo vanjskih poslova Izraela obavijesti UN - rekao je portparol jednog od predlagača zakona.
Prijedloge zakona prije usvajanja u parlamentu oštro su kritikovale međunarodne grupe za pomoć i nekolicina zapadnih saveznika Izraela.
- SAD su jasno stavile do znanja Izraelu da su duboko zabrinute zbog prijedloga zakona o zabrani UNRWA-e, jer ona ima nezamjenljivu ulogu u pružanju humanitarne pomoći u enklavi - rekao je danas portparol State Departmenta Matthew Miller.
Britanski ministar vanjskih poslova David Lammy izrazio je "duboko žaljenje" Londona zbog zakona o zabrani UNRWA-e.
- Optužbe protiv osoblja UNRWA-e ranije ove godine su u potpunosti istražene i ne nude nikakvo opravdanje za prekid veza sa UNRWA-om - rekao je Lammy.
Dodao je da zabrana organizacije koja pruža zdravstvenu zaštitu, školovanje i pomoć u Pojasu Gaze i na okupiranoj Zapadnoj obali ne bi bila u "interesu" Izraela.
Izrael je danas saopštio da je s međunarodnim posrednicima razgovarao o nacrtu predloženih razgovora s Hamasom o sporazumu o oslobađanju izraelskih talaca u Pojasu Gaze, dok su njegove snage napadale Liban i palestinsku teritoriju.
Kancelarija premijera Netanyahua saopštila je da se šef obavještajne službe Mossad David Barnea sastao s američkim i katarskim zvaničnicima u Dohi i saglasio da o sporazumu za oslobađanje Izraelaca zarobljenih u napadu 7. oktobra prošle godine treba da razgovaraju s Hamasom.
Saopštenje je uslijedilo dva dana nakon što je egipatski predsjednik Abdel Fattah al-Sisi predložio dvodnevno primirje i ograničenu razmjenu talaca i zatvorenika koja bi, kako je rekao, mogla da dovede do trajnog prekida vatre.
"Tokom sastanka, strane su razgovarale o novom jedinstvenom okviru koji kombinuje prethodne prijedloge i također uzima u obzir ključna pitanja i nedavna dešavanja u regionu", saopštila je Netanyahuova kancelarija.
U saopštenju se dodaje da će se narednih dana nastaviti "razgovori između posrednika i Hamasa kako bi se procijenila izvodljivost pregovora".