Članak

BEČ

Bosansko akademsko društvo u Austriji obilježilo 835 godina od Povelje Kulina bana

Bosansko akademsko društvo u Austriji održalo je svečanu manifestaciju povodom obilježavanja 835 godina od potpisivanja Povelje Kulina bana.

(Patria) - Bosansko akademsko društvo u Austriji održalo je svečanu manifestaciju povodom obilježavanja 835 godina od potpisivanja Povelje Kulina bana.

Ovaj značajan događaj, koji slavi najstariji očuvani dokument bosanske državnosti, održan je u Diplomatskoj akademiji u Beču, postavši tradicionalno okupljanje Bosanki i Bosanaca, kao i prijatelja Bosne.

Ove godine, manifestacija je imala poseban značaj, jer je također obilježila 30 godina postojanja Bosanskog akademskog društva u Austriji.



U okviru bogatog kulturno-umjetničkog programa dodijeljene su nagrade studentima, naučnicima i umjetnicima koji su postigli izvanredne rezultate u 2024. godini.

Nagrađeni su studenti prirodno-tehničkih nauka: David Josipović, Saša Glamočak, Fejsal Perva i Naida Nozić, kao i studenti društvenih nauka Emina Tuzlaković i Selma Hodžić. Posebne nagrade "Mladi naučnik" i "Mlada umjetnica" uručene su Fikretu Bašiću i Meliki Buzi.

Na svečanosti, počasno članstvo u Bosanskom akademskom društvu Austrije dodijeljeno je bivšem visokom predstavniku u BiH Wolfgangu Petritschu, kao i bivšem predsjedniku Republike Hrvatske Stjepanu Mesiću.

Iako Mesić nije mogao prisustvovati manifestaciji, uputio je pismo kako bi se zahvalio na nagradi i pozdravio prisutne. U pismu je istakao:

"Prije hiljadu godina, tačnije 29.08.1189., vladar Bosne Kulin ban izdao je Povelju na bosanskom jeziku i bosanskim pismom bosančicom. Povelja Kulina bana je jedan od najstarijih državnih dokumenata kod svih južnoslavenskih naroda.

Za ovaj svjetski poznati diplomatski dokument, pisan na domaćem jeziku, prvi put sam saznao za vrijeme mog studiranja na Pravnom fakultetu sveučilišta u Zagrebu. Sama Povelja dokaz je da je već u 12. stoljeću Bosna uređena kao suverena država sa državnim institucijama i suverenim vladarom."



Petritsch je poručio da je, na neki način, Bosna njegova druga domovina.

- Kada vidim kvalitet umjetnika i naučnika, imao bih želju da bosanski političari budu podjednako kvalitetni kao bosanska muzika, umjetnost i nauka - dodao je Petritsch.

Putem video poruke prisutne je pozdravila najbolja bh. košarkašica svih vremena Razija Mujanović, koja je čestitala rođendan Bosne i pružila podršku Bosanskom akademskom društvu.

Predsjednik Bosanskog akademskog društva Sirađ Duhan istakao je važnost očuvanja bosanske historije i kulturne baštine.

- Ovom prilikom zajedno slavimo našu bogatu historiju, ali nastavljamo graditi mostove između Bosne i Austrije kroz akademsku, kulturnu i društvenu saradnju. Pozivamo sve Bosanke i Bosance, te prijatelje naše zemlje, da nam se pridruže u ovim našim nastojanjima - naglasio je Duhan.

Povodom katastrofalnih poplava u Bosni i Hercegovini, Bosansko akademsko društvo u Austriji odlučilo je, iz solidarnosti s unesrećenima, donirati sva sredstva prikupljena od ulaznica i dobrovoljnih priloga humanitarnoj organizaciji Pomozi.ba.

#Austrija #BiH #PoveljaKulinaBana #kulinBan #DenisBećirović