Članak

SJEVER KOSOVA

Godišnjica je napada u Banjskoj, svi osumnjičenici vjerovatno su u Srbiji

Regionalna komanda Istok misije KFOR-a, koju predvodi NATO, pojačala je patrole na sjevernu Kosova zajedno s Kosovskom policijom uoči godišnjice sukoba u Banjskoj.

(Patria) - Regionalna komanda Istok misije KFOR-a, koju predvodi NATO, pojačala je patrole na sjevernu Kosova zajedno s Kosovskom policijom uoči godišnjice sukoba u Banjskoj.

"KFOR nastavlja da provodi svoj mandat, koji se zasniva na Rezoluciji Vijeća sigurnosti UN-a 1244 iz 1999. godine, s ciljem doprinosa sigurnom okruženju za sve ljude i zajednice koje žive na Kosovu, kao i slobodi kretanja u svakom trenutku i bez pristrasnosti", objavio je KFOR na svom Facebook profilu.

Danas se obilježava godišnjica terorističkog napada paravojne formacije Srba na policiju u tom selu na sjeveru Kosova u kojem su poginule četiri osobe.

Eparhija raško-prizrenska je saopštila da će samostan u Banjskoj za posjetioce biti zatvoren od 23. do 26. septembra. Samostan će, navedeno je, biti zatvoren iz sigurnosnih razloga i radi očuvanja mira koji je trenutno od velike važnosti.

Kosovo je početkom septembra podiglo optužnice protiv 45 osoba osumnjičenih za terorizam, gotovo godinu dana nakon što su naoružani etnički Srbi upali u selo na sjeveru Kosova i sukobili se s policijom.

Glavni tužilac Posebnog tužilaštva Kosova kazao je da postoje čvrsti dokazi da je svih 45 osumnjičenika počinilo krivična djela povezana s terorizmom, krivična djela protiv ustavnog poretka, finansiranje terorizma i pranje novca.

Kosovska policija došla je do saznanja da je oko 80 naoružanih napadača ušlo u Kosovo iz Srbije u oklopnim vozilima, nakon čega su se zablokirali u srpskom pravoslavnom samostanu u Banjskoj koja je naseljena uglavnom etničkim Srbima.

U pucnjavi su ubijena trojica naoružanih srpskih napadača i kosovski policajac, a ostali napadači pobjegli su u Srbiju pješice kroz brda, ostavljajući iza sebe automobile natovarene oružjem, municijom i eksplozivom.

Teroristički napad u Banjskoj najnasilniji je incident otkako je Kosovo 2008. godine proglasilo nezavisnost, a koji je doveo do novih napetosti u ionako narušenim odnosima između Prištine i Beograda.

Odgovornost za teroristički napad preuzeo je Milan Radoičić, vođa paravojne grupe i nekadašnji vodeći političar kosovskih Srba, koji živi u Srbiji, a koji je također priznao da je učestvovao u napadu.

Kosovo je za taj napad optužilo Srbiju i srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića, što službeni Beograd negira, iako se sumnja da se svi osumnjičenici, među kojima ima i državljana Kosova, nalaze u Srbiji.

No, po svemu sudeći optuženi za napad u selu Banjska vjerovatno neće biti predati kosovskim vlastima, pošto Beograd ne priznaje nezavisnost Kosova i smatra ga svojom teritorijom.

#Banjska #Kosovo #Region