(Patria) - Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković boravi od 21. do 27. septembra 2024. godine u Njujorku, gdje učestvuje na 79. zasjedanju Generalne skupštine Ujedinjenih naroda.
Ministar Konaković je 22. septembra 2024. godine, prvog dana boravka u UN, učestvovao na Samitu za budućnost, na kojem svjetski dužnosnici razgovaraju o ključnim izazovima i jačanju globalne saradnje u sklopu četiri interaktivna dijaloga. Ovaj događaj ima za cilj postizanje međunarodnog konsenzusa o unapređenju sadašnjost i osiguranju bolje budućnosti.
Konaković se obratio tokom interaktivnog dijaloga na temu "Jačanje multilateralizma za međunarodni mir i sigurnost" te na bazi iskustava naše zemlje istakao važnost jačanja multilateralizma.
U svom govoru istakao je da je primjer Bosne i Hercegovine lekcija koju međunarodna zajednica i Organizacija ujedinjenih nacija ne bi smjeli nikada zaboraviti. Iako je Srebrenica bila proglašena "sigurnom zonom" pod zaštitom UN počinjen je strašni genocid kada je preko 8000 Bošnjaka, muškaraca i dječaka, brutalno ubijeno od strane srpskih paravojnih formacija, a što su Krivični tribunal za bivšu Jugoslaviju (ICTY) i Međunarodni sud pravde proglasili aktom genocida. Jačanje multilateralizma za međunarodni mir i bezbjednost nisu samo neki apstraktni pojmovi za BiH, nego konkretan primjer posljedica kada zakaže međunarodni multilateralni sistem.
Ministar Konaković je pozvao prisutne da njihove zemlje sprovedu rezoluciju Generalne
skupštine UN, koja je usvojena u maju ove godine, kojom se 11. juli određuje kao Međunarodni dan sjećanja i obilježavanja genocida počinjenog u Srebrenici 1995.
Obilježavanje ovog dana ne bi predstavljalo samo sjećanje, nego bi se obezbijedilo da svi učimo iz naše prošlosti.
Ministar Konaković je naglasio da je doprinos Bosne i Hercegovine u jačanju multilateralizma i opredjeljenja za mir dokazan i kroz aktivnosti i incijative tokom 2010. i 2011. godine kada je BiH bila nestalna članica Savjeta bezbjednosti UN, ali i kroz podršku i učestvovanje u kolektivnim naporima drugih multilateralnih organizacija kao što su NATO, Evropska unija, OSCE, OIC i drugi. To pokazuje i činjenica da je BiH prva zemlja Zapadnog Balkana koja je usvojila akcioni plan programa "Žene, mir i bezbjednost" (Women, Peace and Security, WPS) uspostavljenog Rezolucijom Savjeta bezbjednosti broj 1325.
"Bosna i Hercegovina je spremna da radi sa svima vama kako bi se obezbijedilo da lekcije iz naše historije sve nas vode ka boljoj budućnosti za cijelo čovječanstvo", zaključio je svoje izlaganje ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković.