(Patria) - Premijer Republike Hrvatske Andrej Plenković, barem u službenim objavama, sa šefom HDZ-a Draganom Čovićem nije razgovarao o plinovodu Južna interkonekcija, ali zato jeste sa vlasnikom mostarskog Aluminija Amirom Kabirijem.
Iako je Plenković na jučerašnjoj press konferenciji u Sarajevu odgovorio na pitanje o Južnoj interkonekciji te izrazio spremnost da Hrvatska pomogne BiH s tim projektom, ipak je potcrtao da za to trebaju postojati pravne pretpostavke te da se mora postići „unutrašnji konsenzus“.
Poznato je i Plenkoviću da Čović i HDZ blokiraju donošenje Zakona o Južnoj interkonekciji, a u pismu američkog državnog sekretara Antonya Blinkena koje poslao šefovima i hrvatske i bh. diplomatije Gordanu Grliću Radmanu i Elmedinu Konakoviću u januaru ove godine, upravo je zatraženo da se izvrši pritisak na Čovića.
„S obzirom da je ovaj projekt u jasnom interesu vaše zemlje i regije, ohrabrujem vas i druge u vašoj vladi da pritisnete lidera HDZ-a Bosne i Hercegovine Dragana Čovića da okonča svoju opstrukciju po ovom pitanju. Čovićevi zahtjevi za formiranjem novog operatora prijenosnog sistema u Federaciji su duplirani, ekonomski neisplativi i dovode u opasnost cijeli projekat. Ovako očigledna korupcija i samopostupanje mogli bi ugroziti EU put Bosne i Hercegovine“, naveo je Blinken u pismu.
No, i takvo jasno upozorenje nije bilo dovoljno da se odblokira ovaj projekat, a HDZ i dalje insistira na posebnom preduzeću sa sjedištem u Mostaru.
Da su stvari otišle u pogrešnom smjeru i da se taj projekat od značaja za BiH, a posebno za Federaciju BiH privatizira pokazuje i Plenkovićev sastanak sa Kabirijem tokom posjete BiH.
„Na sastanku s a Kabirijem, predsjednikom Abraham grupe, raspravili smo daljnje planove poslovanja Aluminija u Mostaru. Hrvatska snažno podržava projekt Južne plinske interkonekcije koji će osigurati još povoljnije uvjete za razvoj ove strateški važne tvrtke za BiH“, naveo je Plenković.
Na sastanku s @AMIRGKABIRI, predsjednikom @themtabraham,
raspravili smo daljnje planove poslovanja Aluminija u Mostaru. Hrvatska snažno podržava projekt Južne plinske interkonekcije koji će osigurati još povoljnije uvjete za razvoj ove strateški važne tvrtke za BiH. pic.twitter.com/o8AWtu9qk0— Andrej Plenković (@AndrejPlenkovic) September 5, 2024
Da se Hrvatska nameće kao lider ovog projekta pokazuje i objava Vlade Hrvatske nakon Plenkovićeve posjete.
„Investiranjem u LNG terminal na Krku koji će na godišnjoj razini osiguravati 6,1 mlrd kubika plina, Hrvatska će moći pomoći opskrbu i diversifikaciju opskrbnih pravaca i za BiH. Spremni smo investirati u 72 km plinovoda od Dugopolja preko Zagvozda do Posušja i tako dovoditi plin u BiH", navodi se u objavi Vlade RH na mreži X.
Riječ je o američkom ukapljenom plinu, pa je jasno zašto je ovaj plinovod i strateški projekat za SAD. Ovim projektom BiH bi smanjila ovisnost o ruskom plinu.
Na ove Plenkovićeve susrete i obećanja o Južnoj interkonekciji izostale su bilo kakve reakcije.