(Patria) - Vlada Federacije Bosne i Hercegovine prihvatila je danas Informaciju Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke u vezi obustave rada uposlenih u Javnoj ustanovi Nacionalna i univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine i poteškoćama u odvijanju redovnog rada biblioteke.
Federalno ministarstvo finansija je zaduženo da iznađe mogućnost izdvajanja interventnih sredstava za isplatu plata zaposlenicima NUB BiH.
Istovremeno, Vlada Federacije BiH zaključkom traži od sedam institucija kulture od značaja za BiH, i to Zemaljskog muzeja BiH, Umjetničke galerije BiH, Nacionalne i univerzitetske biblioteka BiH, Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti BiH, Historijskog muzeja BiH, Kinoteke BiH, Biblioteke za slijepa i slabovidna lica BiH da, u roku od 15 dana od dana donošenja ovog zaključka, Vladi, putem Generalnog sekretarijata Vlade FBiH dostave Finansijski izvještaj za 2023. godinu i prvih šest mjeseci za 2024. godinu, što uključuje sve prihode i rashode, a naročito pregled prihoda ostvarenih iz budžeta svih nivoa vlasti, pregled prihoda ostvarenih od vlastite djelatnosti, kao i pregled prihoda ostvarenih od domaćih i stranih donacija.
Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke, Federalno ministarstvo kulture i sporta i Federalno ministarstvo pravde zaduženi su da Vladi Federacije BiH predlože način vršenja upravljačkih prava prioritetno za NUB BiH zbog odlaska trenutnog direktora u penziju, ali i za ostalih šest institucija kulture. Generalni sekretarijat Vlade FBiH je zadužen da danas prihvaćenu informaciju, zajedno sa ovim zaključkom, dostavi Ministarstvu civilnih poslova BiH. Ovaj zaključak stupa na snagu danom donošenja. Između ostalog, Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke u Informaciji pojašnjava da je ovakvo rješenje predloženo kako se ne bi dovela u pitanje zaštita nacionalnog spomenika od izuzetnog značaja za BiH zbog neisplaćenih plaća radnicima.
U svrhu obrazloženja inicijative da se obezbijede sredstva za normalno funkcionisanje NUB, Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke pojašnjava da je, prema Odluci o proglašenju pokretnog dobra - Specijalne zbirke NUB BiH u Sarajevu nacionalnim spomenikom BiH, Federacija BiH dužna osigurati pravne, znanstvene, tehničke, administrativne i finansijske mjere za zaštitu, konzervaciju, restauraciju i prezentaciju nacionalnog spomenika.
Pojašnjavaju i da je Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika nametnula obavezu Federaciji BiH, ali i ovlaštenje, i to ne ograničavajući se na način na koji će to učiniti, da Federacija BiH osigura pravne, znanstvene, tehničke, administrativne i finansijske mjere za zaštitu, konzervaciju, restauraciju i prezentaciju
nacionalnog spomenika.
U Informaciji je naglašeno da, posmatrajući sa stanovišta vlastite nadležnosti Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke, a imajući u vidu univezitetsku i naučnu funkciju NUB, Ministarstvo ima opravdan pravni interes da NUB BiH besprijekorno funkcioniše u interesu akademske zajednice i studenata, kao i građana zbog čega smo se aktivno uključili u rješavanje nagomilanih problema u njihovom finansiranju i problemu pravnog statusa.
U Informaciji je navedeno i da je Skupština Kantona Sarajevo donijela Zakon o privremenom preuzimanju sufinansiranja institucija kulture i obrazovanja čiji je osnivač BiH čime je utvrđen javni interes KS za njihovo privremeno sufinansiranje, sredstvima namjenjenim za plaće, topli obrok, regres i druge naknade, te režije, kao i da se tim zakonom KS obavezao na održivost sedam institucija kulture.
Navedeno je i da je, imajući u vidu činjenicu da su vlasti Kantona Sarajevo preuzele sufinansiranje plaća posebnim zakonom, Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke je usmjerilo svoj javni poziv ka projektima za svih sedam institucija čiji je osnivač država BiH, te da je na taj način kroz značajna finansijska sredstva u iznosu od 900.000 KM omogućeno da prijavom projekta na javni poziv, institucije kulture i nauke unaprijede svoj rad.