U oktobru 2023. godine prezentiran je Master plan za Kampus Univerziteta u Sarajevu u okviru „Urbane regeneracije Kampusa UNSA“.
Tada je inicirana ideja da se Kampus UNSA proglasi područjem od značaja za Kanton Sarajevo gdje bi se u narednim godinama trebali graditi novi objekti fakulteta, instituta i članica Univerziteta u Sarajevu čime bi se zaokružila priča o najstarijem javnom univerzitetu u BiH. Prema posljednjem rangiranju Webometricsa UNSA je najbolje rangirani univerzitet iz BiH, a među 4,5 posto najboljih na svijetu.
No, kada se politika umiješa i u obrazovanje, za rezultat dobijete zaustavljanje projekata kojim bi se unaprijedio rad Univerziteta u Sarajevu, a njegove članice dobile savremene prostorije i uslove za rad.
U prostoru Kampusa smješteno je nekoliko fakulteta, instituta, UTIC, Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH, a u toku je izgradnja Univerzitetske biblioteke zahvaljujući grantu Saudijskog fonda za razvoj. Osim krčenja šiblja i uklanjanja nelegalnog objekta iz Kampusa, drugih aktivnosti nema.
No, upravo zato je potrebno da se ovaj prostor stavi pod posebnu ingerenciju Kantona Sarajevo kako bi se obezbijedio kontinuitet započetog projekta, a Sarajevo dobilo moderan i funkcionalan univerzitetski kampus koji bi privukao i domaće i strane studente i parirao regionalnim i svjetskim univerzitetima.
Tadašnjoj prezentaciji prisustvovao je ministar visokog obrazovanja Pavle Krstić (Naša stranka) koji se zadržao do novembra 2023. godine kada je došlo do izbora nove Vlade KS. Umjesto Krstića za ministricu visokog obrazovanja, nauke i mladih došla je Adna Mesihović na prijedlog Damira Marjanovića i pokreta Za nove generacije.
Iz Univerziteta u Sarajevu 19. jula su iznijeli niz kritika na račun aktuelne ministrice ali i Vlade KS prema Univerzitetu u Sarajevu. Mesihović je negirala navode da je zaustavila projekat zapošljavanja 150 najuspješnijih studenata, dok su je iz UNSA-e demantirali jer postoji službena korespondencija u kojoj je ona tražila da joj se za taj projekat dostavi fiskalna procjena po godinama.
Za zapošljavanje ovih studenata i njihove plaće za četiri godine bilo bi potrebno nešto više od 20 miliona KM. No, dugoročno gledano to su budući profesori na UNSA. Prosječna starost kadra na Univerzitetu u Sarajevu šalje signal da je došlo vrijeme za ozbiljno kadrovsko jačanje na fakultetima, akademijama, institutima. Već naredne godine određeni broj profesora odlazi u penziju te se na vrijeme moraju poduzeti potrebni koraci.
U maju ove godine rektor Univerziteta u Sarajevu Rifat Škrijelj čiji mandat traje do 30. septembra ove godine, uputio je Vladi KS, resornoj ministrici Adni Mesihović i premijeru KS Nihadu Uku inicijativu za utvrđivanje programa razvoja Kampusa UNSA projektom od posebnog značaja za Kanton Sarajevo i utvrđivanje prostornog obuhvata Kampusa područjem od posebnog značaja za Kanton Sarajevo za izgradnju javnih objekata.
Na taj dopis ministrica Mesihović nikada nije odgovorila.
Rektor Škrijelj se u dopisu pozvao na raniji radni sastanak te je u prilogu dostavio dopunjenu dokumentaciju koja se odnosi na Program razvoja Kampusa UNSA.
„Dodatna finansijska sredstva, koja je potrebno osigurati u budžetu KS, a koja su vezana za donošenje Odluke o usvajanju predmetne inicijative se odnose na troškove izrade izmjena i dopuna Regulacionog plana u iznosu u skladu sa svojim troškovnikom koji utvrdi Zavod za planiranje razvoja KS“, navodi se u dopisu.
Škrijelj je na press konferenciji 19. jula pozvao Vladu KS i resorno ministarstvo da oblokiraju projekte te da se prestanu ponašati kao da je ministarstvo privatno ministarstvo jednog pojedinca.
Škrijelj je najavio da će u septembru jasno reći šta imaju ako se do tada stvari ne promijene.
"Mi 75 godina živimo i radimo u prostorima, zgrade moraju da se izgrađuju, univerzitet mora da se modernizira", poručio je Škrijelj.
Kad može obnova sarajevske pruge nakon 60 godina, onda je red da i Univerzitet u Sarajevu kao najveći i najstariji univerzitet u BiH dobije prioritet.
(A. Vrabac)