(Patria) - Radnici Nacionalne i univerzitetske biblioteke BIH (NUBBiH) danas su se okupili ispred zgrade biblioteke kako bi ukazali na katastrofalno stanje u kojem se nalazi NUB.
Plaće nisu primili skoro četiri mjeseca, a već godinama trpe mobing od direktora Ismeta Ovčine.
"S obzirom na to da nemamo upravni i nadzorni odbor već godinama, Ismet Ovčina nije ovlaštena osoba u registru sudskom o djelatnosti NUB-a. Postupili smo u vezi sa zakonskim okvirima i napravili rješenje o penzionisanju, potpisano je od stručnog kolegija, ali ne možemo staviti pečat jer nam je sekretarica rekla da ga je uzeo direktor i sklonio. Ona nam je rekla da nema ovlaštenje pečat da nam da", istakli su uposlenici.
Almir Šehalić, predsjednik zajednice bh. izdavača, istakao je da je Nacionalna i univerzitetska biblioteka "naše blago i da nijedan građanin ne bi trebao ostati bez nje".
"Uposlenici su skupili hrabrost nakon godina i godina mobinga. Nadam se da će ovo uroditi plodom i da će predstavnici vlasti iznaći pravo rješenje za NUB i ove ljude", poručio je Šehalić.
On je kazao da političari trebaju donijeti hitne mjere kako bi se riješio gorući problem.
Jučer je održan sastanak na inicijativu ministrice obrazovanja i nauke KS prof. dr. Adne Mesihović.
Uz domaćine, premijera KS Nihada Uka, ministricu Mesihović i ministra kulture i sporta Kenana Magodu, pozivu se odazvala i federalna ministrica obrazovanja i nauke Jasna Duraković, kao i ministrica kulture i sporta FBiH Sanja Vlaisavljević. Državno ministarstvo civilnih poslova predstavljao je pomoćnik ministrice Suad Džafić, a u ime NUB BiH bili su tu direktor biblioteke Ismet Ovčina, kao i predstavnik Vijeća uposlenih ove institucije.
„Zadovoljstvo mi je da vidim sinergiju i iskrenu želju svih nivoa vlasti da se riješi problem NUB BiH ali i ostalih državnih institucija kulture. Smatram da smo da dobrom putu da ove institucije napokon počnu da misle o unapređenju rada i usluga, a ne samo o pukom preživljavanju“, izjavio je Premijer Uk.
Ministrica Mesihović je već ranije najavila ovaj sastanak i inicijativu koja je otišla ispred njenog ministarstva kako bi se razgovaralo o iznalaženju rješenja za izazove s kojima se suočavaju zaposleni u NUB BiH.
Na sastanku je razgovarano o Zakonu o sufinansiranju institucija kulture čiji je osnivač država BiH, koji je donesen u aprilu 2024. godine.
Govoreći o spomenutom zakonu, a za koje je zbog njihovog neriješenog dugogodišnjeg statusa Kanton Sarajevo preuzeo sufinansiranje rada u skladu s raspoloživim budžetskim sredstvima, ministrica Mesihović je istakla da je ministarstvo na čijem je čelu ispoštovalo obavezu sufinansiranja, te da je ove godine sufinansiralo ovu instituciju prema raspoloživim sredstvima u Budžetu Kantona Sarajevo za 2024. godinu u iznosu od 220.000 KM.
„Kao ministrica koja je imenovana u novembru prošle godine, nisam učestvovala u izradi Prijedloga i Nacrta Budžeta Kantona Sarajevo za 2024. godinu, a Zakon se u međuvremenu počeo primjenjivati. Zakon nam je dao pravnu osnovu za dodjelu sredstava za isplatu iznosa za sufinansiranje, što ranije nije bio slučaj. Danas smo dobili mnogo informacija koje su nam dale jasnu sliku što je osnovni problem u poslovanju i radu NUB-a. Loše poslovanje i loša upravljačka struktura prepoznati su kao osnovni problem i uzrok stanja u kome se trenutno nalazi NUB“, naglasila je ovim prilikom ministrica Mesihović.
Istakla je i problem netransparentnost rada direktora kao i netransparentnost prema institucijama koje godinama sufinansiraju rad NUB BiH.
Kako je istaknuto na samom sastanku, nedostaje tačna informacija o ukupnim dodijeljenim sredstvima, u koju svrhu su trošena, i kako je došlo do stanja da nedostaju sredstva za plate uposlenika.
Sumirajući prezentirane iznose, procijenjeno je da bi dodijeljena sredstva sa svih nivoa vlasti u prethodnim godinama, morala biti dovoljna za normalan rad ove institucije.
„Kada se Vijeće zaposlenika uključi u procese promjene trenutnog menadžmenta, te kada se naprave uvidi u prihode i rashode institucije, prema obećanjima svih, uložit će se dodatni napori da se trenutna situacija interventno prebrodi, te napravi plan kako djelovati dalje“, istakla je ministrica Mesihović.
Ministar Magoda je sa sastanka poslao zajedničku poruku zaposlenim u svim institucijama, da pomaganje NUB-u sa svih nivoa vlasti nikada nije bilo upitno i neće izostati.
„Mi smo taoci lošeg menadžmenta, koji se skriva kada upire prstom u nas. Zbog lošeg menadžmenta zaposlenici su spriječeni da imaju plate za april, maj i juni jer apliciranje direktora Ovčine za sredstva ovog ministarstva nisu bila dostatna za njihove plate. Zaposlenici to trebaju da znaju, jer niko više ne želi trpjeti teror direktora koji su već odavno trebali biti u penziji“, poručio je ministar Magoda.
Ministrica Duraković se složila da je najveći problem NUB-a upravo direktor Ismet Ovčina koji je u nekoliko prethodnih godina djelovao vrlo netransparentno, ne opravdavajući velika sredstva koja su stizala na adresu ove institucije.
„Čak su nam neka upućena sredstva vraćena u Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke, nekih 190.000 KM jer ih nesposobni menadžment nije uspio namjenski iskoristiti. Mi smo apsolutno na strani uposlenika, potrudit ćemo se da zajedno pronađemo trajno rješenje. Potrebno nam je uključenje svih instanci. Naša intencija je da se pozabavimo promjenom rukovodećih struktura svih sedam institucija nauke i kulture koje su na državnom nivou. Ideja je da kao federalna Vlada kroz neki lex specialis zakon riješi pitanje sufinansiranja, tj. isplate plaća uposlenim, ali da država i dalje ima ingerenciju imenovanja upravljačkih struktura. To je dugotrajan proces, ali imamo pravac kojim bi trebali dalje ići. Pozivam uposlenike da naprave uvid u sva dosadašnja poslovanja, da sami djeluju u svrhu očuvanja svoje institucije, a da direktor Ovčina konačno ode u penziju, što je već trebao učiniti prije godinu i po“, poručila je ministrica Duraković.
Zadovoljstvo jedinstvenim stavom svih ministara po ovom pitanju iskazala je i ministrica kulture i sporta FBiH Sanja Vlaisavljević.
„Predstavnik Vijeća djelatnika nam je danas rekao da je njihov prvi zahtjev promjena upravljačke strukture ove institucije. Takav stav jasno ukazuje gdje leži problem. Kao ministri, mi smo u stalnoj komunikaciji, vrlo pedantno pratimo priliv sredstava u ovu instituciju. Problem se pojavio zbog vrlo sumnjivih pravdanja sredstava, u ovoj i još u nekim institucijama. Zato sam uvjerena da će upravo ovi problemi koji se adresiraju nama biti riješeni jer smo sigurni da su dostavljena sredstva dostatna ne samo za plaće nego i za neke druge troškove. Problemi kojima se manipulira u javnosti upravo dolaze iz institucija gdje su čelni ljudi trebali biti umirovljeni. To je jasna poruka i djelatnicima koji su kolateralna šteta aktualnog menadžmenta. Znamo gdje je ključni problem i gdje tražiti rješenje“, istakla je u svom obraćanju ministrica Vlaisavljević.
Zajedničkim očitovanjem, ministri su poslali jasnu poruku, a to je da sva ministarstva redovno komuniciraju i sarađuju kada je u pitanje praćenje rada i održivosti kulturnih institucija, u skladu s svojim nadležnostima i da uposlenici NUB BiH imaju potpunu podršku da pokrenu sve potrebne procedure da se riješi osnovni problem, a to je netransparentan rad upravljačkih struktura NUB BiH.