(Patria) - Referentni uzorci krvi porodica nestalih osoba, koje su svoje najmilije identifikovali putem klasične metode, odnosno metodom prepoznavanja, mogli bi dovesti do identificiranja mnogih žrtava čiji se posmrtni ostaci godinama nalaze u 12 mrtvačnica u našoj zemlji.
Stoga, porodice žrtava identificiranih ovom metodom moraju dati krv, zaključeno je danas na okruglom stolu koji je Savjetodavni odbor Instituta za nestale osobe (INO) BiH organizirao u Travniku.
Događaj o temi "Rješavanje slučajeva neidentificiranih posmrtnih ostataka (NN) u Bosni i Hercegovini kroz prikupljanje referentnih uzoraka" podržan je kroz regionalni projekat "Podrška EU izgradnji povjerenja na Zapadnom Balkanu", koji finansira EU, a provodi Razvojni program UN (UNDP).
Sastanku su prisustvovale porodice nestalih osoba, predstavnici Instituta, Tužilaštva BiH, SIPA-e, Obavještajno-sigurnosne agencije, Međunarodnog komiteta crvenog krsta te Međunarodne komisije za nestale osobe (ICMP).
Sastanak je, poželivši svima dobrobrodošlicu i uspješan rad, otvorio načelnik Općine Travnik Kenan Dautović.
Na samom početku je istaknuto kako se u mrtvačicama u našoj zemlji nalazi oko 1.700 posmrtnih ostataka žrtava proteklog rata koje do sada nisu identificirane.
Pretpostavlja se da se u mnogim slučajevima radi o zamjeni identiteta u slučajevima identifikacije klasičnom metodom te je zbog toga potrebno sve tako dobivene identitete dodatno provjeriti.
Nakon cjelodnevne diskusije svih učesnika zaključeno je da će sve porodice klasično identificiranih žrtava biti pozvane da dobrovoljno daju krv iz solidarnosti prema drugim porodicama koje još uvijek traže svoje najmilije.
- Samo ukoliko porodice žrtava identificiranih klasičnom metodom daju krv, moguća je provjera identiteta dobivenih prije uspostavljanja identifikacije putem DNK metode.
Najvažnije je porodicama jasno staviti do znanja da provjera identiteta ni u kom slučaju ne znači da će porodice koje su već ukopale svoje najmilije ostati bez posmrtnih ostataka najdražih.
Ukoliko se utvrdi da je došlo do zamjene identiteta, to bi zapravo značilo da su pronađene obje nestale osobe. Zbog toga, nema razloga za otpor porodica ovom postupku.
U protivnom, jedna od porodica nikada neće pronaći svoga najdražeg - istakla je Saliha Đuderija, predsjedavajuća Kolegija direktora INO BiH.
Predloženo je i da se, ukoliko porodice identificiranih klasičnom metodom u određenom vremenskom roku ne daju krv, poduzmu određene aktivnosti koje će porodice obavezati na ovaj čin, a kako bi se razriješio što veći broj slučajeva.
U posljednje četiri godine Institut je ispravio 37 pogrešne identifikacije izvršene klasičnom metodom. Inače, metodom prepoznavanja identificirano je oko 8.000 žrtava proteklog rata.
Aljonka Dželetović, predsjedavajuća Savjetodavnog odbora je tokom sastanka istakla kako brojka od više od 7.600 nestalih u BIH govori o problemu sa kojim se porodice nestalih susreću i 32 godine od početka sukoba.
- Problemi zbog kojih se ovaj broj ne smanjuje su različiti. Jedan od njih je zasigurno i problem klasičnih identifikacija. Imamo sumnje a u nekim slučajevima i dokaze da je na taj način došlo do zamjene identiteta.
Zato apelujem na sve srodnike nestalih osoba identificiranih klasičnom metodom da iz solidarnosti prema drugim porodicama daju krv, a kako bi se identiteti potvrdili - rekla je Dželetović.
Kaže kako smatra da domaće arhive vojne i civilne vlasti kriju odgovore na mjesta ukopa nestalih lica, kao i da političare treba natjerati da se ovim pitanjem aktivnije bave i u unutrašnjoj i vanjskoj politici.
S ovog skupa još jednom je upućen apel običnom čovjeku, ljudskom biću koje posjeduje informacije o lokacijama grobnica da progovore, da ih ne drže za sebe, jer na taj način tešku sudbinu prenose na generacije koje dolaze.