Članak

SARAJEVO

Odluke sa današnje sjednice Vijeća ministara BiH

U Sarajevu je danas održana 53. sjednica Vijeća ministara Bosne i Hercegovine.

(Patria) - U Sarajevu je danas održana 53. sjednica Vijeća ministara Bosne i Hercegovine.

Na sjednici je zatraženo od Pravobranilaštva BiH da Vijeću ministara BiH hitno do sljedeće sjednice dostavi prijedlog za rješavanje pravne problematike u predmetu Viaduct d.o.o. Portorož, Vladimir Zevnik i Boris Goljevšček protiv Bosne i Hercegovine u vezi s izvršenjem odluke ISCID Komiteta.

Informacija će sadržavati pregled obaveza Vijeća ministara BiH, s ciljem umanjenja štetne posljedice za budžet institucija BiH te buduće korake u pogledu ispunjavanja obveza proisteklih iz ranije potpisanog sporazuma između Vijeća ministara BiH i Vlade Republike srpske kojim se Republika srpska obvezala da plati sve troškove iz ovog arbitražnog postupka.

Zatražena je od Pravobraniteljstva BiH i informacija za pravno rješavanje drugih arbitražnih postupaka protiv BiH, uključujući arbitražni postupak tužitelja Pramod Mittal i drugi protiv Bosne i Hercegovine u vezi s ulaganjem u Global Ispat Koksnu Industriju (GIKIL) d.o.o. Lukavac za koji su vlade Federacije i Tuzlanskog kantona ranije odbile potpisati sporazum kojim bi se obvezale osigurati sredstva za vođenje ovog arbitražnog postupka.

Na sjednici su još jednom istaknute obveze Pravobraniteljstva BiH glede zaštite imovine i imovinskih interes Bosne i Hercegovine.

Podrška privredi

Vijeće ministara BiH zadužilo je državna ministarstva sigurnosti i vanjskih poslova da s nadležnim tijelima Europske unije (EU) poduzmu aktivnosti u cilju izuzimanja vozača iz BiH iz ograničenja boravka na teritoriju Europske unije.

Prethodno je na sjednici usvojena Informacija Ministarstva komunikacija i prometa o problematici ograničenog broja dana boravka vozača na teritoriju Europske unije na temelju Uredbe 2018/1806 Europskog parlamenta i Vijeća o boravku državljana trećih država na teritoriju EU-a, koja ne propisuje izuzetke.

Ograničenje boravka vozača na teritoriju EU-a u trajanju najviše 90 dana u razdoblju od 180 dana dodatno usložnjava izvršenje prijevoznih zadataka i negativno utječe na cjelokupno gospodarstvo BiH, navodi se u dopisima Vanjskotrgovinske komore BiH i bh. prijevoznika upućenih Ministarstvu komunikacija i prometa.

Rješavanje ovog otvorenog pitanja važno je za cijelu regiju, pa tako i za Bosnu i Hercegovinu, koja oko 72 % robne razmjene ima s državama Europske unije, uz zastupljenost međunarodnog cestovnog prijevoza s više od 90 %.

Rast ulaganja i izvoza

Vijeće ministara BiH usvojilo je Izvješće Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa o primjeni i efektima Odluke o privremenoj suspenziji i privremenom smanjenju carinskih stopa kod uvoza određenih roba do 31. 12. 2023. godine.

Vijeće ministara BiH donijelo je ukupno 12 odluka o privremenoj suspenziji i privremenom smanjenju carinskih stopa kod uvoza određenih roba od stupanja na snagu Zakona o carinskoj tarifi. Robe na koje se odnose ove odluke uključuju materijale i sirovine (repromaterijal) koje koriste domaći proizvođači u vlastitoj proizvodnji, a koji se ne mogu nabaviti na domaćem tržištu u količinama i kvaliteti potrebnoj za proizvodnju gotovih proizvoda.

Na ovaj način omogućava se povoljnije i konkurentnije poslovanje gospodarskih subjekata u BiH koje se ogleda u rastu prihoda i ulaganja te zaposlenosti, uz rast proizvodnje i izvoza.

Najveći broj gospodarskih subjekata, korisnika ove odluke zabilježen je u drvoprerađivačkoj, elektroindustriji, grafičkoj, kemijskoj, metaloprerađivačkoj, prehrambenoj industrije, kao i u tekstilnoj i industriji kože i obuće te namještaja.

Primjena ove odluke rezultirala je značajnim rastom ulaganja koje je u prošloj godini iznosilo 210.660.468,35 KM u odnosu na 105.557.000 KM, koliko je zabilježeno u 2022. godini, dok je izvoz iz ovih tvrtki, usprkos globalnoj krizi, porastao za više od 33 milijuna KM.

Ravnopravnost spolova

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice, donijelo je Odluku o osnivanju Upravnog odbora (UO) za koordinaciju i praćenje provođenja Gender akcijskog plana Bosne i Hercegovine (GAP BiH) za razdoblje 2023. - 2027. godine, uz korekcije na sjednici.

Za predsjedateljicu UO imenovana je direktorica Agencije za ravnopravnost spolova BiH Samra Filipović-Hadžiabdić, a za članice direktorice Gender centra Federacije BiH i Gender centra – Centra za jednakost i ravnopravnost spolova Republike srpske Ana Vuković i Mirjana Lukač.

Informacijsko društvo

Vijeće ministara BiH na prijedlog Ministarstva komunikacija i prometa, donijelo je Odluku o izmjeni Odluke o dozvolama za korištenje radiofrekvencijskog spektra za pružanje usluga putem mobilnih pristupnih sustava.

Na sjednici je donesena i Odluka o dopuni Odluke o načinu raspodjele sredstava od dozvola za korištenje radiofrekvencijskog spektra za pružanje usluga putem mobilnih pristupnih sistema.

Donošenje ovih odluka omogućit će da ova namjenska sredstva budu usmjerena i u područje informacijskog društva, uz ranije definirani promet i komunikacije, čime BiH ispunjava obveze u domenu razvoja širokopojasnog pristupa internetu kao jednog od ključnih ciljeva Agende za digitalnu Europu i time povećava kvalitetu i dostupnost komunikacijskih usluga u BiH.

Trgovska gora

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, donijelo je Odluku o izmjeni Odluke o imenovanju Pravnog tima za izradu strategije pravne zaštite interesa Bosne i Hercegovine vezano za pitanja odlaganja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva na lokaciji Trgovske gore, kojom se smanjuje broj članova ovog tima.

Pravni tim nastavlja raditi bez dosadašnja dva člana, i to Vitomira Popovića, zamjenika predsjedatelja, i člana Nedima Ademovića, a dosadašnji član Dragoljub Reljić imenovan je za zamjenika predsjedatelja.
Ova izmjena donesena je nakon što je Vijeće ministara BiH zadužilo Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa da u suradnji s Pravobraniteljstvom BiH otpočne proces odabira međunarodnog odvjetničkog tima za usluga pravnog savjetovanja u vezi s ovim prekograničnim postupkom.

Saradnja BiH i Srbije

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva civilnih poslova, donijelo je Odluku o imenovanju predstavnika Bosne i Hercegovine u Zajedničkom odboru za praćenje izvršavanja Memoranduma o suradnji u području sporta i omladinske politike između Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine i Ministarstva omladine i sporta Republike Srbije.

Danas imenovani predstavnici Ministarstva civilnih poslova i entitetskih ministarstava kulture i sporta, odnosno obitelji, omladine i sporta te Odjela za gospodarski razvoj, sport i kulturu Brčko distrikta BiH zajedno s predstavnicima Srbije pratit će izvršenje ovog memorandum kojim dvije države jačaju suradnju u području sporta i mladih.

Pravilnici o službenim vozilima

Vijeće ministara BiH dalo je pojedinačne suglasnosti na Prijedlog pravilnika o uvjetima nabave i načinu korištenja službenih vozila za specijalizirane namjene u Upravi za neizravno oporezivanje (UNO) BiH i Prijedlog pravilnika o službenim vozilima za specijalizirane namjene u Državnoj regulatornoj agenciji za radijacijsku i nuklearnu sigurnost.

Ovim pravilnicima se propisuju prava, obveze te postupanje zaposlenih koji upravljaju službenim vozilom za specijalizirane namjene.

Ukupan broj službenih vozila za specijalizirane namjene kojima raspolaže UNO BiH je 368, među kojima je najviše putničkih motornih vozila niže klase (326) maksimalne nabavne vrijednosti do 50.000 KM.

Pravilnikom Državne regulatorne agencije za radijacijsku i nuklearnu sigurnost obuhvaćeno je pet vozila, od kojih se tri nabavne vrijednost do 30.000 KM koriste za poslove inspekcijskog nadzora u oblasti radijacijske i nuklearne sigurnosti u sjedištu Agencije i uredima u Banjoj Luci i Mostaru, a od dva vozila nabavne vrijednosti do 60.000 KM jedno se koristi za prijevoz radioaktivnog materijala i druge izvanredne situacije, a drugo za službene potrebe, uključujući doček inozemnih izaslanstava.

Program Horizont Europa

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Ministarstva civilnih poslova o sudjelovanju Bosne i Hercegovine u Okvirnom programu Europske unije za istraživanje i inovacije Horizont Europa za 2023. godinu.

Prema Informaciji, putem dva tekuća granta ovog ministarstva u prošloj godini podržano je ukupno 49 projekata, i to putem Programa za pripremu projekata i potencijalnih kandidata za sredstva iz fonda Horizont Europa podržano je 28 projekata u ukupnom iznosu 440.000 KM dok je u okvir granta Potpora tehničkoj kulturi i inovatorstvu u BiH podržan 21 projekt sa 117.000 KM.

Prema ažuriranim podacima Europske komisije, koji obuhvaćaju rezultate evaluacije projekata za pozive koji su bili otvoreni do travnja 2023. godine, u razdoblju 2021.-2023. godine organizacije iz BiH su podnijele 293 prijave, od čega su 234 zadovoljile pravno-formalne kriterije.

Ukupno su organizacije iz BiH potpisale ugovore o korištenju grant sredstava za 29 projekata, a za projekte iz BiH je dodijeljeno 5.229.953 eura, što pokazuje povećanje sudjelovanja bh. subjekata u ovom programu. U tijeku je evaluacija projekata za pozive otvorene nakon travnja 2023. godine.

Horizont Europa je ključni program financiranja Europske unije za istraživanje i inovacije s proračunom od 95,5 milijardi eura.

#Odluke #Vijeceministara #BiH #politika