(Patria) - Džulijan Asanž (Julian Assange) je izašao iz zatvora! Američke vlasti pristale su da odustanu od zahtjeva za izručenje Asanža iz Velike Britanije, a nakon što su postigli sporazum o priznanju krivice s osnivačem "Wikileaksa".
U zamjenu za priznanje krivice po jednoj tački za zavjeru radi dobijanja i objelodanjivanja informacija o nacionalnoj odbrani, Asanž će biti osuđen na odsluženje kazne od 62 mjeseca - koliko je već proveo u britanskom zatvoru, navodi se u sudskim dokumentima.
Kada sudija prihvati priznanje krivice, Asanž će moći da se vrati u Australiju, zemlju svog rođenja.
U postu na platformi X, Wikileaks je naveo da je Asanž napustio Belmarš u ponedjeljak ujutro nakon što mu je Visoki sud odobrio kauciju. Do popodneva je bio na aerodromu Stansted gdje se ukrcao na avion i napustio Veliku Britaniju.
- Poslije više od pet godina u ćeliji veličine 2x3 metra, izolovan 23 sata dnevno, uskoro će se ponovo spojiti sa suprugom Stelom Asanž i njihovom djecom, koja svog oca poznaju samo iza rešetaka - saopćila je kompanija.
Federalni sudija na Sjevernim Marijanskim otocima zakazao je ročište za izjašnjavanje o krivici i izricanje kazne za srijedu ujutro, saopćio je tamošnji okružni sud SAD.
Tužioci Ministarstva pravde zatražili su od suda da se postupak održi istog dana, jer je Asanž odbio da kroči u kontinentalnu SAD radi priznanja krivice, navodi se u pismu tužilaca.
Sud na otocima nalazi se u blizini Australije, gdje je Asanž državljanin i gdje će se, kako se očekuje, vratiti poslije ročišta, rekli su tužioci.
Tužioci su rekli sudiji da "očekuju da će se okrivljeni izjasniti krivim po optužbi... i da će ga sud osuditi za to djelo“.
JULIAN ASSANGE IS FREE
Julian Assange is free. He left Belmarsh maximum security prison on the morning of 24 June, after having spent 1901 days there. He was granted bail by the High Court in London and was released at Stansted airport during the afternoon, where he boarded a…— WikiLeaks (@wikileaks) June 24, 2024
WikiLeaks je 2010. objavio stotine hiljada povjerljivih američkih vojnih dokumenata o ratovima Washingtona u Afganistanu i Iraku, najvećim sigurnosnim kršenjima te vrste u američkoj vojnoj historiji, zajedno sa nizom diplomatskih depeša.
Assange je optužen za vrijeme administracije predsjednika Donalda Trumpa zbog masovnog objavljivanja tajnih američkih dokumenata, koje je dala Chelsea Manning, bivša analitičarka američke vojne obavještajne službe koja je također bila procesuirana po Zakonu o špijunaži.
Više od 700.000 dokumenata uključivalo je diplomatske depeše i izvještaje s bojnog polja, kao što je snimak iz 2007. godine na kojem američki helikopter Apache puca na osumnjičene pobunjenike u Iraku, ubivši desetak ljudi, uključujući dvoje novinara Reutersa. Taj video je objavljen 2010. godine.
Optužbe protiv Assangea izazvale su bijes među njegovim brojnim pristalicama širom svijeta koji tvrde da se Assange kao izdavač Wikileaksa ne bi trebao suočiti s optužbama koje se obično koriste protiv službenika savezne vlade koji kradu ili propuštaju informacije. Mnogi zagovornici slobode štampe su tvrdili da krivično gonjenje Assangea predstavlja prijetnju slobodi govora.
Assange je prvi put uhapšen u UK-u 2010. godine na osnovu evropskog naloga za hapšenje nakon što su švedske vlasti rekle da žele da ga ispitaju zbog optužbi za seksualne zločine koje su kasnije odbačene. Pobjegao je u ambasadu Ekvadora, gdje je ostao sedam godina, kako bi izbjegao izručenje Švedskoj.
Izvučen je iz ambasade 2019. godine i zatvoren zbog preskakanja kaucije. Od tada je u
londonskom zatvoru Belmarsh, odakle se skoro pet godina bori protiv ekstradicije Sjedinjenim Državama. U zatvoru se oženio se partnerkom Stellom s kojom je dobio dvoje djece dok je bio skriven u ambasadi Ekvadora.