Ilustrativna fotografija
(Patria) - Sjeverna Koreja saopštila je jučer da planira lansiranje rakete koja će navodno nositi vojni špijunski satelit, što je izazvalo oštre osude Južne Koreje i Japana.
Vijest o planiranom lansiranju, zabranjenom rezolucijama UN-a, dolazi u trenutku kada su se južnokorejski predsjednik Jun Suk Jul i japanski premijer Fumio Kišida sastali s kineskim premijerom Li Ćjangom u Seulu na svom prvom trilateralnom sastanku poslije više od četiri godine.
Japanska obalska straža saopštila je da ju je Sjeverna Koreja obavijestila o planiranom lansiranju "satelitske rakete", uz upozorenje o sigurnosti u vodama između Korejskog poluostrva i Kine i istočno od glavnog filipinskog ostrva Luzon od jučer pa do 3. juna u ponoć.
Planirano lansiranje rakete vjerovatno bi predstavljalo pokušaj Sjeverne Koreje da svoj drugi vojni špijunski satelit postavi u orbitu.
Vojska Južne Koreje saopštila je u petak da je otkrila znake sumnjivih priprema za lansiranje špijunskog satelita u glavnom sjevernokorejskom lansirnom postrojenju Tongčangri na sjeverozapadu te zemlje.
Ujedinjene nacije zabranjuju Sjevernoj Koreji da provodi bilo kakva lansiranja satelita, smatrajući ih načinom za testiranje raketne tehnologije dugog dometa.
Sjeverna Koreja tvrdi da ima pravo na to, kako bi joj špijunski sateliti omogućili da bolje prati poteze SAD-a i Južne Koreje i poboljša sposobnost preciznog udara svojih raketa sa nuklearnim oružjem.
U jučerašnjim telefonskim razgovorima diplomate iz Japana, Južne Koreje i SAD složile su se da pozovu Sjevernu Koreju da odustane od lansiranja.
Ministarstvo Južne Koreje za ujedinjenje je nazvalo lansiranje satelita Sjeverne Koreje "provokacijom koja ozbiljno ugrožava" njenu i regionalnu sigurnost, dok je vojska mobilisala 20 borbenih aviona za vježbu.
Od 2022. godine, Sjeverna Koreja je izvršila niz raketnih testova kako bi modernizovala i proširila svoje arsenale oružja, što je navelo SAD, Južnu Koreju i Japan da ojačaju svoje sigurnosno partnerstvo kao odgovor.
Stručnjaci kažu da Sjeverna Koreja vjerovatno vjeruje da bi prošireni arsenali oružja povećali njen uticaj u budućoj diplomatiji sa SAD-om.