Članak

RAHM EMANUEL

Američki ambasador u Japanu posjetio ostrva koja su izvor tenzija s Kinom

Japan je pomjerio svoju odbrambenu poziciju na jugozapad i dalje ubrzava svoje vojno jačanje u skladu sa sigurnosnom strategijom iz 2022. godine koja se fokusira na sposobnost protivudara s krstarećim projektilima dugog dometa.

(Patria) - Američki ambasador u Japanu naglasio je u petak važnost povećanog odvraćanja i posvećenosti njegove zemlje savezu sa svojim ključnim saveznikom dok je posjetio dva jugozapadna japanska ostrva koja su u vrhu napetosti Tokija s Pekingom, javio je AP.

Japan je pomjerio svoju odbrambenu poziciju na jugozapad i dalje ubrzava svoje vojno jačanje u skladu sa sigurnosnom strategijom iz 2022. godine koja se fokusira na sposobnost protivudara s krstarećim projektilima dugog dometa.

Ističući njihov čvrst savez u Indo-pacifiku, Rahm Emanuel je posjetio Yonaguni, najzapadnije japansko ostrvo istočno od Tajvana, otok na koje polaže pravo Kina.

Zatim je posjetio ostrvo Ishigaki, dom patrolnih brodova japanske obalske straže koji brane ostrva u Istočnom kineskom moru i japanske ribare od brodova kineske obalske straže koji rutinski ulaze u japanske vode.

Emanuel je bio prvi američki ambasador koji je posjetio Yonaguni. U pratnji lokalnog gradonačelnika Kenichija Itokazua pogledao je prema Tajvanu, udaljenom samo 110 kilometara.

Emanuel se susreo s lokalnim ribarom, jednom od žrtava sve snažnijih akcija Kine u regionalnim morima.

Životi japanskih ribara bili su u opasnosti kada je pet projektila koje je Kina ispalila u ekskluzivnu ekonomsku zonu Japana palo u to područje 2022. godine nakon posjete tadašnje predsjednice Predstavničkog doma SAD-a Nancy Pelosi Tajvanu, rekao je Emanuel.

„Ako nemaju sredstva odvraćanja, to će biti još gore“, rekao je Emanuel za AP. „Ako imate vrlo snažno odvraćanje, to osigurava da postoji mir, osigurava sigurnost, osigurava ekonomski prosperitet“, rekao je.

„Bez toga, vjerojatnije je da će to biti zeleno svjetlo za one koji žele koristiti ekonomsku prisilu i konfrontaciju kao svoje jedino sredstvo izražavanja.“

U Ishigakiju, japanska obalska straža štiti ribarske brodove u spornim vodama oko ostrva pod kontrolom Japana, u Istočnom kineskom moru, koje Tokio naziva Senkaku.

Peking polaže pravo na ostrva i naziva ih Diaoyu, a njegovi brodovi obalske straže često se suočavaju sa japanskim.

Glavni sekretar japanske vlade Yoshimasa Hayashi pozdravio je Emanuelovo putovanje, rekavši da je „značajno“ da poboljša razumijevanje napora Tokija u jačanju sigurnosti u jugozapadnom regionu, gdje su raspoređene dodatne vojne jedinice i sistemi protivraketne odbrane.

Dok lokalni zvaničnici podržavaju pojačanje japanskih trupa na ostrvima, lokalni stanovnici su organizovali mali protest jer su zabrinuti da bi oni mogli biti prvi koji će biti pogođeni u mogućem sukobu između SAD-a i Kine.

Guverner Okinave Denny Tamaki, koji podržava japansko-američku sigurnosnu alijansu i poziva na smanjenje tereta smještaja polovine od oko 50.000 američkih vojnika u Japanu, kritikovao je korištenje Yonagunijevog komercijalnog aerodroma od strane američkog vojnog zrakoplova koji koristi ambasador.

#japan #SAD #Ambasador #Kina #Svijet