(Patria) - Arnaudija, Defterdarija i Džamija Hasana defterdara imena su po kojima je poznata džamija izgrađena početkom 16. stoljeća u Banjoj Luci. Njen vakif bio je Hasan defterdar, ministar finansija u Bosanskom pašaluku.
400 godina krasila je jezgro grada na Vrbasu. Smjenjivali su se ljudi, vlasti, vremena i uređenja, ali je Arnaudija vazda bivala mjesto susreta, simbol mira i ljubavi prema Bogu i stvorenjima. Od strane agresora minirana i uništena, ostala je živjeti u srcima onih koji su u njenom haremu odrasli.
Sultanija Jakirlić i Muharem Tulek u vrijeme rušenja bili su na različim stranama svijeta, ali su ih preplavila ista osjećanja - bol, tuga i strah.
„U Tripoliju smo gledali dnevnik, jer sam tada radio u Libiji. Na kraju dnevnika su javili da su džamije srušene. Samo sam smogao snage da izađem na zrak. Teško je opisati taj osjećaj i emocije koje su vladale“, priča nam Tulek.
Kako za sebe Sultanija zna, zna i za Arnaudiju. 7. maja 1993. godina bila je u Banjoj Luci s mužem.
„Živjelo se normalno, bez ikakvih problema. Kada je krenuo rat mislili smo da neće nikom ništa. Ja nikad nisam htjela napustiti Banju Luku, djecu smo poslali vani. Te noći sam čula jaku eksploziju. Nisam mogla naslutiti da se nešto tako desilo. Sjećam se da smo išli skupljati tespihe, kamenje, sve je bilo na kilometre razbacano“, prisjeća se Jakirlić.
Tulek se vratio u Banju Luku tokom 1993. godine, nije nikada sumnjao da će džamiju ponovo izgraditi.
„Jedno jutro krenuo sam na posao, ugledao sam da je ruža procvjetala na ulazu u Ferhadiju. Jarke crvene boje. Znao sam da ćemo vratiti Ferhadiju, ali i Arnaudiju, jer one su bile simboli našeg grada“, priča nam Muharem.
Dodaje da proces obnove nije bio jednostavan i lahak.
„To je u početku bilo jako teško. Sve je bilo okupirano. Porušene su ograde džamija. Smetljišta su bila u haremima. Bilo je mnogo napora da vratimo naše džamije. I evo, hvala Bogu, uspjeli smo. Dočekali smo i obnovu posljednje džamije“, s ponosom govori Muharem.
Sultanija dodaje da su kroz cijeli proces obnove bili uz džamije, da su bili uporni i nisu se bojali.
„Nikad nisam htjela da odem. Tu ostajem i opstajem. Sve je prošlo, a mi ostali“, kaže ona, radosna što svjedoči otvaranju Defterdarije.
Džamije su čuvari identiteta i zajedništva muslimana. Među njenim zidinima vjernik pronalazi poseban smiraj i blagostanje.
Mjesta su to iz kojih se šire poruke suživota, mira i ljubavi kakvim i danas, na Dan džamija i svečanog otvorenja Arnaudije, svjedočimo.