Članak

NEW YORK

Subašić u UN: Podržite Rezoluciju o Srebrenici, potrebna je nama, Srbiji i svim normalnim ljudima

Predsjednica sam udruženja koje se 20 godina bori za istinu i traži pravdu. Preživjela sam genocid u kojem su mi ubijena 22 člana uže familije a među njima su i moj najmlađi sin i muž.

(Patria) - Predsjednica Udruženja Pokret "Majke enklave Srebrenica i Žepa" Munira Subašić obratila se danas pred Generalnom skupštinom UN u New Yorku, te tom prilikom pozvala na usvajanje Rezolucije o Srebrenici.

Subašić je u svom potresnom govoru ukazala da je Vojska Rs za osam dana pobila više od 10.000 osoba, te da je i sama u genocidu u Srebrenici izgubila 22 člana uže porodice, među kojima su mlađi sin i suprug, prenosi Faktor.ba.

- Predsjednica sam udruženja koje se 20 godina bori za istinu i traži pravdu. Preživjela sam genocid u kojem su mi ubijena 22 člana uže familije a među njima su i moj najmlađi sin i muž.

U genocidu u Srebrenici je ubijena 10.701 osoba. Ubijali su bebe koje su se tek rađale, starce, žene. Ubili su 1.042 maloljetne djece, i sve to za osam dana i samo zato što su bili muslimani.

Mi nismo mogli vjerovati da su mogli sve njih ubiti, zatrpati u velike masovne grobnice. Mislile smo da su ljudi živi i čekale, nadale se da dođu.

Kada je došao senator Bob Dole, saopćio nam je da su svi mrtvi - rekla je Subašić, te dodala da su po tom saznanju imali cilj pronaći posmrtne ostatke svoje djece a zločince izvesti pred lice pravde.

- Padom Srebrenice je ostalo oko 5.500 djece koja su u genocidu izgubili jednog ili oba roditelja. Gledali su kada im ubijaju očeve ili siluju majke i sestre, a braću odvode u smrt.

Mnoga djeca ne znaju kako su im izgledali očevi jer su rođeni nakon što su ubijeni. Mi majke odgojile smo tu djecu bez mržnje.

Naša djeca su danas doktori, inženjeri, profesori, govore nekoliko stranih jezika. Šaljem poruku svim majkama svijeta da uče od nas - istakla je Subašić.

Podsjeća da je 2013. godine pronašla dvije kosti svog mlađeg sina.

- U početku sam bila sretna što sam ih našla, što ću imati obilježje da je živio i imati nišan na kojem će pisati kada se rodio i kada je ubijen u Srebrenici. Od tada sa tugom legnem i ustanem.

Zamolila bih sve ljude koji mogu dati glas da Rezolucija o Srebrenici prođe. Ona je potrebna nama, Srbiji i svim normalnim ljudima.

Kada se holokaust obilježava 27. januara, 27. aprila genocid u Africi, zašto da i mi ne obilježavamo 11. jula genocid u Srebrenici. Molim vas da budete na strani pravde, dobroga. Oni koji ne dadnu svoj glas za Rezoluciju o Srebrenici ne pripadaju čovječanstvu - poručila je Subašić.

#BiH #GeneralnaSkupštinaUN #genocid #MuniraSubašić #RezolucijaOSrebrenici #UjedinjeneNacije