(Patria) - Filipini su u ponedjeljak uložili „najoštriji protest“ Pekingu i pozvali visokog kineskog diplomatu zbog napada kineske obalske straže vodenim topovima koji je povrijedio članove posade filipinske mornarice i teško oštetio njihov brod u Južnom kineskom moru.
Kao odgovor, Kina je upozorila da su odnosi na raskrsnici i da bi Filipini trebali izabrati razborit put naprijed.
Dva broda kineske obalske straže ciljala su u subotu vodenim topovima u čamac za opskrbu filipinske mornarice u najnovijoj i najozbiljnijoj konfrontaciji u blizini spornog atola Second Thomas, koji je okružen kineskim brodovima u pokušaju da istjeraju filipinske snage.
Ponovljene konfrontacije na otvorenom moru od prošle godine izazvale su strah od većeg sukoba koji bi mogao dovesti Kinu i Sjedinjene Američke Države u sukob.
SAD su više puta upozoravale da su obavezne braniti Filipine, svog najstarijeg saveznika u Aziji, ako se filipinske snage, brodovi ili avioni nađu pod oružanim napadom, uključujući i Južno kinesko more.
Sjedinjene Države, Evropska unija, Japan, Australija i šestnaest drugih zemalja izrazile su podršku Filipinima i vladavini prava, prema Ministarstvu vanjskih poslova u Manili.
Kina je optužila filipinske brodove za „upad“ u kineske vode. Glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova Lin Jian rekao je da su akcije kineske obalske straže „legitimne, profesionalne i suzdržane“ i da će Kina „nastaviti da preduzima odlučne mjere kako bi zaštitila svoj teritorijalni suverenitet i pomorska prava i interese“.
Kineska ambasada u Manili objavila je saopštenje kineske obalske straže u kojoj je upozorila Filipine da se ne „igraju vatrom“.
Filipinski podsekretar za vanjske poslove Theresa Lazaro u telefonskom razgovoru sa svojim kineskim kolegom izrazila je „najoštriji protest Filipina protiv agresivnih akcija kineske obalske straže i kineske pomorske milicije protiv misije rotacije i opskrbe koju su preduzeli Filipini.“
Zamjenik kineskog ministra vanjskih poslova Chen Xiaodong odgovorio je da su odnosi između njihovih zemalja na raskrsnici i da se Filipini moraju ponašati razborito u odlučivanju kojim putem da slijede, navodi se u saopštenju kineske strane.
Optužio je Filipine da su izazvali incidente kod atola Second Thomas i pokušali da prevezu zalihe bez dozvole Kine na ilegalno nasukani brod u pokušaju da postignu dugoročnu okupaciju grebena, navodi se u saopštenju.
Filipini su pozvali visokog kineskog diplomatu u Manili da prenesu svoj protest i zahtijevaju da kineski brodovi odmah napuste vode atola, koji se nalazi u isključivoj ekonomskoj zoni Filipina, i da Kina prestane s kršenjem međunarodnog prava.
Filipinski zvaničnici odbrane, sigurnosti i vanjskih poslova su u ponedjeljak kako bi razgovarali o novim koracima u rješavanju, kako kažu, neprihvatljivih i provokativnih akcija Kine u Južnom kineskom moru. Njihove preporuke će biti dostavljene predsjedniku Ferdinandu Marcosu Jr. i nisu odmah objavljeni u javnosti.
Second Thomas je okupiran od strane malog kontingenta filipinske mornarice i marinaca na napuštenom ratnom brodu od 1999. godine, ali je okružen kineskom obalskom stražom i drugim plovilima. Ovo je drugi put da je filipinski čamac za opskrbu oštećen vodenim topovima u martu.
SAD ne polažu pravo na prometni morski put, ključnu globalnu trgovinsku rutu, ali su rasporedili brodove i borbene avione u, kako nazivaju, operacijama slobode plovidbe koje su dovele u pitanje pretenzije Kine na gotovo cijelo Južno kinesko more.
Peking kaže da je jačanje savezništva SAD-a u Aziji, uključujući i Filipine, usmjereno na obuzdavanje Kine i ugrožava regionalnu stabilnost.
Osim Kine i Filipina, Vijetnam, Malezija, Tajvan i Brunej također imaju preklapanja potraživanja na prometnom vodenom putu bogatom resursima.
Peking odbija da prizna međunarodnu arbitražu iz 2016. godine koja je poništila njegove ekspanzivne tvrdnje na historijskim osnovama.