(Patria) - Predstavnički dom i Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) danas bi, na hitnim sjednicama, trebalo da razmatraju Prijedlog zakona o sprečavanju sukoba interesa u institucijama na nivou Bosne i Hercegovine, čiji je predlagač Vijeće ministara BiH, sa zahtjevom za razmatranje po hitnom postupku.
Vijeće ministara BiH jednoglasno je usvojilo i uputilo Parlamentarnoj skupštini BiH na razmatranje po hitnoj proceduri novi tekst Prijedloga zakona o sprečavanju sukoba interesa u institucijama na nivou BiH, s oznakom EI kao potvrdom odgovarajuće usklađenosti sa zakonodavstvom Evropske unije i međunarodnom praksom u tom području.
Iz Vijeća ministara BiH je navedeno da se donošenjem ovog zakona, koji je predložilo Ministarstvo pravde, ispunjava jedan od 14 prioriteta u oblasti vladavine prava u procesu evropskih integracija BiH i jedan od ključnih uvjeta za dobivanje statusa kandidata.
Kako je vidljivo usporedbom tekstova od Nacrta zakona do Prijedloga koji je usvojilo Vijeće ministara znatne izmjene su napravljene u članu 17. koji reguliše provjeru podataka iz izvještaja koji dostavljaju nosioci javnih funkcija.
Tako je u Nacrtu Zakona član 17. imao šest stavki, dok u Prijedlogu ima samo četiri.
Prijedlogom koji je usvojen je propisano da finansijske i druge institucije 'sarađuju' sa Komisijom, a što ih ne obavezuje da to moraju i činiti.
No, u Nacrtu je eksplicitno bilo navedeno da su institucije, tijela i pravne osobe dužne da dostave tražene podatke o imovini i prihodima nosioca javne funkcije, odnosno dostave traženu dokumentaciju u skladu sa zakonom i pravilnikom u roku i na način koji odredi Komisija.
Također, sporna je i odredba koja je bila u Nacrtu, a nema je u Prijedlogu da je nosilac javne funkcije dužan da se očituje u pisanoj formi ukoliko ne postoji saglasnost između podataka navedenih u izvještaju i stvarnog stanja kojeg je utvrdila Komisija!
Precizirano je da za člana Komisije ne može biti imenovana osoba koja je nosilac javne funkcije, te da se članovi Komisije biraju na osnovu javnog oglasa.
Predloženim zakonom su propisane i mjere koje Komisija može izreći nosiocu javne funkcije za povrede ovog zakona, a to su: opomena; novčana kazna u iznosu od 1.000 do 20.000 KM; inicijativa za razrješenje dužnosti i poziv za podnošenje ostavke.