(Patria) - Gost današnjeg izdanja emisije Rezime Federalne televizije bio je Eldar Čomor, zastupnik SDA u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine.
Jučer je nakon više od mjesec dana trebala biti održana sjednica Zastupničkog doma, no to se nije dogodilo, te je ostalo nejasno je li ona uopšte započeta, prolongirana ili prekinuta. Čomor o tome kaže:
„Jučer je bio samo nastavak neefikasnog rada Parlamenta FBiH od novog saziva nakon izbora 2022. Mi smo jučer imali zakazanu 10. redovnu sjednicu koja je prekinuta zbog zahtjeva predsjedavajućeg Mladena Boškovića, zato što u tom trenutku nije bilo dovoljno zastupnika iz reda pozicije kako bi se izglasao zaključak na njegov zahtjev, a koji se odnosio na ovlaštenje njemu da nastavi voditi sjednicu Parlamenta“.
Čomor također ističe da su i prije na sjednicama problematizirali ponašanje rukovodstva Parlamenta, prije svega predsjedavajuće Mirjane Marinković Lepić i dopredsjedavajućeg Boškovića.
„Mi smo već kao Klub zastupnika podnijeli zahtjev za ocjenu ustavnosti po pitanju ovlaštenja koja Bošković ranije imao kada je zakazivao 8. i 9. sjednicu. I naši argumenti se nisu promijenili u odnosu na ono ponašanje koje smo jučer vidjeli jer je Lepić sazvala sjednicu, a predsjedavanje je preuzeo Bošković. Naš problem je što se ne poštuje poslovnik, koji su oni na prethodnim sjednicama izmijenili, a naše zamjerke se odnose se članove 42 i 103, a u vezi donošenja zaključka iz člana 153 poslovnika i člana 3, koji govori o tome da ukoliko neke stvari nisu riješene poslovnikom, onda se one rješavaju se zaključkom. Oni su jučer ponovo došli u situaciju da donose zaključak kako bi potvrdili ono ovlaštenje koje je on navodno dobio od predsjedavajuće, iako je ona bila prisutna na samoj sjednici. Član 42 govori o tome - ukoliko je predsjedavajući spriječen da vrši svoje dužnosti, on u dogovoru s potpredsjedavajućim, znači množina, odlučuje ko će izvršavati njegove dužnosti. Javnost je vidjela da je jučer predsjedavajuća bila prisutna i ne vidimo razlog zašto ona nije nastavila da vodi tu sjednicu“, poručio je.
Čomor naglašava da je 'u pitanju sila većine, gdje se samo govori da oni imaju ruke'.
„Oni su ponovo pribjegli donošenju zaključka za stvar koja je već riješena poslovnikom. Dosada su imali 51 ili 52 ruke, jučer to nisu imali, i zbog toga su došli u poziciju da prekinu sjednicu“, tvrdi on.
Prekidanje sjednice, smatra Čomor, može se dovesti i u vezu s prijedlogom Kluba SDA vezano za zakon o plinovodu.
„Mi smo podnijeli zahtjev da se ovaj zakon uvrsti na dnevni red jučerašnje sjednice po hitnoj proceduri jer Vlada FBiH nije na vrijeme odgovorila na naš zahtjev. Da se nastavila sjednica, oni bi se morali izjasniti jesu li za hitnu proceduru. Premijer Vlade je tražio da se naš zahtjev ne uvaži, jer tobože Vlada će u narednom periodu predložiti neki svoj prijedlog zakona“, navodi on.
Upitan šta ako Ustavni sud odluči da su sjednice kojim je predsjedavao Bošković neustavne, odgovara:
„Sve ono što je urađeno na tim sjednicama dovodi se u pitanje. To s druge strane, ostavlja mogućnost podnosiocu zahtjeva da problematizira one stvari koje hoće iz dnevnog reda koji je bio na tim sjednicama. Mislim da budžet može biti ugrožen samo zbog neodgovornog ponašanja Vlade“.