Članak

ZABRINJAVAJUĆI PODACI

POTREBNI LJEKARI I TEHNIČARI Gerontološki centar i Dom zdravlja bez dovoljno kadra i opreme: Ispaštaju korisnici i pacijenti

Na današnjoj press konferenciji Sindikata radnika u zdravstvu KS izneseni su poražavajući podaci o omjeru korisnika Gerontološkog centra i korisnika.

(Patria) - Razmatranje izvještaja zdravstvenih ustanova i ustanova socijalne zaštite na Skupštini KS za 2022. godinu otkrilo je brojne probleme u funkcionisanju ovih ustanova, a gorući problem je nedostatak potrebnog stručnog kadra za rad sa pacijentima i korisnicima. Neke od najvećih zamjerki tokom rasprave u Skupštini KS iznesene su na rad JU Dom zdravlja KS, ali i određene ustanove socijalne zaštite. Dio zastupnika govorio je o ličnim utiscima o stanju u Gerontološkom centru Sarajevu koji ima skoro maksimalnu popunjenost korisnicima, ali nedovoljno zdravstvenog kadra. Riječ je većinom o ljudima koji imaju svakodnevne potrebe za ljekarskom brigom, bolničkom terapijom ili stalnom njegom i nadzorom jer su nepokretni ili slabo pokretni.

Na današnjoj press konferenciji Sindikata radnika u zdravstvu KS izneseni su poražavajući podaci o omjeru korisnika Gerontološkog centra i korisnika.

Edina Bahtanović iz "Gerontološkog centra" kazala je da imaju 366 korisnika.

"U domskom smještaju imamo više od 50 posto zavisnih korisnika, a broj kadra je sasvim mali. Imamo ukupno svega 18 medicinskih sestara, samo 17 njegovatelja. Po izvještaju iz januara ove godine domskih smještaj imao je 366 korisnika, a prihvatilište 21 korisnika. Od ukupnog broja imamo 84 dijabetičara, 160 psiho oboljelih osoba. Imamo 180 korisnika koji su u pelenama, a samo dvije sestre ostaju preko noći. Samo mi znamo koliko se trudimo obaviti sav posao", kazala je.

Kako dodaje, i posao njegovateljice u ovoj ustanovi je posebno težak jer jedna njegovateljica služi po tri sprata u toku dana.

"Ima po 40 presvlačenja u toku dana, okupa minimalno 15 osoba dnevno, presvlači posteljinu, mora nahraniti pacijente itd", dodala je.

Kaže da im je najveći problem nedostatak doktora, kojeg nemaju već godinama već jednom sedmično dolazi ljekar koji ne može stiži pregledati sve korisnike.

Gerontološki centar ima problem i sa finansiranjem, a cijene smještaja su povoljnije nego u privatnim ustanovama. No, Vlada KS trebala bi participirati u ovom slučaju. Ako se stotine miliona KM mogu davati za dugove komunalnih preduzeća i dubiozu GRAS-a, onda im je obaveza pomoći da se omogući ugodniji život osoba treće životne dobi.

"Slali smo dopise resornim ministarstvima, ali nikad nismo dobili odgovore. Zaključak u svemu ovome je da tražimo od resornog ministarstva i Vlade Kantona da nam omogući sredstva za zapošljavanje novih zaposlenika po sistematizaciji. Mi imamo 18 medicinskih sestara, a po sistematizaciji trebamo ih imati 35. Trebamo imati 41 njegovateljicu, a mi imamo 17. Tražimo da se uposli stalni ljekar. Mi nemamo ambulantu u domu, mi ne smijemo dati inekciju nego pacijenta vodimo u dom zdravlja. Imaju probleme i naši domari, portiri... Ljudi, potreban nam je kadar, ambulanta i doktor kako bismo pokušali na bilo koji način pomoći korisnicima", kazala je Bahtanović.

Dodala je da ni plate nisu adekvatne jer im se ne plaća rad vikendom, a za noćni rad dobiju "svega 100 KM mjesečno."

Jasmin Avdović, predsjednik Sindikata zdravstva KS za Dom zdravlja govorio je o problemima u ovoj zdravstvenoj ustanovi kojom rukovodi Abel Baltić. Upravo je Skupština KS zbog brojnih malverzacija ali i problema u funkcionisanju ove ustanove oborila izvještaj o radu za 2022. godinu, a očekuje se i da resorni ministar Enis Hasanović pokrene smjenu članova Upravnog odbora a onda UO smijeni direktora Baltića.

"Od februara 2021. godine govorimo da nam nedostaje desetine specijalista, 200 medicinskih sestara, zdravstvenih tehničara, inžinjera zdravstva... Govorim samo za domove zdravlja. Niko nije uradio ništa. Slali smo dopise i urgencije i niko nam ne odgovara. Mi smo danas došli u situaciju da je Novi Grad kao opština ostala bez tri fizijatra od ukupno četiri zaposlena jer su ljudi otišli u penziju. Mi sada imamo 130 radnika manje nego prošle godine. Mi nemamo osnovne aparate za pružanje najosnovnijih usluga. Na revers smo uzimali, bez tendera, reagens za laboratoriju. Mi ne znamo šta ćemo za laboratoriju od sljedećeg ponedjeljka, ako nam neko ne posudi te reagense. Nedostaje nam više od 30 zubnih tehničara, ostajemo bez inžinjera medcinske tehnologije jer im se ugovori ne produžavaju. O ovome je trebalo razmišljati onda kad je Sindikat govorio. Trebale su razmišljati i prošla i pretprošla vlada. Mi sad nemamo ništa od toga što će neko odobriti specijalizaciju jer ćemo te ljude morati čekati", kazao je.

#Domzdravlja #Gerontološkicentar #KantonSarajevo #Sarajevo #BiH