Foto: SIPA
(Patria) - Direktor Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Darko Ćulum početkom decembra ove godine uputio je naredbu za postupanje svim organizacionim jedinicama, a u vezi neobične situacije koja vlada u ovoj policijskoj agenciji nakon posljednjih internih oglasa za unaprjeđenje policijskih službenika.
Kako navodi Ćulum u naredbi od 7. decembra, u koju je Patria imala uvid, „uočena je pojava da tokom i nakon provedenih internih oglasa za unapređenje policijskih službenika, pojedini policijski službenici u toku radnog vremena, u prostorijama Agencije, neprimjereno i u negativnom kontekstu komentarišu rad komisija i rukovodstva Agencije, a također iznose neprimjerene komentare za kandidate na listama nakon bodovanja istih od strane komisija“.
„Pojedini policijski službenici koji su bili kandidati za unapređenje izbjegavaju da se pozdravljaju i komuniciraju sa članovima komisija za unapređenje kao i prvorangiranim policijskim službenicima na listama, na koji način urušavaju međusobnu komunikaciju i obavezujuće kolegijalno uvažavanje. U svojim žalbama u vezi internih oglasa za unapređenje, često navode neprimjerene konstatacije i iznose neprovjerene, tendenciozne, netačne i paušalne činjenice za kolege koji su bolje rangirani na rang listama, za članove komisija i rukovodstvo Agencije, a koji nisu u vezi sa žalbom. Navedenim načinom ponašanja u velikoj mjeri se narušavaju međuljudski odnosi u Agenciji, što negativno utiče na radnu atmosferu kao i efikasno i kvalitetno obavljanje poslova i zadataka koji su propisani Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji Državne agencije za istrage i zaštitu, što se u konačnici može negativno odraziti i na ukupne rezultate rada Agencije. Takvo ponašanje je suprotno odredbama Etičkog kodeksa policijskih službenika Agencije i odredbama Zakona o policijskim službenicima BiH te se može posmatrati kao neprimjereno, odnosno nekorektno i nepristojno prema kolegama, a što predstavlja povredu službene dužnosti i povlači eventualnu disciplinsku odgovornost“, navodi Ćulum.
On je podsjetio sve organizacione jedinice na odredbe Etičkog kodeksa kojim se uređuju standardi i pravila ponašanja policijskih službenika Agencije, sa akcentom na odredbe kojima je propisano da je policijski službenik dužan da stalno izgrađuje i unapređuje međusobno povjerenje i stvara dobre međuljudske odnose, da se razgovor između policijskih službenika vodi tako da odražava pravilan međusobni odnos i da ne vrijeđa ničije dostojanstvo, kao i da se međusobno oslovljavaju uz puno uvažavanje.
„Također je uočeno da rukovodioci Agencije do sada nisu reagovali na ovakvu pojavu kada je u pitanju ponašanje policijskih službenika (nisu upozoravali policijske službenike niti su razgovarali sa njima). S tim u vezi, nalaže se rukovodiocima osnovnih i unutrašnjih organizacionih jedinica Agencije, da u skladu sa odredbama Etičkog kodeksa policijskih službenika (sa kojim odredbama su upoznati svi policijski službenici ove Agencije) preduzmu aktivnosti na izgradnji i jačanju međusobnog povjerenja i međuljudskih odnosa te ukažu svim policijskim službenicima na obavezu poštovanja i pridržavanja odredbi Etičkog kodeksa prilikom ponašanja, te da u slučaju uočenog neprimjerenog ponašanja u svakom konkretnom slučaju, preduzmu radnje u skladu s odredbama Zakona o policijskim službenicima BiH i Pravilnika o disciplinskoj odgovornosti policijskih službenika BiH, s ciljem pokretanja internih postupaka i utvrđivanja eventualne disciplinske odgovornosti“, navodi direktor SIPA-e.