Foto: Radio Slobodna Evropa
Radnici fabrike ArcelorMittal u Zenici (AMZ), najvećeg regionalnog proizvođača čelika i željeza, održali su protest 11. decembra pred zgradom uprave u Zenici.
Razlog je, kako su naveli, što nemaju kolektivni ugovor i što je firma obustavila proizvodnju u novembru.
AMZ je privremeno obustavila proizvodnju 11. novembra zbog, kako je tada za RSE navela uprava preduzeća, loših uslova koji vladaju na tržištu čelika.
Kako su naveli u AMZ, razlozi obustave proizvodnje su pad potrošnje čelika na evropskom tržištu koji traje od drugog kvartala 2022. godine, zbog sukoba u Ukrajini, neviđenog rasta cijena energije, troškova proizvodnje i inflacije.
Radnici su 20. novembra započeli i štrajk, tražeći novi kolektivni ugovor i veće plate za 25 posto.
AMZ proizvodi rebrasti betonski čelik, žicu, mreže i rešetkaste nosače. Osim proizvodnje u Zenici, rukovodi najvećim regionalnim rudnikom željezne rude u Prijedoru, koji je, također, obustavio proizvodnju.
Novi protest je najavljen za 12. decembar.
Korporacija ArcelorMittal je tokom 2021. i 2022. godine ostvarila više od 251 milion maraka (129 miliona eura) profita u prijedorskom rudniku i zeničkoj željezari. Godišnji prihodi željezare su iznosili oko jedne milijarde maraka (pola milijarde eura).
Zenička željezara je izgrađena krajem 19. vijeka, u doba kada je Bosna i Hercegovina bila pod okupacijom Austrougarske monarhije.
LNM Mittal grupa, kako se tada zvala korporacija, u vlasničku strukturu zeničke željezare ulazi 2004. godine. Ugovorom se obavezala da će pokrenuti proizvodnju, investirati 135 miliona američkih dolara, te zaposliti 4.150 radnika.
ArcelorMittal korporacija ima pogone u više od 60 zemalja svijeta, uključujući Njemačku i Belgiju, gdje je nedavno također obustavljena proizvodnja. U vlasništvu je indijske porodice Mittal, čiji članovi su optuženi za nezakonitosti u poslovanju Global Ispat koksnoj industriji u Lukavcu.