(Patria) - Potrebno je što hitnije osigurati zakonski predviđena sredstva za Fond solidarnosti kako bi se ukinule liste čekanja za najteže oboljele pacijente u FBiH.
Poručili su to na današnjoj konferenciji za novinare u Sarajevu predstavnici Udruženja osoba oboljelih od karcinoma dojke i drugih malignih bolesti "Renesansa", Udruženje oboljelih od melanoma FBiH, Udruženje osoba oboljelih od reumatoidnog artritisa i ostalih reumatskih bolesti "Snaga u BiH" i Udruženje oboljelih od raka prostate FBiH.
Podsjetili su da je Vlada FBiH rebalansom budžeta za 2023. izdvojila dodatnih 10 miliona KM za Fond solidarnosti, te je donijela zaključak kojim poziva kantonalne vlade i zavode zdravstvenog osiguranja, koji su iskazali suficit, da se pridruže njenim naporima u rješavanju problema liječenja najteže oboljelih pacijenata u FBiH i osiguraju dio sredstava potrebnih za njihovo liječenje do kraja godine.
- Upravo u skladu s tim, pozivamo kantonalni nivo vlasti da ispoštuju zaključak Vlade Federacije Bosne i Hercegovine i odmah započnu realizaciju tog zaključka.
Naime, zahvaljujući tome što smo bili uporni i istrajni u svojim namjerama i što nismo odustajali, osvijestili smo problem funkcioniranja Fonda solidarnosti i listi čekanja.
Tražili smo od Vlade Federacije Bosne i Hercegovine da osigura 70 miliona KM jer je toliko novca potrebno da se obezbijede terapija i zdravstvene usluge za 1.700 pacijenata u Federaciji Bosne i Hercegovine koji se zaključno sa 30. septembrom nalaze se na listama čekanja.
U pitanju su pacijenti oboljeli od najtežih malignih oboljenja, multiple skleroze i drugih teških oboljenja.
Izborili smo se za 10 miliona KM, a ostalih 60 miliona bi trebalo da obezbijede kantoni - istakli su predstavnici udruženja koja okupljaju pacijente korisnike usluga Fonda solidarnosti FBiH.
Potcrtavaju da vlast u FBiH, kako zakonodavna, tako i izvršna i sudska, moraju provoditi zakon budući da je upravo kršenje zakona rezultiralo listama čekanja za najteže oboljele pacijente, imajući u vidu da Vlada FBiH u prethodnih 21 godinu, koliko postoji Fond solidarnosti FBiH, nijednom nije izdvojila zakonski previđen iznos sredstava za njegov rad.
To znači da zbog nedostatka novca u Fondu solidarnosti FBiH, najteže oboljeli pacijenti nemaju mogućnost liječenja - nisu im dostupne terapije, lijekovi kao ni specifične medicinske usluge.
- Mi oboljeli nećemo se pomiriti s ovom činjenicom. Ovaj problem traje već 21 godinu, međutim u ovoj godini je eskalirao.
Za oboljele je svaki minut, svaki sat i svaki dan od životnog značaja, a već su izgubili dragocjeno vrijeme na listama čekanja čekajući početak liječenja.
Situacija je krajnje dramatična i zbog toga zahtijevamo da se ovaj problem sistemski riješi.
Nema mjesta čekanju i odlaganju rješenja za oboljele i cijeli postupak zahtijeva hitnost - rekli su predstavnici udruženja.
Na kraju, dodali su da njihov pravni tim priprema krivične prijave protiv svih odgovornih u proteklih 21 godinu.