Piše: A. Čorbo-Zećo
Sud Bosne i Hercegovine odbio je kao neosnovan, prijedlog za spajanje krivičnog postupka u predmetu protiv optuženog Kerima Lučarevića sa predmetom koji se vodi protiv optuženog Ejupa Ganića i drugih poznatiji kao 'slučaj Dobrovoljačka.
Ovaj prijedlog je došao od sutkinje Tanje Curović, inače predsjednika pretresnog vijeća u predmetu koji se pred Sudom vodi protiv Kerima Lučarevića, a član je i vijeća u predmetu Ejup Ganić i drugi.
Ovaj prijedlog koji je ocijenjen neosnovanim podržao je i postupajući tužilac Mladen Vukojičić, ali su odbrane izrazile izričito protivljenje spajanju ova dva slučaja.
Tako je Lejla Čović, advokatica Ejupa Ganića istakla je se protivi prijedlogu za spajanje postupka, s obzirom da je to protivno pravu optuženih na efikasnost i ekonomičnost krivičnog postupka. U tom smislu, braniteljica je istakla da je otežano vođenje krivičnog postupka u predmetu protiv Ejupa Ganica i dr., da je od početka glavnog pretresa u oktobru 2022. godine saslušana samo 4 svjedoka, te da bi spajanje sa predmetom Lučarević, doprinijelo dodatnom odugovlačenju.
Odbrane su u izjašnjenjima navele da su vještaci procijenili da optuženi Lučarević može prisustvovati suđenju samo u trajanju od sat vremena te da bi tim intenzitetom postupak trajao najmanje 10 godina.
Inače, ovaj slučaj Dobrovoljačka je produkt zahtjeva Srbije koja godinama nije odustajala od procesa uprkos činjenici da je slučaj okončan u Hagu sa zaključkom da je kolona JNA u Dobrovoljačkoj bila legitiman vojni cilj!
Optuženi u predmetu Dobrovoljačka zvanično su uputili zahtjev Visokom sudskom i tužilačkom vijeću za zaštitu od proizvoljnog postupanja Tužilaštva BiH 3. juna 2022. godine, a do danas niti jedan konkretan potez u vezi ove prijave nije učinio, osim što je zaprimio pritužbe.
U konkretnom predmetu VSTV se moli da ispita postupanje tužilaca, koji su podigli optužnicu u ovom predmetu i to uprkos brojnim odlukama međunarodnih sudova (sudovi u Londonu i Beču prilikom odlučivanja o izručenju pojedinaca kojima su stavljana na teret djela u vezi sa ovim predmetom) i drugih međunarodnih tijela (tužilaštvo Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju), zatim uprkos brojnim prikupljenim dokazima po osnovu kojih je upravo Tužilaštvo BiH (međunarodni tužioci) donijelo bilo odluku o nesprovođenju istrage (nisu ispunjeni elementi krivičnog djela i nema dokaza da su tada osumnjičeni počinili krivična djela).
„Možda postupanje pojedinačnih tužilaca ne bi bilo sporno da nisu u cijelosti zanemarili ranije provedene dokaze, očito i vještačenja, i naložili potpuno nova vještačenja, vrlo upitna i diskutabilna, bit ćemo slobodni i reći i „naručena“ vještačenja iz kojih proizlazi tendenciozno postupanje, bez uporišta u propisima i dokazima.
I upravo po osnovu takvih vještačenja, zanemarujući u cijelosti ranije prikupljene dokaze, tužioci predvođeni Milankom Kajganićem su odlučili da podignu optužnicu u ovom predmetu, čak i u odnosu na lica koja nikada ranije tokom 30 godina nisu bila ni predmet sumnjičenja. Sve ovo provedeno je bez ikakva konkretnog obrazloženja“, navodi se između ostalog u pritužbi.
Inače, Tužilaštvo u ovom slučaju tvrdi, tačnije dokazuje da Alija Izetbegović nije bio zarobljen i da kolona JNA koja se kretala Dobrovoljačkom nije bila legitiman vojni cilj!