Članak

CORDOUAN

Kraljevski svjetionik na otvorenom moru: Pomorcima služi već duže od 400 godina

Svjetionik Cordouan stariji je od 400 godina i predstavlja pravo remek-djelo arhitekture izgrađeno na otvorenom moru - čak sedam kilometara od kopna.

(Patria) - Svjetionik Cordouan stariji je od 400 godina i predstavlja pravo remek-djelo arhitekture izgrađeno na otvorenom moru - čak sedam kilometara od kopna.

Nalazi se u jugozapadnoj Francuskoj, u Atlantskom okeanu, na ulazu u estuarij rijeke Gironde.

Visok je 67,5 metara, a izgrađen je na stjenovitom otočiću, platou okruženom pješčanim sprudovima koji se pokazuju tek za vrijeme oseke.

Svjetionik Cordouan najstariji je francuski aktivni svjetionik i jedini na moru koji je još uvijek otvoren za javnost, piše Punkufer.hr.

Zbog svoje velebne arhitekture naziva se i Kraljevskim svjetionikom ili Versaillesom na moru.

Zamišljen je, naime, ne samo kao pomorska signalna građevina nego i kao spomenik usporediv sa svjetskim čudima koji jasno pokazuje kraljevu moć.

Zbog historijsko-umjetničkog bogatstva usred negostoljubivog morskog okruženja klasifikovan je kao historijski spomenik iste godine kada i Notre-Dame-de-Paris, 1862., a 2021. upisan je na UNESCO-ov popis svjetske baštine.

U 14. stoljeću, po nalogu princa Edwarda od Woodstocka (područje je tada bilo pod britanskom vlašću), zbog prečestih brodoloma na ulazu u luku Bordeaux, na mjestu današnjeg svjetionika sagrađen je vatrogasni toranj.

S vremenom je propao, a brodolomi su postali sve češći, pa je francuski kralj Henrik III odlučio sagraditi kraljevski svjetionik koji se može mjeriti s antičkim svjetskim čudima, a projekat je povjerio arhitektu Louisu de Foixu.

Izgradnja, započeta 1584., stalno je zapinjala iz tehničkih i finansijskih razloga. Nakon smrti Henrika III dovršena je za Henrika IV.

Svjetionik je bio bogato ukrašen skulpturama i drvenim elementima, a iako ga nikada nije posjetio niti jedan kralj, on je čekao spreman: imao je kraljevsku kapelu i kraljevski apartman s podom popločanim crnim i bijelim mramorom i zidovima ukrašenim jonskim stupovima.

Gradnja te trokatne kule visoke 37 metara trajala je 27 godina, a njen arhitekta umro je prije nego što je dovršena.

Svjetionik je konačni oblik dobio u 18. stoljeću kada je narastao do današnje visine prema projektu arhitekta Josepha Teulerea 1786. godine.

Tako je nastalo i prekrasno spiralno kameno stubište kojim se i danas uspinju znatiželjni posjetioci.

Svjetionik Cordouan dostupan je samo brodom. Iz obližnjih luka na kopnu, Port-Médoc u Verdon-sur-Meru i luke Royan, možete doploviti turističkim brodićima i obići svjetionik.

Vožnja brodom traje oko pola sata, a cijena prijevoza i ulaznice je 60-ak eura (sama ulaznica je 15).

Svjetionik možete posjetiti od aprila do oktobra, a domaćini će vam biti - svjetioničari. Morate pritom imati na umu da se radno vrijeme svjetionika mijenja u skladu s plimom.

Nemojte odustati kada čujete da se morate uspinjati 301 stepenicu . zbog pogleda s balkona na vrhu to ne smijete propustiti.

Iznad balkona je soba s lanternom koja je zatvorena za javnost. Ovdje je stoljećima bio laboratorij u kojem su nastale brojne tehničke inovacije rasvjete.

Ovdje je Augustin Fresnel 1823. eksperimentisao sa skaliranim lećama koje se danas koriste u gotovo svim svjetionicima na svijetu.

Svjetionik je opremljen sijalicom od 250 W koja se može vidjeti s udaljenosti od 40 kilometara, a njegov je prepoznatljivi znak treptanje u intervalima od 12 sekundi.

Dvije grupe od po deset baterija koje opslužuju sve električne instalacije u svjetioniku napaja pet generatora, a rad svjetionika nadzire se s kopna.

#Francuska #magazin1 #svjetionik #zanimljivosti