Članak

PRAVOVREMENA REAKCIJA

IGK o zahtjevu srpskih organizacija u Čikagu: Antibosanska koalicija želi promijeniti historijske činjenice o agresiji na BiH

(Patria) - Institut za istraživanje genocida iz Kanade reagirao je na zahtjev srpskih organizacija i zajednica u Čikagu odbornicima gradske Skupštine da ustanove Dan sjećanja na civilne srpske žrtve Srebrenice u Čikagu.

Iz IGK-a podsjećaju da je Skupština grada Čikaga jednoglasno usvojila 19. jula ove godine historijsku Rezoluciju o genocidu u Srebrenici, označivši 11. juli danom sjećanja na žrtve genocida. Rezolucijom se obavezala da će Čikago svake godine na taj datum komemorisati žrtve genocida u Srebrenici.

Odmah poslije usvajanja Rezolucije Srbi u Čikagu i njihove organizacije, zajednice, srpska crkva, srpska kulturna društva, srpski kongres i sve druge organizacije zajednice pokrenuli akciju i kampanju da Skupština grada Čikaga opozove Rezoluciju koju je donijela 19. jula. To bi bilo prvi put poslije genocida u Srebrenici da jedan grad u svijetu izvrši opoziv svoje vlastite Rezolucije. To bi bio veliki udar na istinu i pravdu ali isto tako bio veliki moralni udar na grad Čikago, gradonačelnika koji je potpisao Rezoluciju, članove gradske Skupštine i sve prijatelje istine i pravde u Čikagu.

Kada to nisu uspjeli lideri srpskih organizacija i zajednica u Čikagu od gradskih lidera traže podizanje spomen obilježja za navodne srpske žrtve u Srebrenici. Također od odbornika gradske Skupštine Čikaga traže da se ustanovi navodni dan sjećanja na civilne srpske žrtve Srebrenice. Citiramo anticivilizacijski propagandni pamflet Srba u Čikagu:

"Zahtijevamo od odbornika gradske Skupštine Čikaga da ustanove Dan sjećanja na civilne srpske žrtve Srebrenice kojih je između 1992. i 1995 bilo više od bošnjačkih, kao što u Čikagu srpskih birača ima sugurno nekoliko puta više od bošnjačkih”.

IGK se kulturom sjećanja i pamćenja bori protiv kulture zaborava, protiv negatora genocida, protiv onih koji negiraju međunarodno pravo i pravdu, koji negiraju Ujedinjene nacije i presude sudova Ujedinjenih nacija. Revizionisti historijskih, naučnih i sudskih činjenica o agresiji i genocidu u Bosni i Hercegovini i glorifiaktori presuđenih ratnih zločinaca kao bitni elementi antibosanske politike sve više koriste antibosansku diplomatiju u lobiranju protiv istine i pravde.

Cilj udružene antibosanske koalicije koja je posebno aktivna u Sjevernoj Americi je pokušaj da se promijeni sadržaj povijesnih činjenica o agresiji na Bosnu i Hercegovinu. A konačan cilj antibosanske koalicije je lobiranje kod američkog i kanadskog političkog, akademskog i kulturnog establišmenta za izjednačavanje žrtve i zločinca u ime podjele države Bosne i Hercegovine. IGK se tome suprostavio smatrajući da se radi o nezapamćenom iživljavanju nad preživjelim žrtvama agresije i genocida koje dosadašnja nauka o genocidu nije poznavala.

Kultura pamćenja podrazumijeva da se o najvećim zločinima u Evropi poslije holokausta treba promišljati upotrebom nauke i istraživanja, jer borba protiv revizionista historije, negatora genocida i glorifikatora zločina i zločinaca nije moguća samo emocijama. Samo naučnoistraživačka saznanja mogu biti trajna osnova razvijanja naših sposobnosti u pravovremenom otkrivanju, identifikovanju, sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida, u čemu istraživači genocida imaju historijsku ulogu i odgovornost. To je ono što smeta članovima antibosanske koalicije u Čikagu koji upućuju prijetnje. Posebno im smeta što IGK utiče na svijest ljudi i njihovih kolektiviteta o shvatanju potrebe udruživanja svih ljudskih snaga u borbi protiv genocida, što dolazi do naučne istine, koju blagovremeno i adekvatno predstavlja javnosti, čime opominje na brojne razmjere genocida što je jedan od mogućih adekvatnih oblika preventivne strateške djelatnosti.

IGK je reducirao prostor brojnim lažima, falsifikatima i falsifikatorima historije, te utjecao na svijest, ponašanje, iskaze i djelanje pojedinaca, pojedinih društvenih subjekata i društvenih grupa koje negiraju, odnosno poriču genocid i glorificiraju zločin i zločince.

Pitanje budućnosti Bosne i Hercegovine jeste pitanje utvrđivanja i priznavanja istine o agresiji i genocida nad njenim građanima i pravdi za žrtve tih zločina. Prva pretpostavka toga jeste javno govoriti, odlučno govoriti o tome. Suprotstaviti se onima koji istinu i pravdu izdaju, koji je nastoje zapriječiti. Naša obaveza je ići putem istine i pravde", poručuju iz IGK-a.

#agresija #Čikago #genocid #IGK #Srebrenica #BiH