Članak

SARAJEVO

Sjećanje na ubijenu djecu u Čekaluši

(Patria) - U organizaciji Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 1992.-1995. danas je obilježena 31. godišnjica od pogibije nevino stradalih civila odnosno djece u opkoljenom Sarajevu tokom proteklog rata.

Od ispaljene granate sa agresorskog položaja oko Sarajeva, 3. septembra ratne 1992.
godine, u Ulici Čekaluša kod broja 33, poginulo je pet naših sugrađana, od kojih je troje djece.


Na mjestu stradanja nevinih sugrađana porodice stradalih i predstavnici vlasti su ispred
spomen-ploče položile cvijeće i minutom šutnje te učenjem Fatihe odale dužnu počast u znak trajnog sjećanja na naše nastradale sugrađane.

Kako su naveli svjedoci tog dana, zbog posjete američkog izaslanika Sarajevu, bilo je
zatišje, bez pucanja. Djeca su iskoristila takvu rijetku priliku da izađu iz skloništa i u dvorište zgrade na pomenutoj adresi. Prva granata ispaljena na ovo područje pala je u baštu obližnje džamije „Čekaluša“ koja graniči sa dvorištem, samo dva metra od mjesta gdje su sjedila nastradala djeca: Adnan Hodžić (12) i njegov brat Mirza (11), Vedran Štimac (12), Sanela Lukačević (21) i Faruk Nišić (32), dok je dvoje djece teško ranjeno: Vedrana Lukačević (danas je 60 posto invalid) i Vanja Štimac (danas je 100 posto invalid).

Predsjednik Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 1992.-1995. Fikret
Grabovica se zahvalio na dolasku kako bi se obilježila još jedna godišnjica stradanja najmlađih stanovnika Sarajeva.

– Ovo je jedna u nizu aktivnosti njegovanja kulture sjećanja na stradanja naših najmilijih posebno najmlađih. Moramo ustrajati na ovome posebno zbog budućih naraštaja koji trebaju da znaju šta se to dešavalo u Sarajevu i Bosni i Hercegovini početkom devedesetih godina.

Ovo je mjesto na kojem se desio jedan strašan zločin, objasnio je Grabovica. Današnjem polaganju cvijeća i odavanju dužne počasti nevino stradalim sugrađanima također su prisustvovali i položili cvijeće članovi Udruženja civilnih žrtava rata „Svjetlost“, te učenici Srednje zubotehničke škole u Sarajevu i Osnovne škole „Musa Ćazim Ćatić“.

#BiH #ubijenadjecaSarajeva #Godišnjica