Članak

PUŠTANJE VODE IZ ELEKTRANE

Japan traži od Kine da spriječi građane da upućuju uvredljive pozive zbog Fukushime

Pozivi dolaze sa brojeva sa kineskim pozivnim brojevima. Jedan lanac restorana u Fukushimi primio je više od 1.000 poziva.

Foto: Facebook

(Patria) - Japan se požalio kineskoj vladi nakon što su kompanije i institucije počele primati brojne uvredljive telefonske pozive o puštanju kontaminirane vode iz oštećene nuklearne elektrane u Fukushimi, javio je BBC.

Pozivi dolaze sa brojeva sa kineskim pozivnim brojevima. Jedan lanac restorana u Fukushimi primio je više od 1.000 poziva.

To dolazi kada je Tokio saopštio da morska voda oko nuklearne elektrane ne pokazuje nivoe radioaktivnosti koji se mogu detektovati. Pozivi su počeli od puštanja kontaminirane vode iz Fukushime, saopštile su vlasti, i upućeni su vladinim odjelima, školama, pa čak i akvarijumu.

Pozivaoci govore na kineskom, japanskom i engleskom, a ponekad koriste uvredljiv jezik. Govore o svom protivljenju odluci Japana da pusti tretiranu nuklearnu vodu.

Kina je ispuštanje vode opisala kao „izuzetno sebičan i neodgovoran čin“. U četvrtak je saopšteno da će zabraniti uvoz morskih plodova iz Japana.

Tokio se nada da će testiranje radijacije u vodama u blizini elektrane ublažiti zabrinutost susjednih zemalja i ribarskih grupa. Sedmični rezultati testiranja biće objavljeni u naredna tri mjeseca.

Više od milion tona vode uskladištene u nuklearnoj elektrani biće ispušteno u narednih 30 godina. Akumulira se od 2011. godine kada je postrojenje teško oštećeno u cunamiju.

Japan kaže da je voda sigurna, a UN-ova nuklearna straža je odobrila plan, ali kritičari kažu da bi ispuštanje trebalo zaustaviti.

Voda se filtrira kako bi se uklonila većina radioaktivnih elemenata, a zatim se razrjeđuje kako bi se smanjili nivoi tritijuma, radioaktivnog izotopa vodika koji je teško odvojiti od vode. Ministarstvo životne sredine je saopštilo da su uzorci sa 11 lokacija u blizini fabrike pokazali nivoe tricijuma ispod 7-8 bekerela po litru, što je donja granica detekcije.

Voda „ne bi imala štetan uticaj na ljudsko zdravlje i životnu sredinu“, dodaje se.

Također je bilo protivljenja puštanju vode u Južnoj Koreji, a u četvrtak su demonstranti u glavnom gradu Seulu pokušali upasti u japansku ambasadu.

Južna Koreja je u nedjelju saopštila da je poslala nuklearne stručnjake u Fukushimu da nadgledaju proces ispuštanja vode.

#FukushimaWaterRelease #Japan #Kina #svijet